Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (17-23 Haziran 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Haziran 2019 14:32

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât ve İç Güvenlik Harekât bölgesinde görevli birliklerimiz sorumluluk alanlarında operasyonlara devam ettiler. Hafta içerisinde operasyonlar Mardin ili Midyat ve Dargeçit ilçesi ile Şırnak ili İdil ve Güçlükonak ilçesi arasında kalan ve terör örgütü PKK’nın terk etmediği bölge olan Cehennem Deresi’nde Jandarma Komando birliklerinin icra ettiği operasyonda 8 PKK’lı terörist öldürüldü, 1 asker şehit oldu.

Bitlis ve Siirt il sınırlarında yer alan ve PKK terör örgütünün barınma bölgelerinden biri olan Sehi Ormanları bölgesinde icra edilen operasyonda 8 terörist öldürüldü.

- Adana da PKK/KCK’nın gençlik yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda 35 kişi gözaltına alındı.

- Adıyaman’da Heyeti Tahrir Şam örgütüne lojistik destek veren ve eleman kazandırdığı tespit edilen 7 kişi gözaltına alındı.

- Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ülkesinin izni olmadan hiçbir ülkenin hiçbir gruba saldırmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

- İzmir ve Konya merkezli FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kripto yapılanmasına yönelik operasyonda 48’i muvazzaf 65 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

- Tunceli bölgesinde devam eden operasyonda 2 PKK’lı terörist öldürüldü.

- İstanbul’da DHKP-C’ye yönelik düzenlenen operasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı.

- Askerlik süresi 6 ay’a indi. Hizmet süresi Erbaş ve Erler için 6 Ay, Yedek Astsubay ve Yedek Subaylar için 12 ay olarak belirlendi. İhtiyaç halinde de bu süreleri bir katına kadar artırmaya ve yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanı karar verecek.

- Pençe Harekâtı kapsamında Hakurk bölgesinde 14 adet Rus yapımı SA-14 füzesi ele geçirildi.

- Siirt’in Pervari ilçesi kırsalında devam eden operasyonda 6 terörist öldürüldü.

Uluslararası Savunma ve Güvenlik

- Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak’ta Avaşin, Basyan, Hakurk bölgesinde icra etiği Pençe operasyonu başarılı bir şekilde devam ediyor. 3 tugay askerin katıldığı operasyona ihtiyaç halinde F-16 savaş uçakları, silahlı helikopterler ve SİHA’lar destek veriyor.

- Somali özel kuvvetlerinden bir grup asker Eğirdir Dağ ve Komando Okulu’nda eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine dönerken yeni bir grup eğitime başlamak için geldi.

- Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı top ve obüsler Azez kırsalındaki köylerde barınan PKK/YPG mevzilerini vurdu.

- Türkiye ve Yunanistan savunma bakanları güven artırıcı önlemler çerçevesinde 17-21 Haziran tarihlerinde Ankara’da bir araya geldi.

- Nijerya’da Boko Haram terör örgütü tarafından düzenlenen intihar saldırısında 17 kişi öldü.

- Rejim güçleri Türkiye’nin İdlib’de bulunan 9 nolu gözlem noktasına havan saldırısı düzenledi. Türk Silahlı Kuvvetleri ağır silahlarla anında cevap verdi.

- Kamışlıdaki PKK/YPG’nin karargâhına bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıyı DEAŞ üstlendi.

- Türkiye’nin 2025 yılında üretimi tamamlanacak TFX savaş uçağı ve Atak helikopteri Fransa’daki silah fuarında sergilendi.

- ABD körfezdeki son gelişmeler üzerine Orta Doğu’ya 1000 asker sevk ediyor. ABD daha önce bölgeye 1 uçak gemisi grubu, 1 amfibi ve 4 bombardıman uçağı göndermişti.

- Ankara ABD, Fransa ve İsrail’in Güney Kıbrıs’ta askeri üs kurma çalışmaları üzerine deniz üssü kurma çalışmaları için bir heyeti KKTC’ye gönderdi. Fatih gemisinin sondaj çalışmaları nedeni ile bölgeye gönderilen savaş gemilerinin ikmali için Gazimagusa ve İskele ilçelerinde yer tespit çalışmaları yaptı.

- ABD Yunanistan’a 70 adet Kiowa Warrior ve 10 adet Chinook nakliye helikopteri hibe etti.

- Irak’ın Musul kentinde ABD’lilerin kaldığı başkanlık konutuna katyuşa füzeleri ile saldırı düzenlendi.

- Türk savaş uçakları Suriye’de Tel Rifat semalarında uçuş yaptı.

- Yeni Zelanda saldırısını internet üzerinden video olarak yayınlayan Neville Arps 21 ay hapis cezasına çarptırıldı.

- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mallim ‘Türkiye ile savaş istemiyoruz’ açıklaması yaptı. Suriye’nin İdlib kentinde Türkiye’nin çatışmayı önlemek için oluşturduğu 9 ve 10 numaralı gözlem noktalarına Rejim bölgesinden havan saldırısı düzenlenmişti.

- Türkiye ile ABD arasında S-400 ve F-35 krizi devam ediyor. Son olarak Türkiye ve ABD savunma bakanları karşılıklı mektuplarla birbirlerini bilgilendirdiler. Türkiye ABD’nin mektuptaki ifadelerini kabul edilemez olduğunu açıkladı.