Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (11-17 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
18 Kasım 2019 14:45

Görevden Alınan HDP’li Belediye Başkanları

Terörle çeşitli düzeyde kurulan ilişkileri gerekçe gösterilerek görevden alınan HDP’li belediye başkanlarının yerine vali ya da kaymakamların görevlendirilmesi sonrası HDP’nin nasıl hareket etmesi gerektiğine dair tartışma devam etti. Bu konuda iki görüş var. İlki, bütün HDP’li belediye başkanlarının görevden çekilmesi, ikinci olarak görevde kalınmaya devam edilmesi. Bu konuda HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, HDP'nin belediye ve Meclis'ten çekilmesine ilişkin kurumsal bir tartışması olmadığını söyledi. Kubilay, Ankara'da 20 Kasım'da geniş çaplı toplantı yapacaklarını, kapsamlı bir kayyum raporu açıklayacaklarını dile getirdi.

31 Mart seçimlerinden bu güne kadarki süreçte kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 24’e ulaştı.

Eski milletvekili Sırrı Sakık ise, dört belediye eş başkanlarının yerine kayyum atanmasının ardından tüm HDP’li belediyelere çekilme önerisinde bulundu. Sakık, "HDP’li belediyelere kayyum rutinleşip normalleşirken kendine demokrat(!) diyen hiçbir kesimden ve şahıstan bir beklentim yok. Ancak HDP’den beklentim yereldeki bu çıkmazdan kurtulmasıdır. Şahsi fikrim kalan belediyelerin hep birlikte çekilmesidir" ifadelerini kullandı.

Çocuğu HDP tarafından kaçırılan anneler

56 Aile 75 gündür Diyarbakır HDP il binasının önünde direniyorlar. 50 kadın öğretmen anneleri ziyaret ederek bu çocukların dağda değil okullarda olması gerektiğini belirttiler.

Fetö’nün Medya Yapılanması

Fetö’nün Medya Yapılanması kapsamında tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan gazeteci-yazar Ahmet Altan tekrar gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "FETÖ’nün medya yapılanmasının darbe çağrışımı” davasında “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan Ahmet Altan’ın, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Kasım’da adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine itirazda bulunmuştu.

İtirazı değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Altan hakkında, “Kaçma şüphesi, suçunun yasada belirtilen katalog suçlardan olması, konumu, sıfatı, eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olmasını dikkate alarak adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği” gerekçeleriyle Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 98 ve 100. maddeleri kapsamında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

EYT’liler ve  Son Karar: “”Ülkenin başına erken emekliliği dolayanlar bedelini ödeyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işsizliği yüzde 8,4'e kadar düşürdüklerini belirterek, "Maruz kaldığımız kur, enflasyon, faiz saldırısının ardından yüzde 14'e kadar çıktı." dedi. Erdoğan, toplumda erken emeklilik ile ilgili taleplere de "Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler." dedi.

Vatandaşların istedikleri hastaneden sağlık hizmeti alabilmekte, istedikleri eczaneden ilaçlarını temin edebildiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel sağlık sigortası şemsiyesi dışında kimseyi bırakmayacak bir sistem kurduklarını dile getirdi.

Erdoğan, kayıt dışı istihdamı yüzde 52'den yüzde 36 seviyesine indirdiklerini belirterek, "Aktif sigortalı sayısını 12 milyondan 21 milyon 410 bine çıkardık. İnsanımıza sadece iş değil, yüksek hayat standardı da sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun için istihdam politikası geliştirilmesine önem veriyoruz." diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, enflasyonun tek haneli rakamlara ineceğini söyleyerek, "Faiz, yüzde 40'a doğru gitmişti. Yeni Merkez Bankası Başkanımızla beraber şu anda faiz oranı yüzde 13,5'a kadar indi, daha da inecek. Enflasyon da inşallah tek haneli rakama inecek 2020'de." ifadelerini kullandı.

Düzensiz Göçmenler

İstanbul Valiliği, 12 Temmuz-15 Kasım 2019 tarihleri arasında düzensiz göçle gelen 42 bin 888 kaçak göçmenin geri gönderme merkezlerinin olduğu illere sevk edildiğini duyurdu.

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazı açıklamada kentte düzensiz göçle mücadele, kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik rehberlik hizmetleri, işyeri tabela ve kaydı olmayan ya da başka illere kayıtlı olan Suriyelilerin denetimleri devam ettiği belirtildi.

