Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (25-31 Mayıs 2020)

SDE Editör
01 Haziran 2020 12:31

ABD’de Artan Sokak Eylemleri

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından patlak veren gösteriler 6. gününde de devam ediyor. ABD'nin birçok şehrinde siyahi Amerikalı George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan protestolarda şiddet olayları patlak verdi. Çok sayıda eyalette güvenliğin yeniden sağlanabilmesi için Ulusal Muhafızlar görevlendirilirken, birçok şehirde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Göstericiler Washington DC, Minneapolis, Philadelphia, Chicago, Los Angeles, ve diğer pek çok şehirde yine sokağa döküldü. Çatışmalarda birden çok polis memurunun yaşamını yitirdiği bildirildi.

Trump: Antifa terör örgütü ilan edilecek

Philadelphia'daki gösterilerde çıkan çatışmalarda 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkanlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD'deki antifaşist hareketi "terör örgütü" ilan edeceklerini açıkladı. Öte yandan Trump'ın Antifa'yı nasıl "terör örgütü" ilan edebileceği net değil. Antifa genellikle anarşist ve komünistlerin geçici olarak bir araya geldiği, emir-komuta zinciri olmayan lidersiz ağlardan oluşuyor.

Floyd’un Ailesinden Açıklama

ABD'de polisin gözaltına alırken öldürdüğü George Floyd'un ailesinin avukatı, bunun "kasıtlı bir cinayet" olduğunu söyledi. Floyd'un boğazına diziyle basan polis Derek Chauvin'e taksirle adam öldürme suçlaması yöneltilmişti. CBS kanalına konuşan avukat Benjamin Crump, polisin neredeyse dokuz dakika boyunca Floyd'un boğazına bastığını, bu yüzden olayın taksirle adam öldürme değil kasıtlı bir cinayet olduğunu savundu. Deren Chauvin Pazartesi günü Minneapolis'te mahkeme karşısına çıkacak.

George Floyd'un Pazartesi günü Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken ölmesinin ardından düzenlenen protesto gösterileri bugün de devam ediyor. Ülkede birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bazı bölgelerde ise yasağa uyulmadı. En az 30 kentte düzenlenen gösterilerin çoğu barışçıl olsa da bazı bölgelerde polisle protestocular arasında çatışma çıktı. Araçlar ve binalar kundaklanırken, polis zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Protesto gösterilerinin düzenlendiği kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia ve Indianapolis; gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirler arasında ise Philadelphia, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da var. Ancak bu kentlerde birçok bölgede yasağa uyulmadı.

Ordu Sokaklarda

Amerika Birleşik Devletleri'nin Minneapolis kentinde George Floyd'un polis müdahalesinde boğularak öldürülmesinin ardından protestoların şiddetlenerek büyümesiyle orduya bağlı Ulusal Muhafızlar şehirde konuşlandı. Minneapolis kentinde iki gündür devam eden ve binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen protestolarla mücadelede polisin yetersiz kalmasının ardından Ulusal Muhafızları harekete geçirdiğini söyleyen Vali Walz, "Personel ekipmanları tedarik etmek ve mevcut durumu iyileştirmek için bu kararı aldık" değerlendirmesini yaptı. Minnesota Ulusal Muhafızları ise bölgeye giderek konuşlanmaya başladı. Kent çevresine konuşlanan askerler, yanan binaların söndürülmesi için itfaiye birimlerine yardımcı oluyor. Eyalette "acil durum" ilan edilirken, ABD Başkanı Donald Trump da paylaştığı tweet ile ordunun göreve hazır olduğunu ve yağmacılara karşı ateş açılabileceğini söylemişti.

Afrika Birliği’nden Mesaj

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Muhammed, ABD'nin Minneapolis kentinde siyah George Floyd'un hayatını kaybetmesine neden olan polis şiddetini kınayarak, ABD'ye ülkedeki her türlü ayrımcılığı yok etme çağrısında bulundu. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed,yaptığı yazılı açıklamada, ABD'de kolluk kuvvetlerinin neden olduğu "George Floyd cinayetini" şiddetle kınayarak, maktulün yakınlarına baş sağlığı dileklerini iletti.

Malezya

Malezya Birleşik Yerli Partisi (PPBM) yönetiminden yapılan açıklamada, Mahathir Muhammed ve beraberindeki 4 kişinin, 18 Mayıs'taki meclis oturumunda diğer parti üyelerinden ayrı koltuklarda oturdukları için üyeliklerinin iptal edildiği belirtildi. Malezya'nın eski Başbakanı Mahathir Muhammed, 2016 yılında kurduğu Malezya Birleşik Yerli Partisi’nden (PPBM) ihraç edildi. Parti yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, eski Başbakan Mahathir ve PPBM üyeleri Mukhriz Mahathir, eski Spor Bakanı Seyit Sadık, Amiruddin Hamza ve eski Eğitim Bakanı Maszlee Malik'in, 18 Mart'ta düzenlenen olağanüstü parlamento oturumunda diğer parti üyeleriyle oturmadıkları için disiplin kurulu kararıyla üyeliklerinin iptal edildiği ifade edildi.

Güney Kore

Güney Kore, son 50 gündeki en büyük vaka artışının yaşanması üzerine, bu ay başında gevşettiği sosyal mesafe tedbirlerinin bir kısmını yeniden hayata geçiriyor.

Virüsle mücadele bakımından dünyaya örnek gösterilen ve normal hayata dönmeye başlayan Güney Koreyeni vakalarda rekor artış yaşanması üzerine yeniden alarma geçti.

Yeni vakaların önemli bölümünün, nüfusun çoğunluğunun yaşadığı başkent Seul’de tespit edilmesi üzerine yetkililer, 6 Mayıs’ta gevşetilen sosyal mesafe kurallarını tekrar yürürlüğe soktu. Sağlık Bakanı Park Neung-hoo“Başkentteki tüm karantina önlemlerini yarından itibaren 14 Haziran’a kadar iki hafta boyunca yeniden sıkılaştırmaya karar verdik” dedi.