Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (3-9 Haziran 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
10 Haziran 2019 13:26

- Hafta içerisinde iç güvenlik harekât bölgesinde bulunan Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât birlikleri ile bölgede görevli İç Güvenlik Tugayları sorumluluk alanlarında operasyonlara devam ettiler. Yurt içinde operasyonlar Diyarbakır Kuzeyi Lice-Kulp-Sason arasında bulunan bölgede, Şırnak Uludere-Beytüşşebab, Hakkâri Çukurca-Yüksekova arasında kalan bölgede ve Tunceli Ovacık- Nazimiye-Karakoçan, Iğdır Kağızman, Ağrı arasında bulunan bölgelerde yoğunlaştı.

- Kuzey Irak’ta başlatılan Pençe Harekâtı Sidekan, Hakurk istikametinde ve Sidekan, Zap, Metina Dağı, Sink Dağı istikametinde başarılı bir şekilde devam ediyor. Üç komando tugayı ve özel kuvvetler personelinin katıldığı operasyon karadan devam ederken tespit edilen hedefler silahlı helikopterler, F-16 uçakları ve sınırda konuşlu top ve obüsler tarafından vuruluyor.

- Suriye’de Fırat Kalkanı harekat bölgesinde özellikle Azez’de PKK/YPG/PYD’nin araçla gerçekleştirdiği saldırılar ve taciz ateşleri ile İdlib bölgesinde Rejim Güçleri’nin Rus uçakları desteğinde zaman zaman HTŞ ve El kaide arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

-  Lice’de gerçekleştirilen operasyonda 3 terörist öldürüldü.

-  Tunceli Ovacık, Nazimiye-Karakoçan kırsalında yapılan operasyonda 2 terörist öldürüldü.

-  Hakkâri-Çukurca arasında kırsalında devam eden operasyonda 2 askerimiz şehit oldu.

-  Ağrı’da düzenlenen operasyonda 2 terörist öldürüldü.

-  Yunanistan’ın Midilli Adasına kaçmak isteyen FETÖ mensubu 2 erkek, 5 kadın Ayvalık ilçesinde yakalandı.

- Hakkâri’de meydana gelen trafik kazasında 1 asker şehit oldu.

-  Diyarbakır’ın Lice ilçesinde öldürülen iki teröristten birinin gri kategoride aranan Civan kod adlı Osman Gülen olduğu belirlendi.

-  Genel maksat helikopteri T625 Gökbey’in yer testleri süresi 100 saate ulaştı. Yer testleri 400 saat, uçuş testleri 200-250 saat devam edecek.

- Tunceli ili Kutu Deresi mevkiinde gerçekleştirilen operasyonda 5 kadın terörist öldürüldü.

Uluslararası Savunma ve Güvenlik

- DEAŞ Bayram sabahı Sina El Ariş bölgesinde bulunan Mısır Ordusuna ait kontrol noktasına saldırı düzenledi. 14 Mısır Ordusu mensubu öldü.

- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın Kuzeyinde başlattığı Pençe Operasyonu başarılı bir şekilde devam ediyor. Şimdiye kadar 47 terörist öldürüldü.

- Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib Güneyinde Rejime ait insansız hava aracını düşürdü.

- Bayraktar İHA Hama Kuzeyindeki bölgede atışlar gerçekleştirdi.

- ÖSO timleri Azez Batısında Maranez köyündeki PKK/YPG’li teröristlerin mevzilerine sızarak bir grup teröristi etkisiz hale getirdi. Bir mühimmat deposunu havaya uçurdu.

- Bayraktar İHA Afrin Güneyinde saldırı için kullanılacak 3 PKK/YPG aracını vurdu. 9 terörist öldürüldü.

- Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib’te bulunan 12 gözlem noktasında devriye faaliyeti gerçekleştirdi.

- Rakka’da PKK/YPG’li teröristlere yönelik suikastler arttı. ABD’ye ait Hummer aracı imha edilirken çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Saldırıyı DEAŞ üstlendi.

- Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova “Militanların kışkırtma ve saldırılılarına karşın Rusya Türkiye ile yapmış olduğu anlaşmalara sadık. Ancak teröristlerin İdlib’deki provokatif saldırılarına göz yumamayız” dedi.

-  ABD’den Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı bir açıklama daha geldi. ABD’nin NATO daimi temsilcisi “Türkiye F-35 almak istiyorsa S-400’den vazgeçmeli” dedi.

- Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemleri bu ay sonunda teslim edilmeye başlanacak.

- Sudan’da askerler sivil yönetim isteyen göstericilere ateş açtı. 100 kişi hayatını kaybetti. Ülke’de gerginlik devam ediyor.

- İsrail’de Netanyahu Adalet, Eğitim, Sağlık ve Savunma bakanlığını üstlendi. Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu’nun Adalet bakanı olması ülkede tepkiye yol açtı.

- Terörist başı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan görüşmek üzere İmralı Adasına gitti.

- Suriye’nin Azez ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ile PKK/YPG’li teröristler arasında çıkan çatışmada 2 askerimiz yaralandı.

- Membiç, Tel Rıfat, Kobani, Kamışlı PKK/YPG’li teröristlerden temizlenmediği sürece Azez, Çobanbey, Elbab, Afrin’de PKK/YPG’nin taciz ve saldırıları devam edecektir.

- Libya Ulusal Hükümeti Güçleri ile General Hafter’e başlı güçler arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor.

- ABD Suriye özel temsilcisi James Jeffrey “Türkiye ve Suriye sınırında bir güvenli bölge oluşturma konusunda anlaşma var” açıklaması yaptı.

- ABD’nin Libya politikasında değişiklik sinyali. ABD Sisi’nin etkisi ile General Hafter’e yakınlaşıyor. Trump iki ay önce Hafter ile telefon görüşmesi yapmıştı.

- Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Kıbrıs Güvenlik Kuvvetleri ile birlikte Kıbrıs açıklarında 10-13 Haziran tarihinde arama kurtarma tatbikatı yapacak.

- Afganistan’da Taliban, Afgan korucuların bulunduğu karakola saldırı düzenledi. 14 Afgan korucu saldırıda yaşamını yitirdi.