Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (17-25 Kasım 2018)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Kasım 2018 09:10

Sinan Tavukcu-E. Kd. Albay Mithat Işık

Terörle mücadele kapsamında geçtiğimiz hafta içerisinde terör örgütü’nün kış tertiplenmesini önlemek, sığınak ve barınaklarını imha etmek amacı ile yurt içinde ve yurt dışında operasyonlara aralıksız olarak devam edildi.

İÇ GÜVENLİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sınır güvenliği adı verilen yeni modüler sınır güvenlik sistemleri, sınır aydınlatma, sınır güvenlik yolları, sahil gözetleme radar sistemi ve eğitim kapasitesi artırım projelerinin başladığını söyledi. Suriye-İran sınırına toplam 899 km, Suriye-Hatay sınırına 38 km yüksek güvenlikli çit, Gaziantep bölgesine 4 km kafes tel tamamlandı. Bu sınırlar aynı zamanda termal kamera sistemi ile de korunacağı açıklandı.

 • KCK/PKK dağ kadrosuna terörist temin etmek için kadın teröristleri cazibe aracı olarak kullanmaya başladı.
 • Suriye’de PKK/YPG terör örgütünden kaçan iki terörist Ceylanpınar hudut karakolunda güvenlik güçlerine teslim oldu. Teröristlerin Suriye’de Resulayn barınma bölgesinden kaçtığı ifade edildi.
 • PKK Terör Örgütü’nün Karadeniz’e açılma çabası yapılan başarılı operasyonlarla önlendi. 10 kişilik terör grubundan sağ kalan Irak’lı teröristin yakalanması için Tokat-Ordu-Giresun kırsalında operasyonlar devam ediyor. Operasyonlarda İHA’lar güvenlik güçlerine destek veriyor.
 • JÖH Timleri, Jandarma Komando Timleri ve Güvenlik Korucuları ile Lice-Kulp-Sason ve Silvan kırsalında devam eden operasyonlarda, terör örgütü mensupları tarafından kullanılan bir gözetleme mevzii, 7 mağara, 5 sığınak ve barınma alanı tespit edilmiş ve ele geçirilen bol miktarda yaşam malzemesi ve tahrip malzemeleri imha edildi. Bu bölge Silvan Barajı’nın inşaatının devam ettiği bölge olması bakımından da önemlidir. Silvan Barajı tamamlandığında örgütün önemli barınma alanı olan Sağgöze Bölgesi’nin tamamı sular altında kalacaktır.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

 • Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Kasım 2018’de Kandil ve Metina Dağı’na hava operasyonu düzenledi. Operasyonda örgütün sığınak ve barınakları imha edilerek, 5 terörist etkisiz hale getirildi.
 • TSK Haftanin-Avaşin-Basyan Bölgesine hava harekâtı düzenledi. Bu harekâtta saldırı hazırlığındaki 14 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Afrin’de yağma, talan ve hırsızlık olayları yapan bir gruba özel kuvvetler komutasında yerel güçler tarafından yapılan operasyonda, hırsızlık çetesi etkisiz hale getirildi. Çete ile birlikte hareket eden YPG/PKK hücreleri de hedef alınarak etkisiz hale getirildi.
 • ABD, YPG/PYD’ye verdiği silah desteğin devam etti.
 • ABD askerleri ve PKK/YPG/PYD teröristlerinin bir arada yemek yemesi Türkiye’nin sert tepkisine sebep oldu.
 • ÖSO Afrin ve El-Bab’tan sonra Cerablus’ta da hırsızlık çetelerine karşı, yaptığı operasyonda 20 kişilik grubu yakaladı.
 • Doğu ev Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile yurtdışında yapılan operasyonlarda 1 Ocak – 17 Kasım tarihleri arasında aranan listesinde bulunan 73 terörist etkisiz hale getirildi. Bu teröristlerin başına konan toplam ödül miktarı, 82 milyon 600 bin TL olarak kayıtlara geçti. Bu operasyonlarda kırmızı kategoriden 13, mavi kategoriden 5, yeşil kategoriden 6, turuncu kategoriden 8, gri kategorinden 41 terörist öldürüldü.

