Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

Haftanın Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Değerlendirmesi (15-21 Haziran 2020)

SDE Editör
22 Haziran 2020 15:51

İspanya’da Olağanüstü Hal Kaldırıldı

İspanya'da sol koalisyon hükümetinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına önlem olarak 14 Mart'ta ilan ettiği olağanüstü hal 98 gün sonra bu gece yarısı sona eriyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, olağanüstü halin son günü olması dolayısıyla İspanyol halkına hitaben yaptığı konuşmada, "Olağanüstü halin sayesinde binlerce hayat kurtarıldı. Bağımsız bazı araştırma şirketlerine göre olağanüstü hal sayesinde İspanya'da 450 bin, Avrupa'da 3 milyon hayat kurtarıldı" dedi. Resmi rakamlara göre Kovid-19'dan şimdiye kadar 28 bin 315 kişinin hayatını kaybettiği İspanya'da 'kabuslu günlerin geri kaldığını' kaydeden Sanchez, buna rağmen "Virüs halen aramızda ve ikinci dalga bizi tekrar sallayabilir. Bunun olmaması için her ne pahasına olursa olsun mücadele etmeliyiz" uyarısını yaptı. İspanya Başbakanı, yarından itibaren kademeli normalleşme sürecinin ülke genelinde tamamlanarak, 'yeni normallik' sürecine geçileceğini belirterek, olası bir ikinci dalgaya hazırlıklı olmak için 'stratejik sağlık malzemeleri ve diğer gereksinmelerinin rezerve edileceğini' ifade etti. Sanchez ayrıca muhalefet partilerine, 'Kovid-19'un sosyal ve ekonomik etkilerini en aza indirmek, iş ve hayat kurtarmaya devam etmek için birlik olmaları' çağrısında bulundu. Sanchez, "Virüse karşı can kurtarmak için sosyal ve ekonomi hayatı durdurmamız gereken dönemler oldu. Aşırı sert darbeler aldık ama direndik. Şimdi yapmamız gereken tedbiri elden bırakmadan, sağlık ve hijyen önlemlerine uyarak ilerlemektir" dedi. Diğer yandan İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgilerde, geride alan 98 günde olağanüstü hal kurallarına uymayan 9 binden fazla kişinin gözaltına alındığı, toplam 1.2 milyon kişiye de ceza kesildiği bilgisi paylaşıldı.

Çin’de Koronavirüs Aşısı Çalışmaları

Çin Sağlık Bilimleri Akademisi bünyesindeki Tıbbi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS) tarafından yürütülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayının klinik deneylerinde ikinci aşamaya geçildiği bildirildi. Çin Sağlık Bilimleri Akademisi bünyesindeki Tıbbi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS) tarafından Yünnan eyaletinde yürütülen potansiyel Kovid-19 aşısı çalışmalarında klinik deneylerde ikinci aşamaya geçildi. Bu aşamada aşının sağlıklı insanların bağışıklık sistemindeki etkileri değerlendirilecek. Şinhua'daki habere göre, Çin'de bu aşının dışında 5 farklı Kovid-19 aşı adayına ilişkin çalışmalar sürüyor. Kovid-19'un ortaya çıktığı Çin'de vaka sayısı 83 bin 378'e yükselmiş, salgın dolayısıyla 4 bin 634 kişi hayatını kaybetmişti. Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech, 16 Haziran'da 'CoronaVac' adını verdiği Kovid-19 aşı adayı için yürüttüğü 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıklamıştı.

Putin’den Başkanlık Açıklaması 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisinin iktidarda kalmasını sağlayabilecek anayasal değişikliğin onaylanması halinde, seçimlerde yeniden aday olabileceğini söyledi. Rusya 25 Haziran-1 Temmuz arası anayasa referandumu için sandığa gidiyor. Referandumda, Putin'e 6'şar yıllık 2 dönem daha görevi sürdürme imkanı tanıyan değişikliğin de olduğu bir dizi anayasal düzenlemeler halkın onayına sunulacak. Kremlin ve yanlıları anayasa reformunun parlamentonun yetkilerini güçlendirmek için gerekli olduğunu savunuyor. Muhalifleri ise söz konusu planların, 2024'de görev süresi dolacak olan Putin'i 2036'ya kadar iktidarda tutmak için yapıldığını söyleyerek, Kremlin'in hedefini 'anayasal darbe' olarak niteliyor. "Kendim için henüz bir karar vermedim" diyen 67 yaşındaki Rus lider, ülkesini 20 yılı aşkın süredir yönetiyor. Mevcut kanunlara göre Putin'in bir dönem daha iktidarda kalması mümkün değil. Değişikliğin olmaması durumunda yeni bir lider arayışının hükümetin çalışmalarına gölge düşüreceğini ima eden Putin, "Halef aramak yerine işimize bakmalıyız" diye konuştu. Anayasal değişiklik, beklendiği gibi halkın onayını alırsa, Rus lider Kremlin'deki konumuna sıfırdan başlamış sayılacağından tekrar seçimlere katılabilecek.

George Floyd Davası

ABD'de George Floyd'un ölümüne yol açan eski polislerden J. Alexander Kueng kefaletle serbest bırakıldı. Kueng, Floyd davasında serbest bırakılan ikinci polis oldu. Gözaltı işlemi sırasında George Floyd’un boğularak ölmesine yol açan dört eski polisten ikincisi de kefaletle serbest bırakıldı. J. Alexander Kueng, 750 bin dolar tutarındaki kefaletinin ödenmesinin ardından dün Hennepin Bölge Cezaevi’nden şartlı tahliyeyle çıktı. Daha önce de George Floyd'un ölümüne neden olan dört polisten Thomas Lane, 750 bin dolarlık kefaletle serbest bırakılmıştı. 25 Mayıs'ta Minneapolis şehrindeki gözaltı işlemi sırasında Floyd’un boğazına dakikalarca bastırarak ölümüne sebep olan Derek Chauvin hakkında ikinci dereceden cinayet suçuyla dava açılırken, olaya karışan diğer üç polis Tou Thao, Thomas Lane ve Alexander Kueng de suça yardım ve yataklık etmekten dava açılmıştı. Her dört polis, cinayetten sonra Minneapolis polis departmanından kovulmuştu. 1.25 milyon dolarlık kefaletin belirlendiği Chauvin ile kefalet bedeli 750 bin dolar olan Thao hâlâ Hennepin Böge Cezaevi’nde tutuluyor.

ABD-Çin Gerilimi

ABD Başkanı Donald Trump, "Birçok durum altında, ABD, Çin'den tamamen ayrışmaya yönelik bir politikayı seçenekler arasında tutuyor" ifadesini kullandı. Trump, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in dün yaptığı, "Pekin'in, ABD'den daha fazla ürün almaya yönelik sözlerini yerine getireceğini düşünüyorum." ifadelerine yönelik Twitter hesabından açıklamada bulundu.  Trump, "Belki de ben kendimi çok net ifade edemedim ancak, birçok durum altında ABD, Çin'den tamamen ayrışmaya yönelik bir politikayı seçenekler arasında tutuyor." ifadesine yer verdi.