Bu kapsamda yapılan açıklamada, “ İstanbul Valiliği koordinasyonunda 12 Temmuz-15 Kasım 2019 tarihleri arasında düzensiz göçle gelen 42 bin 888 kaçak göçmen, Bakanlığı’mızın belirlediği Geri Gönderme Merkezleri’nin bulunduğu illere sevk edilmiştir. Bunların geri gönderme işlemleri sevk edildikleri merkezlerde sürdürülmektedir” denildi.

‘46 bin 350 düzensiz göçmen hakkında işlem’

Açıklamada, İstanbul’da kayıtsız 6 bin 416 Suriyelinin Bakanlığı’n belirlediği illerdeki Geçici Barınma Merkezleri’ne sevk edildiği belirtildi. İstanbul’ da ayrıca 01 Ocak - 15 Kasım 2019 tarihleri arasında 46 bin 350 düzensiz göçmen ve 4 bin 357 kayıtsız Suriyeli hakkında dosyalı işlem yapıldığı açıklandı. Böylece 1 Ocak - 15 Kasım 2019 tarihleri arasında toplam 100 bin 11 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

​‘İşyerlerine 6 milyon 158 bin 495 TL para cezası’

Açıklamanın devamında ise şöyle denildi: “1 Ocak - 31 Ekim 2019 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan ekiplerimiz, çalışma hayatında kayıt dışı istihdamın önlenmesi için rehberlik faaliyetlerine devam etmektedir. Bu dönemde 60 bine yakın işyeri ziyaret edilerek, işveren ve çalışanlarına rehberlik hizmeti verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ekiplerince çalışma hayatında kayıt dışı istihdamın önlenmesi için 1 Kasım 2019 tarihinden 15 Kasım 2019 tarihine kadar 3 bin 419 işyeri denetim yapılmıştır. Yapılan denetimlerde 906 Türk vatandaşı, 118 Suriyeli ve 145 diğer ülke vatandaşı yabancı işçinin kayıtsız istihdam edildiği tespit edilmiş, bu işyerlerine 6 milyon 158 bin 495 TL para cezası uygulanmıştır. 12.07.2019 - 15.11.2019 tarihleri arasında mevzuata uygun olmayan 4 bin 378 işyeri tabelasının tamamına yakını uygun hale getirilmiştir. Süreç düzenli olarak takip edilmektedir.”

CHP’de canlı yayın talimatı

Denginiz yoksa, troller katılıyorsa yayına çıkılmayacak, hakaretlere misliyle karşılık verilecek…

CHP MYK’da, medyaya verilecek demeçlerle ilgili alınan kararlar yazılı olarak iletildi. “Denginiz yoksa ve tröller katılıyorsa yayına çıkılmayacak" denirken, hakaretlere misli ile karşılık verilmesi istendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) MYK tarafından geçen 11 Kasım 2019 günü yapılan toplantıda medya kuruluşlarına verilecek demeçlerle ilgili önemli kararlar alındı. 

Kararlar, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Muharrem Erkek imzalı olarak milletvekillerine ve parti yöneticilerine yazılı olarak gönderildi. İletilen metinde, kararlara uyulmasının zorunlu olduğu belirtildi. Kararlar, canlı yayın, program ve röportajlara çıkmak isteyen PM üyeleri, milletvekillerinin yanısıra geçmiş dönem PM üyeleri, milletvekilleri ve parti yöneticilerini de kapsıyor. Buna göre, programlara çıkacak PM üyelerinin, Basın ve İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nda, milletvekillerinin ise grup başkanvekilinden yayın öncesi izin almaları istendi.

Yazılı iletilen kararlarda çarpıcı detaylar yer alıyor. İşte o kararlar: 

- Görevde bulunan PM üyelerimiz ve milletvekillerimiz ile geçmiş dönem milletvekillerimiz ve yöneticilerimiz davet edildikleri programlara denkleri yoksa katılmayacaklardır.

- Milletvekilimizin karşısına milletvekili, yöneticilerimizin karşısına yönetici çıkmalıdır.

- Kendileriyle birlikte dört katılımcıdan fazla kişi varsa yayına katılınmayacaktır.

-Yayınlar sırasında CHP liderliğine ve kurumsal kimliğine yönelik iftiralar, yalanlar anından düzelttirilecek, misli ile mukabele edilecek ve özür diletilmeden yayına devam edilemeyecektir.

- Trol kimlikleri açığa çıkmış olanlar, küfürbazlar, kavgacılar, yalancılar ve tarihi çarpıtan provakatörler ile yayına çıkılmayacaktır. Sözü geçen yayınlara kimlerin katılacağı önceden öğrenilecektir

- Halkımızın ve partilerimizin değerlerine hakaret edenlere müsamaha gösterilmeyecektir.