SAVUNMA SANAYİİ

Türk Savunma Sanayii son yıllarda yaptığı atakla birçok alanda başarılı projelere imza attı. Bu projeler Türk Ordusu’nda devrim yaratacak ve TSK’nın gücüne güç katacaktır.

Dünyadaki her iki uçaktan biri Eskişehir’deki TUSAŞ Motor Sanayi AŞ’de üretilen parçalarla uçuyor. TUSAŞ Savunma Sanayiinde yurtdışına bağımlılığı azaltıyor.

 • ASELSAN Konya Sistemleri AŞ’nin kuruluşu 17 Kasım’da tamamlandı. Şirketin %51’i ASELSAN, %49’u Konya Savunma AŞ’ye ait olacak.
 • Dünyanın sayılı ordularında kullanılan Eşek Arısı ismi ile anılan Dron TSK tarafından terör operasyonlarında kullanılmaya başlandı.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

 • Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasına göre 5. Nesil savaş uçağı SU-57 deneme uçuşunu gerçekleştirdi. SU-57 görünmez özelliği ile Rus ordusunda hayalet uçak olarak tanınıyor.
 • 20 Kasım 2018’de ABD Savaş Uçakları Somali’de iki ayrı hava harekâtı düzenledi. Saldırıda Eş-Şebab hedef alındı. El-Kaide’nin Somali uzantısı olan Eş-Şebab’a mensup 37 kişi etkisiz hale getirildi.
 • Irak’ın Tikrit kentinde 18 Kasım’da düzenlenen bombalı saldırıda 5 kişi öldü. DEAŞ’ın uyuyan hücreleri zaman zaman Musul-Kerkük-Enbar-Selahaddin kentlerinde güvenlik güçlerini ve sivilleri hedef alıyor.
 • BM Genel Kurulu’nda oylanan ve İsrail’in Golan’ı işgalini kınayan yasa tasarısına ABD ret oyu verdi. Daha önceki oylamalarda ABD çekimser kalıyordu.
 • ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye’nin doğusunda düzenlediği hava saldırısında 36 sivili katletti. Bu haberi İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi duyurdu.
 • INTERPOL’ün yeni genel başkanı Güney Koreli Kim-Jong-Yang oldu.
 • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’nda ABD’li senatörlerle bir araya geldi. ABD askerleri ile YPG’li teröristlerin bir arada oturdukları görüntüleri hatırlattı. Bu görüntülerden Türkiye’nin büyük rahatsızlık duyduğunu ifade eden Akar, YPG’ye silah ve mühimmat verilmesini kabul etmemiz mümkün değil dedi.
 • ABD’li askerlerin Irak’ta yaptığı katliamların duyulmasından tedirgin olan ABD, bazı askerleri hakkında soruşturma başlattı.
 • Kuzey Kore, ultramodern taktik silahı başarı ile denediğini duyurdu. Silah denemesine Kim-Jong-un’un da katıldığı bildirildi.
 • Almanya Güvenlik Güçleri 1000 kişi ile Bon Havalimanı’nda terör tatbikatı yaptı.
 • ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye’nin kaygılarına yönelik Suriye’nin kuzeyinde birkaç bölgede gözlem noktası kuracaklarını açıkladı.

ABD’NİN OYALAMA TAKTİĞİ AÇIĞA ÇIKTI

ABD’nin başlarına ödül koyduğu Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan için ABD askerlerinin gözleri önünde Tel-Abyad kentinde teröristlerin posterlerini taşıyan bir grup eylem düzenledi. Gösteride Öcalan’a destek sloganları atıldı.

TSK topçu atışları ile Tel-Abyad’ın batısında bulunan YPG/PKK’lı teröristlere ait araçları vurdu. Türkiye bu atışlarla ABD’ye kararlılık mesajı verdi.

ABD’nin amacı ve niyeti bellidir. TSK kararlı duruşundan geri adım atmadan, güney sınırımızda terör devleti kurulmasına izin vermemelidir.

26.11.2018