Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (8-14 Haziran 2020)

SDE Editör
16 Haziran 2020 23:48

Hafta içerisinde güvenlik güçlerimiz sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Operasyonlar genellikle arazi arama ve taraması şeklinde icra edildi. Bölgede karın erimesi nedeniyle güvenlik güçlerimizin operasyonları yoğunlaştı. Yurtiçinde yapılan operasyonlar genellikle Şırnak-Siirt-Hakkari-Van arasında kalan bölgede Mardin-Ömerli-Dargeçit-Gerçüş arasında kalan bölgede, Siirt-Bitlis arasında kalan bölgede ve Diyarbakır’ın kuzeyi Silvan-Lice-Kulp-Sason bölgesinde icra edildi. Güvenlik güçlerinin operasyonunda korucular da görev aldı. Sınır ötesinde Kuzey Irak’ta 27 Mayıs 2019’da Brados-Sidekan-Hakurk-Kandil istikametinde başlatılan operasyon birliklerimizin Hakurk bölgesinde teşkil ettiği üslerden istihbarata dayalı nokta operasyonlar olarak devam ediyor. Bu bölgede Erbil-Köysancak-Ranya-Süleymaniye arasında kalan dağlık bölgede tespit edilen PKK mevzileri F-16’la tarfınfan imha edildi. IKBY Başkanı Neçirvan Barzani bu bölgedn PKK’yı çıkarma sözü vermesine rağmen peşmerge bu bölgede henüz operasyon düzenlemedi. ABD Suriye Özrl Temsilcisi Jeffrey, Kuzey Irak’ta PKK ile IKBY’nin barışması için yaklaşık bir aydır bu bölgede temaslarına devam ediyor. Değerlendirmem bu operasyonun yapılmasını JEffrey’nin temasları şimdilik önlüyor. Ancak IKBY Başkanı N. Barzani PKK’nın kendilerine ne kadar zarar verdiğini biliyor. TSK, Zap batısında Metina-Gara-Zap-Sinat-Haftanin bölgesinde operasyonlarına devam ediyor. Suriye’de Barış Pınarı harekât bölgesinde TelAbyad-Resulayn’da sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Cerablus-Afrin bölgesinde de hayat normale döndü. Halkın sağlanan huzur ortamından memnun bir şekilde 4 yıldır yaşamına devam ediyor. İdlib’de 5 Mart’ta rusya ve Türkiye arasındaki görüşmelerle sağlanan huzur ortamı devam ederken zaman zaman İranlı milisler ve rejime bağlı güçlerle Türkiye’nin desteklediği SMO güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. İdlib’de bulunan başta HTŞ Hurras El Din isim li radikal örgütler TSK unsurlarının geçiş güzergâhında EYP’ler yerleştirmeye çalışıyor. İdlib’de M-4 M-5 karayolu üzerinde Rus ve Türk Silahlı Kuvvetleri devriye görevlerini icra ediyorlar. İdlib’de her an çatışmaya dönecek bir sessizlik devam ediyor. TSK bölgede bulunan güçlerini zırhlı mekanize birlikler, tanklar ve hava savunma sistemleri ile takviye etmeye devam ederken Suriye de Rusya’dan 8 adet savaş uçağı alarak hava kuvvetlerini güçlendirmeye çalışıyor. ABD Suriye Özel Temsilcisi Suriye’de PKK YPG ileArpa aşiretlerini birleştirmeye aralarındaki sorunlarını gidermeye çalışıyor. Libya’da Türkiye’nin desteklediği UMH güçleri isyancı General Hafter güçlerine karşı üstünlük sağladığı operasyonlarına devam ediyor. Ele geçirilen meskûn mahallerde Hafter güçleri tarafından tuzaklanmış mayınları temizlemek için Türkiye’den uzman mayın temizleme timleri Libya’ya gönderildi.

Yurtiçi Operasyonlar

 • Gaziantep merkezli 16 ilde yapılan FETÖ operasyonunda 33 emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı verildi.
 • Bursa merkezli 16 ilde yapılan FETÖ operasyonunda 6’sı muvazzaf subay 42 şüphelinin yakalanması için gözaltı kararı verildi.
 • Terör örgütü PKK-YPG’ye yönelik Mart-Nisan-Mayıs ayında yapılan operasyonlarda aralarında sözde sorumluların da bulunduğu 303 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Komandolarımız tarafından İran hududunda tespit edilen 4 terörist SİHA’lar tarafından imha edildi.
 • Hakkâri’nin Çukurca ilçesi kırsalında ve Şemdinli kırsalında icra edilen operasyonlarda PKK terör örgütüne ait sığınak ve barınaklarda EYP ve çok miktarda mühimmat ele geçirildi.
 • Kato Dağı’nda elektrik arızasını gidermeye çalışan işçilerin geçiş yolunda PKK’lılar tarafından EYP patlatıldı. 2 işçi hayatını kaybetti.
 • Elazığ-Arıcak ilçesinde jandarma özel harekât ve korucuların gerçekleştirdiği operasyonda 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
 • İzmir’de gerçekleştirilen FETÖ operasyonunda 181 muvazzaf astsubay gözaltına alındı.
 • Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
 • Silopi kırsalında 2, Elazığ-Görese Dağı’nda 2 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Siirt’in Pervari ilçesinde Herekol Dağında 5 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Düzce’de yapılan DEAŞ operasyonunda 8 kişi gözaltına alındı.

