Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (22-28 Haziran 2020)

SDE Editör
29 Haziran 2020 10:23

Türkiye Barolar Birliği’nin yapısı ne olacak?

Ak Parti’nin hukukçu vekilleri uzun süredir barolar üzerine çalışma yapmakta. Barolarla ilgili çalışmanın büyük oranda nihayete erdiğini aktaran Turan, konunun 9 yıldır gündemde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biz barolarla ilgili süreci önemsiyoruz. Daha demokratik bir yapı içinde avukatlarımıza hizmet versin istiyoruz. İstanbul Barosu’nun 52 bin civarında üyesi var, seçimlerde 8 bin oy alan başkan, disiplin kurulundan yönetim kuruluna ne kadar kurul varsa hepsini belirliyor. Partilerde, odaların birçoğunda, sendikalarda seçim hakkımız var, fakat tek bir baroya üye olma zorunluluğu var. Bu anayasanın 135. maddesine aykırı. Bu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki örgütlenme hakkına aykırı. Birden fazla baro olsun ki, daha iyi çalışalım, alternatif olsun, tercih yapma hakkına sahip olayım. Daha evrensel hukuka uygun bir yapı.”

 “Şahsi kanaatim nispi temsil tabii ki şu andaki yapıdan daha demokratik bir adımdır. Ama örgütlenme hakkına imkan tanıyan bir yaklaşım değildir. Neden bir tek baroya üye olasınız. Ben birden fazla baro olmak koşuluyla, nispi temsil sistemin iyi olacağı kanaatindeyim. Tek parti olsun, tek sendika olsun ne demekse, tek baro da o demek. Baro başkanlarının bu konudaki çalışmalarını bize aktarmasında, daha demokratik yapı içinde baroların oluşturulmasında büyük fayda var diye düşünüyorum. Hem nispi sistem hem de birden fazla baroya imkan vermek lazım. Şu an baroları konuşuyoruz ama bu örgütlenme hakkının bütün meslek grupları için de olması kanaatindeyiz, çalışıyoruz. Her meslekte birden fazla örgütlenmeye imkan sağlaması lazım.”

AK Parti’nin yaptığı çalışma sonrasında barolarla ilgili son düzenlemede gelişmeler şu şekilde.

  • Beş binin üzerinde avukat bulunan illerde yeni barolar Bu duruma uyan 3 il var: Ankara, İstanbul ve İzmir.
  • Düzenlemeye göre 2 bin avukat bir araya gelerek baro kurabilecek. Bu, İstanbul’dan en az 5-6 baro kurulması anlamına gelecek. Barolar, birinci baro, ikinci baro şeklinde adlandırılacak.
  • Türkiye Barolar Birliği tek çatı olacak. Tüm barolar buraya bağlı olacak. Seçimi nispi temsil yöntemi ile yapılacak.
  • Her baro seçim için 3 delege verecek. Ayrıca fazladan her bin üye için bir delege göndermek mümkün olacak. Bu da baroların bugünkü yapısında değişiklik yaratacak.
  • CMK avukatları ile ilgili kararlar ve uygulamalar yine Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı tarafından birlikte yürütülecek. 

Bir diğer bilgiye göre Ak Partinin barolarla ilgili çalışma dört ana başlık altında işleniyor:

  • İlk alternatifte avukatsayısı en az bin olan illerde 400 üye toplanması halinde yeni bir baro kurulabilmesi öngörülüyor. Bu durumda en az 3 bin avukatı olan illerde 750; 5 bin avukatın görev yaptığı illerde bin; 10 bin avukatın bulunduğu illerde bin 200; 10 binden fazla avukatın kayıtlı olduğu İstanbul ve Ankara’da ise 2 bin 500 avukatın üyeliğini almak şartıyla ikinci bir baro kurulabileceği değerlendiriliyor.
  • İkinci alternatife göre ise avukat sayısı 750 ila 3 bin olan illerde en az 750, 3 bin 1 ile 5 bin olan illerde en az bin; 5 bin 1 ile 10 bin arası olan illerde en az bin 250 ve 10 binin üzerinde olan illerde en az 2 bin üye kayıt edilmesi şartıyla yeni bir baro kurulabileceği kaydediliyor.
  • Bir diğer alternatif ise daha kısa bir yasa maddesi ile binin üzerinde avukatın kayıtlı olduğu illerde birden fazla baronun kurulabilmesini içeriyor. Böyle bir düzenleme Türkiye’deki 21 baroyu doğrudan ilgilendiriyor.
  • Dördüncü ve son alternatif ise yüzde hesaplamasıyla yeni baroların kurulabilmesini düzenliyor. Buna göre de avukat sayısı binin üzerinde olan illerde bu sayının yüzde 30’u, 3 binin üzerinde olan illerde yüzde 25’i, 5 binin üzerinde olan illerde yüzde 20’si ve 10 binin üzerinde olan illerde yüzde 10’unun üye olması şartıyla alternatif baro kurabilmesi öngörülüyor.

Baroların yapılarında meydana gelecek değişikliğe karşı bazı baro başkanları Ankara’da antıkabir’e yürümek istedi. Önce Ankara’ya girmeleri engellenen baro başkanlarının daha sonra da Ankara’da Anıtkabir’e yürüyüşleri engellendi.

Bahçeli’den Mümtaz’er Türköne çıkışı

Devlet Bahçeli Fetö’den hapis yatan eski zaman gazetesi yazarı ve akademisyen Türköne için, yeniden yargılanması konulu bir açıklama yaptı. Bu açıklama çok farklı tepkiler aldı.

Canan Kaftancıoğlu hapis cezası onandı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar nedeniyle verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası onandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 2012-2017 yılları arasında sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle aldığı  9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası onandı.

İstinaf Mahkemesi onama kararını İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava üzerinden verdi. Kaftancıoğlu'nun avukatlarının itirazı üzerine dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, avukatların İstinaf başvurularını dosya üzerinden değerlendirdi.

İkinci Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu için verilen mahkumiyet kararının usul ve esasa uygun olduğu belirtilerek Kaftancıoğlu'nun Yargıtay'a başvurma hakkı bulunduğu belirtildi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Eylül 2019 tarihinde yaptığı karar duruşmasında Canan Kaftancıoğlu'nu, “Cumhurbaşkanına hakaret", “terör örgütü propagandası yapmak", “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama" suçlarından hapis cezasına çarptırmıştı.

Sosyal medya üzerinden onama kararına tepkiler geldi.

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, onama kararının İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul seçimlerini kazanmasının birinci yıldönümüne denk geldiğine dikkat çekti.

28 Şubat sanıklarının müebbet hapis cezaları onandı

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi aralarında Çevik Bir, Kelam Gürüz ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 28 Şubat sanıklarının müebbet hapis cezaları onandı. Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hakkındaki karar ölüm nedeniyle düştü.