Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (15-21 Haziran 2020)

SDE Editör
22 Haziran 2020 15:48

TBMM Başkanlığı Seçimleri

12 Temmuz 2020 tarihinde meclis başkanlığı seçimleri yapılacak. Meclis’te belirlenen seçim takvimine göre TBMM Başkanı adayları, birinci dönem için seçilen başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek. TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak.

TBMM Başkanı nasıl seçilir?

TBMM Başkanlığı seçimi, bir yasama döneminde iki kez yapılır. Başkanlar, ilk dönem iki, ikinci dönem üç yıl süreyle görev üstlenirler.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada seçilmek için üye tamsayısının üçte ikisini (yani 400 oy alma), üçüncü oylamada salt çoğunluk (meclis üye sayısının yarısından bir fazla yani 301 oy alma şartı) aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa (yani hiçbir aday 301 oy alamazsa dördüncü oylamada en çok oy alan iki adaydan biri başkan seçilir.

Binali Yıldırım: TBMM Başkanı adayı değilim

Son zamanlarda ismi sık sık Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için geçen AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, kararını verdi.

Binali Yıldırım, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Meclis Başkanlığı'na aday değilim, son kararım. Aday olmayınca aday gösterilmez herhalde. Arkadaşlar Meclis Başkansız kalmasın. Uygun görülen adayların grubumuz olarak sonuna kadar yanında olacağız. Ben aday değilim. Yarışacak arkadaşlara başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.

Eski TBMM başkanı Binali Yıldırım aday olmayacağını söylerken mevcut başkan Mustafa Şentop’un adaylığı kesinleşti.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Meclis Başkanlığı'na bir aday seçimi konusunda arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu Sayın Mustafa Şentop'u aday olarak görmek istediklerini söylediler." dedi.

Şentop Meclis Başkanlığı seçimlerini görüşmek üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Şentop'un Bahçeli'ye yaptığı ziyaret yaklaşık 20 dakika sürdü. MHP Genel Başkanı Bahçeli, görüşme sonunda Şentop'a makam aracına kadar eşlik etti.

Bahçeli TBMM başkanlığı için aday göstermeyeceklerini Ak Partinin adayını destekleyeceklerini belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan darbelere karşı düzenleme açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile AKP milletvekilleri ve MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay’la Levent Bülbül’ün imzalarını taşıyan Kanun Teklifi, 3 maddeden oluşuyor. Teklifin genel gerekçesinde, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin, demokrasiye ve milli iradeye yönelik bir suikast olarak gerçekleştiği, milletin özgürleşme iradesine olduğu kadar kalkınma çabasına da engel olmuş bir tertip olduğu vurgulandı.

Karneler e-okul üzerinden alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin karne ve başarı belgelerine e-okul üzerinden ulaşabileceğini belirtti. Lise son sınıf öğrencileri ayrıca diplomalarını belirlenen tarihlerde okullarından alabilecek.

51 ilde maskesiz dışarı çıkmak yasak

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Tekirdağ, Çorum ve Tokat'ta da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Böylece Türkiye'de maskesiz dışarı çıkmanın yasak olduğu il sayısı 51'e yükseldi. Maskesiz sokağa çıkanlar için verilen ceza 900 TL olarak belirlendi.