Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (28 Ekim-3 Kasım 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Kasım 2019 16:45

Türkiye Ekonomisi

Dış Ticaret Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; Eylül ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre %0,3 artarak 14 milyar 436 milyon dolar, ithalat %1 artarak 16 milyar 492 milyon dolar olarak gerçekleşti. Buna göre, Eylül ayında dış ticaret açığı %6,6 artarak 2 milyar 56 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Eylül ayında %88,2 iken, 2019 Eylül ayında %87,5'e geriledi. Aynı dönemde imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı %94,2, yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı %3,4'tür. İmalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payı %77,1'dir. Eylül ayında yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı %15,4'tür.

Turizm Verileri

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %22 artarak 14,3 milyar dolar oldu. Turizm gelirinin %82,1'i yabancı ziyaretçilerden, %17,9'u ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Harcamaların yaklaşık 2/3’ü kişisel harcamalar, 1/3’ü ise paket tur harcamalarından oluştu. Ziyaretçilerin kişi başı ortalama harcaması 649 dolar oldu.

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,8 artarak 1,2 milyar civarında oldu. Kişisel harcama ve paket tur harcamalarının oranı kabaca turizm geliri gibi oldu ve kişi başı ortalama harcaması 417 dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomik Güven Arttı

Ekonomik güven endeksi Eylül ayında 86 iken, Ekim ayında %4,5 oranında artarak 89,8 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Ekim ayında tüketici güven endeksi 57 değerine, reel kesim güven endeksi 104,2 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 90,7 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,3 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 65,1 değerine yükseldi.

Fitch Görünümü Değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken görünümünü "negatif"ten "durağan"a revize etti. Fitch'in yedi yıl aradan sonra Türkiye ekonomisi değerlendirmesinde attığı ilk olumlu adımın açıklamasında, Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiği, temmuz ayından beri aşağı yönlü risklerde bir rahatlama olduğu belirtildi. Gerekçe olarak da cari işlemler dengesinin iyileşmesi, döviz rezervlerinin artması, ekonomik büyümenin devam etmesi, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının aşağı çekilmesine rağmen Türk lirasının değer kazanması, daha destekleyici küresel finansman koşullarının oluşması ve ABD'nin Suriye ile ilgili Türkiye'ye yönelik aldığı yaptırım kararının kaldırılması gösterildi.

 

Dünya Ekonomisi

Ticaret Görüşmeleri

ABD-Çin arasında geçen yılın başından beri devam eden ticaret görüşmelerinin uzlaşma ile sonuçlanacağına dair sinyaller gelmekle beraber, nihai anlaşmanın yapılacağı yer ve tarih belirsizliğini korumaya devam ediyor. Son gelen haberlere göre 'ticaret savaşlarını' sonlandıracak anlaşmanın imza yeri değişti. ABD Başkanı Donald Trump, Şili'deki protestolar sonrası Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi'nin iptal edilmesi üzerine Çin Devlet Başkanı Xi Cinping ile buluşacağı adresi kısa zamanda açıklayacağını duyurdu. Çin Ticaret Bakanlığı da Çin ve ABD arasındaki müzakerelerde ılımlı ilerleme yaşandığını ve ticaret delegasyonlarının yakın iletişimde olacağını duyurdu.

Thomas Cook Çin Şirketine

Çin merkezli yatırım şirketi Fosun International, Birleşik Krallık merkezli seyahat şirketi Thomas Cook´un markasını 14.2 milyon dolara satın alacak. Thomas Cook Eylül ayında yatırımcılardan 250 milyon dolar fon toplama girişiminin başarısız olması sonrası iflasını duyurmuştu. Fosun seyahat kolu Başkanı Qan Jannong, söz konusu satın alımın Fosun´un mevcut turizm holdinglerini destekleyeceğini ve "Çin dış turizmindeki büyüme hızını artıracağını" söyledi.

Petrol fiyatları

Petrol piyasası, daha kapsamlı bir anlaşmaya ulaşmaları konusundaki kuşkulara rağmen kısmi bir ticaret anlaşmasına oldukça yakın olan dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'den gelen haberlerden destek buldu. Petrol fiyatları, Cuma günü ABD ve Çin'den gelen olumlu ekonomik verilerin talep görünümünü desteklemeleri ile birlikte yaklaşık 7 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi. New York borsasında, vadeli petrol sözleşmeleri yüzde 3.7 ile Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine saldırıların düzenlediği Eylül ayından bu yana en büyük artışını gerçekleştirdi.