Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (27 Mayıs-2 Haziran 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Haziran 2019 12:57

Yurtiçi Operasyonlar

Hafta içerisinde iç güvenlik harekât bölgesinde bulunan Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât birlikleri ile bölgede görevli İç Güvenlik Tugayları sorumluluk alanlarında operasyonlara devam ettiler.

- Diyarbakır Harzo ilçesinde Güvenli Korucusu ve aynı zamanda Muhtar olan kişinin aracına ateş açıldı. 2 kişi yaralandı

- Siirt’te yapılan operasyonda biri 600 bin tl ödülle aranan 2 terörist öldürüldü.

- Bitlis/Hizan’da yapılan operasyonda 2 terörist öldürüldü.

- Batman ili Gercüş ilçesi ile Hasankeyf ilçesi kırsalı Mavan dağında yapılan operasyonda 6 terörist silahları ile güvenlik güçlerine teslim oldu. Teröristlerden birinin 2018 yılında Mardin ili Dargeçit ilçesi Çelik Karakolu yoluna döşediği mayın ile 8 askerin şehit olmasına neden olan terörist olduğu tespit edildi. Mavan Dağı, Gabar Dağından Mardin ve Batman bölgesine geçiş yapılan dağ olması nedeniyle önem arzetmekteditr.

- Siirt il Tillo ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 2 terörist ölü olarak ele geçirildi.

- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2019 yılında yapılan operasyonlarda 431 teröristin öldürüldüğünü; yurt içerisinde 500-700 civarında terörist olduğu değerlendirmesinin yapıldığını söyledi.

- Adana merkezli 18 ilde yapılan FETÖ operasyonlarında aralarında muvazzaf askerlerinde bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

- 27 Mayıs’ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Pençe Operasyonu Irak sınırları içerisinde Sidekan-Hakurk-Zap-Metina-Gara Dağı bölgesinde devam ediyor. 3 komando tugayının katıldığı operasyon havadan silahlı helikopterler ve F-16’lar, karadan top ve obüs atışları ile destekleniyor. Özellikle Hakurk bölgesinde Terör örgütüne ait silah ve mühimmat depoları F-16 ve silahlı helikopterler tarafından imha edildi. Ayrıca F-16’lar Kandil’de örgüte ait silah ve mühimmat depoları ve barınakları imha etti.

- Irak’ın Kerkük ilinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgede 6 patlama meydana geldi.

- Suriye’de Deyrezzor ili Haves Köyünde PKK’lı 3 terörist öldürüldü.

- Türk Silahlı Kuvvetlerine ait zırhlı araçlar İdlib bölgesindeki gözlem noktalarını takviye etmek için bölgeye giriş yaptı.

- Esad rejimi tarafından İdlib bölgesinde yangın çıkarmak için yangın bombaları kullanılıyor.

- Zap vadisinde çıkan çatışmada 2 terörist öldürüldü.

- İsrail’e ait 2 İHA Golan Tepeleri bölgesinde Suriye uçaksavarları tarafından düşürüldü. Olayın ardından İsrail uçakları bölgeyi bombaladı.

- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib’de Türk Askerine zarar verecek girişimler olursa gereği yapılacaktır dedi.

- DEAŞ militanları Suriye’de PKK/YPG kontrolünde bulunan alanlarda ekili arazileri yakıyor. Bu eylemler özellikle Aynel Arab bölgesinde artış gösteriyor.

- Rusya daha önce terk ettiği Tel Rifat bölgesinde 3 gözlem noktası kurdu. Bu bölgede ÖSO, PKK/YPG ve Rejim güçleri arasında zaman zaman çatışma yaşanıyor.

- Deyrezzor doğusunda Buserya köyünde bulunan PKK mevzilerine düzenlenen saldırılarda PKK’nın sözde Asayiş Komutanı ile PKK/YPG’li teröristler öldürüldü.

- Fransa’nın Lyon kentinde bisikletle bombalı saldırı düzenlendi. Bisikletle gelen bir kişinin bıraktığı paketin patlaması sonucu 13 kişi yaralandı. Saldırı sonrası gözaltına alınan iki kişiden birinin Cezayirli bir öğrenci diğerinin ise onun akrabası olduğu belirtildi.

- Libya’da Trablus Hükümeti Güçleri ile General Hafter Güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışımalar yaşanıyor. Bu arada General Hafter Rusya’ya ziyarette bulunacak.

- Deyrezzor’da PKK/YPG’li teröristler ile Esad rejimi arasında petrol satışı devam ediyor. Terör örgütü varili 42 dolardan Suriye rejimine petrol satıyor. ABD’nin uyarısına rağmen satış devam ediyor.

- Kamışlı’da PKK/YPG’li teröristleri taşıyan araç mayına basarak infilak etti. 2 terörist öldü.