Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (09-16 Kasım 2018)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
17 Kasım 2018 09:30

Sinan Tavukcu – E. Kd. Albay Mithat Işık

TERÖR

Bu hafta içerisinde terör örgütüne karşı yürütülen yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarında örgüte önemli kayıplar verdirildi.

  • Örgütün kış şartlarında destek almasını önlemek amacıyla Tunceli ili Çemişgezek-Mazgirt-Pülümür-Hozat kırsalında gerçekleştirilen operasyonlarda örgüte ait çok sayıda sığınak imha edilmiştir.
  • Gabar Dağı-Cudi Dağı ve Herekol Dağı bölgelerinde yapılan operasyonlarda birisi lider kadrodan olmak üzere yedi terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.
  • Tunceli kırsalından gelip İzmir’de eylem hazırlığı yapan KPMLT ( Komünist Partisi Marksist Leninist Terör) Örgütüne mensup iki kişi Bornova’da hücre evine yapılan baskında yakalanmıştır.
  • Dönem içerisinde 257 kişi PKK, KCK yapılanmasından gözaltına alındı. Aynı dönemde TİKKO-DHKPC mensubu 26 kişi yakalanarak gözaltına alındı.
  • FETÖ/PDY mensubu 459 kişi gözaltına alındı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

  • Avaşin-Basyan-Zap-Metina Dağı-Gara Dağı Bölgesinde eylem hazırlığında olan 15 terörist F-16’larla yapılan hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.

ABD, PKK Terör Örgütü’nün lider kadrosunda olan Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın başlarına 12 milyon dolar ödül koydu.

ABD Terör örgütünün Suriye’deki uzantısı olan PYD/YPG terör örgütünü terör örgütü olarak kabul etmediğini ifade etti ve örgüte silah-araç-mühimmat desteğine devam etti.

Menbiç’te ABD ve Türk askerleri devriye görevlerini sürdürdü.

İdlib’te terör örgütü mensuplarının büyük bir kısmı tespit edilen güvenli bölgenin dışına çekildi. Bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadı. İdlib’te Suriye rejim askerleri sivil köyleri ve kırsal alanı bombaladı.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

  • Norveç, Yemen’de Husilerle savaşan koalisyon güçlerine öncülük eden Suudi Arabistan’a askeri malzeme ve silah ihracatını durdurdu.
  • BM Yemen Elçisi Martin Griffiths Yemen’de savaşan tarafların yakında İsveç’te bir araya geleceğini ve esir değişimi için tarafların anlaşmak üzere olduğunu söyledi.
  • Amerikan Exxon Mobil Türkiye ve KKTC’nin tepkisine rağmen Kıbrıs’ta sondaja başladı.
  • Haftalardır Meksika-ABD sınırına yürüyen göçmenler sonunda sınıra ulaştı. ABD Bölgeye çok sayıda asker sevk etti.