Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (1-7 Haziran 2020)

SDE Editör
08 Haziran 2020 11:56

Milletvekilliği Düşürülen Vekiller

TBMM Genel Kurulu'nda sürpriz bir gelişme yaşandı. CHP'li Enis Berberoğlu'nun 2018 yılında hakkında kesinleşen yargı kararı yaklaşık 2 yıl sonra sonra teamül bozularak TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Fezlekelerin okunması sırasında CHP ve HDP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak, slogan atmak suretiyle tepki gösterdi. MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasına ilişkin davada 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve Yargıtay'ın onama ile infaz durdurma kararı üzerine 20 Ekim 2018'de tahliye edilen Berberoğlu'nun yanı sıra “Kürt sorunu devam ettiği müddetçe gerillaya katılım da olacak, savaş da olacak” diyen HDP'li Leyla Güven ve Eren Bülbül adlı çocuğu katleden teröristin cenazesine katılan Musa Farisoğulları hakkındaki kesinleşen yargı kararları da okunarak parlamento üyelikleri sona erdirildi. 

Ayasofya Camiisi aslına dönecek mi?

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen ve 500 yıl cami olarak hizmet veren Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihinde çıkarılan bir kararname ile müzeye çevrilmişti. Daha önceki yıllarda camii içinde Fetih Suresi okunduğu için Yunanistan tarafından eleştiriler gelmişti. Caminin aslına döndürülmesi konusunda sosyal medyada daha önce yapılan kampanyalar için Cumhurbaşkanı Erdoğan Sultan Ahmet Camiisi dolmadan burayı açmanın çok anlamlı olmadığını ifade etmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kez “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda bir çalışma yapın, getirin” diye bir açıklama yaptığı duyuruldu. Şimdi gözler Ayasofya ile ilgili gelişmelere çevrildi.

HDP Den demokrasi ittifakı çağrısı: Muhalefeti bir araya gelmeye çağırıyoruz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partinin İstanbul İl Binası’nda “Hep Birlikte Demokratik Bir Geleceğe” başlığıyla yeni döneme ilişkin tutum belgesini açıkladılar. Açıklamada “Halkların Demokratik Partisi, Türkiye’nin bütün demokratik ve toplumsal muhalefet güçlerini bu gidişe son vermek üzere, halklarımızın aşağıdan yukarıya doğru ilmek ilmek örmekte oldukları demokrasi ittifakını, genişleyen bir toplumsal ve siyasal temel üzerinde yeniden kurmaya çağırıyor” denildi.

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Çav Bella

İzmir’de camiden Çav Bella çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve geçen günlerde tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki iddianame tamamlandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP eski İzmir İl Yöneticisi Banu Özdemir hakkında İzmir'de cami minarelerinden müzik çalınması ile ilgili paylaşım yaptığı için 1 yıldan 3 yıla kadar ceza istenmesine "Minareyi çalan kişi suçlu değil ama ‘Yahu minareyi çalıyorlar şu rezilliği görüyor musunuz?’ diyen kişi suçlu" diyerek tepki gösterdi.

Erken seçim tartışmaları

Bir erken seçimin 2021 yılı içinde yapılabileceğine dair tartışmalar devam ediyor. Erken seçim olabileceğini belirtenlerin temel iddiası, virüs salgını nedeniyle iyi performans sergileyen Ak Parti’nin ekonomik kriz derinleşmeden bu olumlu tablodan faydalanma isteği olarak gösteriliyor. Ayrıca kurulan iki yeni partinin (Deva ve Gelecek Partilerinin) Ak Partiden alabileceği çok küçük oyların bile Ak Partinin MHP ile birlikte oluşturduğu Cumhur ittifakının kazanmasını zora sokacağı şeklinde.

Ancak Ak Parti’nin bir erken seçime gitmesi Ak Partinin siyaset tarzına çok uygun görünmüyor. Ayrıca bir erken seçim talebi daha çok Bahçeli’den beklendiği için onun bu konudaki tavrının her hafta açıkladığı üzere, Türkiye’de bir erken seçime ihtiyaç olmadığı yönünde, ayrıca erken seçim isteyenleri ülkenin aleyhine çalışan kişiler olarak tanımlayan Bahçelinin bir erken seçimi düşünmesi mümkün değil gibi görünüyor.

Kripto Fetö tutuklamaları

Bu hafta Fetö operasyonlarında bir buçuk yıl süren operasyonlar sonunda kripto lar yakalandı. Kriptolar arasında Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’nin emir subayı Binbaşı Fevzi Öztürk’ün de olduğu anlaşıldı. Ayrıca ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nun yürüttüğü soruşturmada FETÖ soruşturmasında, haklarında yakalama kararı bulunan 37 kişi gözaltına alındı. Operasyonda FETÖ'nün gaybubet evinden binlerce dolar, euro ve yüklü miktarda altın ele geçirildi.

TBMM Başkanlığı Seçimi

TBMM Başkanlığı için 12 Temmuz’da seçim yapılacak. Halen göreve sürdüren Mustafa Şentop’un görevine devam edeceği belirtilirken, Binali Yıldırım’ın eski görevine döneceğini iddia edenler de bulunuyor. TBMM’de belirlenen seçim takvimi, 2-12 Temmuz arasında işleyecek. Aday başvuruları için 5 gün süre tanınacak.