Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (25-31 Mayıs 2020)

SDE Editör
01 Haziran 2020 14:20

Hafta içerisinde güvenlik güçlerimiz sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Operasyonlar genellikle arazi arama ve taraması şeklinde icra edildi. Bölgede karın erimesi nedeniyle güvenlik güçlerimizin operasyonları yoğunlaştı. Yurtiçinde yapılan operasyonlar genellikle Ağrı-Iğdır-Kağızman-Kars arasında kalan bölgede Şırnak-Siirt-Hakkari bölgesinde ve Diyarbakır’ın kuzeyinde Lice-Kulp-Sason bölgesinde arazi araması ve istihbarata dayalı nokta operasyonlar şeklinde icra edildi.

Yurtiçi Operasyonlar  

 • Bitlis’te Jandarma Birlikleri tarafından PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda arazide 32 odalı bir sığınak bulundu. Sığınak içerisinde çok miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.
 • Diyarbakır’da terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.
 • Diyarbakır’da yapılan operasyonda tahrip gücü çok yüksek, yapışkan tahrip maddeleri ele geçirildi. Bu tip bomba bölgede ilk defa ele geçirildi. Bu bombalar hedef kişilerin araçlarına yapıştırılarak uzaktan patlatılıyor.
 • Bu tahrip maddelerinin muhtemelen ABD tarafından PKK /YPG terör örgütüne Suriye’de verilmiş olacağını değerlendiriyorum. Aynı cins bombalar Uğur Mumcu suikastında kullanılmıştı. Bu tip bombalarda tahrip gücü yüksek PENT maddesi kullanılıyor. Bu patlayıcı tahriplerde kullanılan fünyelerde kullanılıyor. Bu operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.
 • Siirt ili Pervari ilçesi kırsalında güvenlik güçlerinin geçiş güzergâhına döşenen el yapımı patlayıcı önceden tespit edilerek etkisiz hale getirildi.
 • Bayramda polis ve jandarmanın yol kontrol noktalarında eylem yapmak isteyen 4 kişi yakalandı. Bu kişilerin 4 kg el yapımı patlayıcı (EYP) ele geçirildi.
 • Özel Mayın Arama Timleri (ÖMAT) Şırnak-İdil’de tespit ettikleri 11 adet anti tank mayınını imha etti.
 • Komandolarımız Hakkâri-Dağlıca ’da tespit ettikleri ve kullanıma hazır 2 adet TAS füzesi ele geçirildi.
 • Van’da hava destekli gerçekleştirilen operasyonda turuncu kategoride yer alan PKK’lı terörist “Reşit” kod adlı Mustafa Ertaş etkisiz hale getirildi. Siirt’te 2 terörist sağ olarak yakalandı, 3 terörist etkisiz hale getirildi.
 • FETÖ’nün sözde TSK yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışma kapsamında halen Ege Ordu Komutanının Emir Subayı muvazzaf binbaşı gözaltına alındı. Adı geçen Binbaşının ankesörlü telefon kullanarak çalışmalar yaptığı tespit edilmiştir.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • 27 Mayıs 2019’da TSK’nın Irak’ın kuzeyinde Sidekan-Hakurk istikametinde başlattığı operasyonlar devam ediyor. Birliklerimiz Hakurk bölgesinde teşkil ettikleri kalıcı üslerden operasyonlarına devam ediyor. Operasyonlar arazi araması ve istihbarata dayalı nokta operasyonlar şeklinde icra ediliyor. 
 • TSK’nın Sinat Haftanin bölgesinde başlattıkları PENÇE serisi operasyonları devam ediyor. Haftanin bölgesinde yapılan arazi aramasında tespit edilen sığınak ve mağaralarda ele geçirilen cephane, EYP ve yaşam malzemeleri imha edildi.
 • Metina, Gara, Zap bölgesinde tespit edilen PKK mevzileri F-16’lar tarafından, imha edildi. 8 PKK’lı terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirildi.
 • Revandüz Ranya arasında kalan dağlık bölgede bulunan teröristler F-16lar tarafından bombalandı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani bu bölgede PKK’lı teröristlerin barınmasına izin vermeyeceklerini açıklamasına rağmen bölgede henüz operasyon başlatmadılar. ABD yetkilileri PKK/YPG ile IKBY Timi arasındaki çatışmaları önlemek için arabuluculuk yapmaya devam ediyorlar.
 • Suriye’de Barış Pınarı Harekât Bölgesinde sağlanan huzur ve güven ortamını bozmaya, halkın tarım faaliyetlerini engellemeye yönelik PKK/YPG’li teröristlerin döşediği EYP2ler komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. Tel Abyad’da kurulan askeri karargâh ve yerel polis karakoluna iki Türk Bayrağı asıldı. Bayraklar Akçakale ilçesinden görünüyor.
 • İdlib’de devriye görevi icra eden birliklerimizin geçiş güzergâhında gerçekleştirilen patlamada 1 askerimiz şehit oldu. TSK İdlib’deki birliklerimizi takviyeye devam ediyor. Bölgede Türk ve Rus askerleri on ikinci ve on üçüncü deriye görevlerini icra etti.
 • Dera’da rejim güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar artarak devam ediyor. Dera Suriye’de ayaklanmanın ilk başladığı bölge. Dera’da Rusya ve İran destekli rejim güçleri operasyon başlattı.
 • Libya’da UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasında çatışmalar devam ederken UMH güçleri, Hafter kontrolündeki kritik arazi kesimlerini ve önemli havaalanlarını ele geçirdi. Hafter saflarındaki yabancı savaşçıların bir kısmının Libya’yı terk ettiği tespit edilirken Rus Wagner Özel Güvenlik şirketi personelinin de belli noktalarda toplandıkları ve bölgeyi terk edecekleri yönünde istihbarat bilgileri var. Rus askerleri ve savaş uçaklarının CNRFA hava üssüne konuşlandıkları görülüyor. BAE, Rus paralı askerlerin boşalttığı bölgeleri doldurmak için Suriye ve Sudan’dan getirdiği paralı askerleri yerleştirmeye çalışıyor.
 • Afganistan’da Afgan Hükümeti ve Taliban arasında iki bin tutuklu Taliban’ın bırakılması için görüşmeler yapılıyor.
 • Türk Savunma Sanayinde milli üretim her geçen gün artarak devam ediyor. HAVELSAN-ROKETSAN-ASELSAN ve özel savunma şirketlerinin çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyor.