Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (8-14 Haziran 2020)

SDE Editör
15 Haziran 2020 08:39

Seçim mevzuatı değişikliği

Uzunca bir dönemdir konuşulan seçim barajının %10’dan aşağıya düşürülüp düşürülmeyeceği konusu bir kere daha tartışılmaya başlandı. Özellikle yeni kurulan partilere CHP’nin grup kurabilmeleri için vekil vereceği söylentisi seçim kanununun gözden geçirileceği söylentisine neden oldu.

Yeni sistemde ikili (Cumhur ve Millet ittifakı) ittifak seçim barajını fiilen geçersiz kılıyor. Çünkü bir ittifaka giren küçük parti meclise taşıdığı vekil sayesinde baraj sorununu aşmış oluyor. Böylece çok küçük partiler de sorun yaşamıyor. Bu yüzden seçim barajının %5’e çekilmesi konuşuluyor.

Yapılması planlanan yeni düzenlemede iki husus var:

  • Seçim barajlarının yüzde 5'e indirilmesi: Küçük partilerin meclise girmesini engellemeyi hedefliyor.
  • Seçim bölgelerinin sayısının arttırılması.

Yapılması planlanan yeni düzenlemede öncelikle 400 maddeyi bulan iki yasa sadeleştirilecek 200 maddeye indirilecek.

Yapılacak düzenlemeyle, vekilin parti değişiminin önü alınmak isteniyor. Ayrıca bir siyasi partinin ittifaka girebilmesi için bir önceki seçimde %5 oy almış olması şartı aranacak.

HDP’nin Ankara yürüyüşü

CHP, vekillikleri düşürülen partili vekilleri için HDP’nin Edirne (Pervin Buldan) ve Hakkâri’den (Mithat Sancar) Ankara’ya yürüyüşüne kapılarını kapattı. Kılıçdaroğlu, bu yürüyüş yanlış dedi. Adalet yürüyüşü için şartlar olgunlaşmamıştır, denilerek HDP’ye bu yürüyüşte destek olunmayacağı belirtildi.

Ancak HDP’Li Buldan ve Sancar Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya protesto yürüyüşü (demokrasi yürüyüşü) yapacaklarını açıkladılar. Bunun üzerine covid 19 virüsü gerekçe gösterilerek bazı şehirlere içişleri bakanlığı tarafından giriş çıkış yasağı getirildi. Bu iller şunlar: Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ'da valilikler tarafından şehirlere giriş-çıkış yasağı kararları alındı.

Yeni normal anormalleşmeye mi başladı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Haziran 2020’de açıkladığı son virüs vaka durumunda, 15 yurttaşın daha koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve testi pozitif çıkan bin 562 yeni vakanın olduğunu açıkladı. Koca, ''İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz'' dedi.

Koca, ''İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, tedbirsiz iyimserlik. Tedbirli iyimser olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim'' ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin Ayasofya için açıklamaları

Ayasofya Camii’nin aslına uygun hale kavuşup kavuşmayacağı tartışmaları devam ederken Bahçeli bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Ayasofya ile ilgili açıklamasında Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

''Ayasofya Camisi’nin tasarruf hakkı sadece Türkiye’ye aittir. Başka mihrak ve ülkelere yalnızca halt yemek düşecektir. İnanç zafiyeti yaşadıklarından cami ile müze arasında gelgit yaşayan, hatta Ayasofya’nın cuma günü cami, pazar günü de Kilise olması yönünde kanaat bildiren sakat ve soysuz teklif sahiplerine de maalesef esefle tesadüf edilmiştir. Ayasofya Cami hakkında Yunanistan’ın dayatmaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu hem inancımıza hakaret hem de milli egemenlik haklarımıza ayıplı bir saldırıdır. Ayasofya Camisi’nin müze işleviyle UNESCO dünya kültürel miras listesinde yer almasının herhangi bağlayıcı yanı da bulunmayacaktır. Müzeden cami, camiden de müze olamayacaktır.''