Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Gelişmeleri (19-25 Kasım 2018)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Kasım 2018 09:15

Prof. Dr. Abuzer Pınar -  Dr. Merve Karacaer Ulusoy

Türkiye

Konut Satışları

Bu hafta Türkiye genelindeki konut satış rakamları açıklandı ve döviz kurundaki oynaklık ve yüksek enflasyon rakamları sebebi ile durgun geçen Ağustos ve Eylül ayının ardından konut satışları Ekim ayında %19.2 artış kaydetti. Bu artışta, yerleşiklerin talebinde KDV ve tapu harcındaki indirimlerin etkisi görünmektedir. Ayrıca euro ve dolar kurunun değer kazanması ile birlikte vatandaşlık için konut yatırım alt sınırın 250,000 dolara düşürülmesi yabancı alımlarındaki %134’lük artış üzerinde etkili olduğunu söylemek mümkündür.

OECD 2018 Ekonomik Görünüm Raporu

OECD, 2018 Ekonomik Görünüm raporunun ikincisini yayımladı. Raporda, dünya ekonomisine ilişkin büyüme tahmini 2018 için aynı kalırken 2019 için 0,2 baz puan düşürüldü. Euro bölgesi, Japonya, Çin ve Hindistan’a yönelik büyüme tahminleri de aşağı yönlü revize edilirken Türkiye için 2018 yılı büyüme oranı yüzde 3,2’den 3,3’e yükseltildi. Türkiye için enflasyon tahmini 2018 yılı için yüzde 16,8 2019 yılı için yüzde 19,5 ve 2020 yılı için yüzde 10,7 olarak açıklandı.

Vergi İndirimleri ve Faizdeki Gelişmeler

Konut sektöründe olduğu gibi Otomotiv sektöründe de vergi indirimlerine gidildi. Kasım-Aralık ayları boyunca geçerli olacak KDV ve ÖTV indirimleri sektördeki satışları hareketlendirdi. Döviz kurundaki artışla beraber daralan otomotiv satışlarının bu indirimlerle bir ölçüde desteklenebileceği beklenmektedir. Son yapılan borçlanma ihalelerinde oluşan düşük faizin etkisiyle 2 yıllık gösterge faiz %20’nin altına indi. Vergi indirimleri ile beraber faizlerdeki düşüşün devam etmesi halinde konut ve otomotiv sektörüne yönelik kredili satışların artması beklenebilir.

Taksitli Satışlar

Talebin canlandırılmasına yönelik bir düzenleme Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’ndan geldi. Hazırlığı yapılan kredi kartlarıyla ilgili yeni bir yönetmelik değişikliği ile kredi kartlarıyla yapılacak havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında 6 ay taksit sınırı 9 aya çıkarılacak. Ayrıca fiyatı 3,500 TL'nin altında olan cep telefonu satışlarında vade 6 aydan 12 aya çıkarılıyor. Bu tutarın üzerindeki telefonlarda da Ocak 2019 sonuna kadar uygulanması düşünülen 12 aylık vadenin talebi arttırması beklenmektedir. Daha önce kredi kartı mağduriyetlerinin önüne geçmek için taksitlendirme sınırlandırılmıştı. Kredi kartları limitinin ödeme gücüne göre verilmesi halinde sorun olmamakla beraber, limitlerin yüksek olması halinde taksitlendirme artışı yeni sorunlar yaratabilir. Kredili satışların artması halinde enflasyonist etkiyi de dikkate almak gerekir.