Güvenlik güçlerimizin terör örgütlerine karşı yurtiçinde yaptığı operasyonlar başarılı bir şekilde devam ediyor.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • 27 Mayıs 2019’da 2 tugayla Bradost-Sidekan-Hakurk istikametinde, Hakurk bölgesinde teşkil edilen üslerden bu bölgelerde operasyonlar devam ediyor. Bu operasyonalra paralel olarak REvandüz-Ranya arasındaki dağlık bölgelerde tespit edilen PKK hedeflerini vuruyor.
 • Hafta içinde F-16’lar Bradost-Sidekan bölgesinde tespit edilen PKK hedeflerini vurdu.
 • Zap-Metina-Gara Dağı bölgelerinde tespit edilen PKK mevzileri vuruldu. 10 terörist etkisiz hale getirildi.
 • TSK’nın Kuzey Irak’taki operasyonları devam ediyor.
 • Suriye’de Barış Pınarı operasyon bölgesinde Resulayn, Tel Abyad şehirlerinde sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Kırsaldan şehir merkezine sızmaya çalışan PKK-YPG’li teröristler komandolarımız tarafından etkisiz hale getiriliyor.
 • Fırat Kalkanı harekât bölgesinde Cerablus ve El-Bab’da sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Bu bölgelerde artık Türk Lirası kullanılmaya başlandı. PTT şubeleri TL satıyor.
 • Afrin bölgesinde Zeytin Dalı operasyonu ile sağlanan huzur ortamı devam ediyor. PKK-YPG’li teröristler zaman zaman eylem yapmak için şehir merkezine girmeye çalışsalar da etkisiz hale getiriliyor.
 • İdlib-Suriye şuanda en sıkıntılı bölge. İdlib şehrinin nüfusu güneyden gelen göçlerle 2 Milyona ulaşmıştır. Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yapılan görüşme ile sağlanan ateşekes devam ederken bölgede zaman zaman rejim güçleri ile SMO arasında çatışmalar yaşanıyor. Bölgede mevcut HTŞ ve Hurras El din gibi örgütler ve El Kaide’ye bağlı sayıları aileleri ile birlikte 80 bin kişiyi bulan terör örgütleri mevcut. Türkiye bu örgütlerin silahlarını bırakarak ılımlı muhalifler sınıfına geçmeleri için çalışmasına devam ediyor. Bu bölge Rus ve Türk askerleri M-4, M-5 yolu güzergahında devriye faaliyetlerine devam ediyor. Bölgede her an bir çatışma çıkabilir diye değerlendiriyorum. TSK’nın İdlib bölgesine takviyeleri devam ederken Suriye de Rusya’dan 8 savaş uçağı satın aldı. Bölgedeki olası bir çatışmada Rusya’nın tavrı çok önemli.
 • Libya’da UMH güçleri ile İsyancı General Hafter’e bağlı güçler arasında çatışmalar devam ediyor. UMH ile Türkiye arasında imzalanan savunma, eğitim işbirliği ve güvenlik anlaşması ile Türkiye’nin UMH güçlerine verdiği eğitim, teşkilatlanma ve ateş desteği sayesinde UMH güçleri Hafter güçlerine büyük kayıplar verdirdi. Hafter güçleri kontrolünde bulunan birçok bölgeyi terk ederek çekildi. Türkiye Libya’da asker bulundurmak suretiyle Akdeniz’in tamamında kontrolü sağlamış oldu. Türkiye’nin desteklediği UMH’nin başarılı harekâtı Mısır, BAE, Suudi Arabistan, Rusya, Fransa ve Yunanistan’ı rahatsız etti. Bu devletler açık ve örtülü olarak Hafter’e destek vermeye devam ediyor. Suriye’de olduğu gibi Libya’da da Rusya ile karşı karşıya geliyoruz. TSK’nın Somali’de verdiği eğitim devam ediyor. Somali güvenlik güçlerinin eğitimi geliştikçe terör örgütlerine karşı verdiği mücadele gücü de her geçen gün artıyor.