Dünya

ABD’de Faiz Tartışmaları

Fed Faiz ABD’de faiz tartışmaları bu hafta da gündemde kalmaya devam etti. Başkan Donald Trump, faizlerin düşürülmesinden yana olduğunu belirtirken, bazı FED üyelerinden de kendisine destek geldi. Normal şartlarda Aralık 2018’de FED’in para politikası toplantısı gerçekleştirilecek ve bu toplantıda gösterge faizinde artış olması beklenmektedir. Ancak ABD konut piyasası yükselen faizler ile birlikte son dönemde durgun seyretmektedir. Öte yandan bu hafta ABD borsalarında dev teknoloji şirketlerindeki satışlar nedeni ile kayıplar gözlemlendi. Özellikle Dow Jones Sanayi endeksi bu hafta sert düştü ve 2018 yılındaki tüm kazançlarını kaybetti. Bazı yatırımcılar bu durumdan Fed’in faiz artırımlarını sorumlu tutuyor. Hal böyle olunca da faiz artırımının ertelenebileceği konuşulmaktadır.

Petrol Fiyatları

Petrol fiyatlarında düşüş trendi devam etmektedir. Bu düşüşteki en büyük etken Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırmasıdır. Öyle ki, ABD Başkanı Trump, petrol fiyatlarındaki bu düşüş için Suudi Arabistan’a teşekkürlerini ileterek, bu hamlenin küresel durgunluğu engellediğini söylemiştir. Petro fiyatlarındaki düşüşün esas geliri petrol olan Rusya ve İran gibi ülkeleri olumsuz etkilediği bilinmektedir. Fiyatların 40 dolarlara kadar indiği dönemde Rusya ciddi ekonomik sıkıntıya girmiştir. Fiyat düşüşleri maliyetleri düşürerek büyümeyi olumlu etkilemektedir. Ancak aşırı düşüşler petrol üreticisi ülkelerin gelirini azaltmaktadır.

Ticaret Savaşlarında Son Gelişme

ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerinin yeniden başlaması için girişimler devam etmektedir. İki liderin görüşmesinden önce Çin hükümeti ABD tarafına bir rapor sundu. ABD, hükümeti teknoloji transferi ve fikri mülkiyet haklarının ihlaline ilişkin taleplerini tekrarlamaktadır. Verilen raporun tatmin edici içerikte olmasa da müzakereler için iyi bir başlangıç olacağı yönünde yorumlar yapılmaktadır. ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Kudlow’un, ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerinin yeniden başladığını söylemesi ve Çin’in ticaret reformlarına ilişkin teklifini içeren raporu ABD tarafına sunması, küresel piyasalarda olumlu bir hava yarattı. Kısa sürede bir uzlaşma sağlanması zor görünmekle beraber müzakerelere devam edilmesi yönündeki niyet olumlu olarak değerlendirilebilir.

AB Komisyonu’nun İtalya Kararı

Bu hafta Dünya piyasalarında yaşanan bir diğer önemli gelişme de Avrupa Komisyonu’nun İtalya’nın bütçe taslağını reddetmesi ve İtalya hakkında disiplin sürecini başlatması oldu. Bütçe krizinin başlangıç sebebi İtalya hükümetinin hazırladığı taslakta, 2019 yılı bütçe açığını 3 kat artıracak reformlar yer alması oldu. İtalyanlar işsizlere sağlanacak vatandaşlık geliri, emeklilik yaşının düşürülmesi, banka krizlerinden etkilenenlere yönelik yardımlar, vergi affı ve sabit vergi oranı gibi reformlar bütçe açığını artıracak niteliktedir. Yurtiçinde geniş kitleleri olumlu etkileyecek bu önlemler AB üyesi ülkelerden tepki aldı. İtalya, Yunanistan'dan sonra AB'de milli gelire göre en fazla kamu borcu olan ülke konumunda bulunuyor ve bu borcu AB kuralları gereği azaltması gerekiyor. Diğer yandan, AB’de Para Birliği nedeniyle para politikası merkezi olarak yönetildiğinden, üye devletlerin yurtiçinde uygulayacağı ekonomi politikalarının tek aracı maliye politikası olmaktadır. Ulusal ekonomilerin üretkenliği ve toplumsal ihtiyaçları farklı olduğundan ulusal düzeyde uygulanan bazı politikalar, Birlik için olumsuz sonuçlar doğurabildiğinden bu tartışmalar zaman zaman yaşanmaktadır.