Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (17-23 Haziran 2019)

Bu haftanın ana gündem başlıkları yerel seçim sonuçları ve bu sonuçlara bağlı olarak meydana gelene konular üzerinde odaklanmaktadır.
SDE Editör
26 Haziran 2019 09:40

FETÖ çatı davasında karar

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında Fethullah Gülen'in de bulunduğu 13'ü firari, 176'sı tutuklu, 35'i tutuksuz 224 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, aralarında Akın Öztürk'ün de bulunduğu 16 sanığa 'Anayasal düzeni ihlal', 'Cumhurbaşkanına suikast girişimi' ve 'kasten öldürmek' suçlarından 141'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, diğer sanıklarla ilgili değişen yıllarda cezalara hükmetti.

Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın mesajı

İmralı'dan HDP'ye yapılan çağrı hakkında Başkan Erdoğan’dan açıklama Başkan Recep Tayyip Erdoğan, teröristbaşı Öcalan'ın İmralı Cezaevi'nden HDP'ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı hakkında "Öcalan- Demirtaş arasında liderlik mücadelesi var" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Erdoğan, İmralı'dan HDP seçmenine tarafsız olun çağrısıyla ilgili soru üzerine, "Şu anda dağdakilerin nasıl açıklamalar yaptığını biliyoruz. Çok açık ve net millet ittifakının adayına destek çağrılarını 31 Mart öncesinde izlemiştik. Özellikle Demirtaş'ın yaptığı açıklamalarını aynı şekilde bizler de öğrendik. Nereye yapıyor, çok açık ve net şu anda CHP adayına yapıyor. Çok ilginç olan burada da Apo'nun yaptığı açıklama. Oralardan bize ne gelir gelmez kestiriyoruz. Burada bir iktidar mücadelesi var. Bu iktidar savaşında, tabi HDP, PKK kanadında yaşanan bu savaş Öcalan ve Demirtaş noktasında ciddi bir kayma gösteriyor. Daha ileri, ben bunu ileri taşıyorum Avrupa'da bu süreç içerisinde Öcalan kendi iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor. Bununla ilgili çok sert açıklamaları var. Demirtaş'a hesap sormaktan tutun da dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği inancından onlara yönelik kesin tavırları var. Yaptığı açıklamada, eğer beni destekliyorsanız, benim arkamda olan partiyseniz siz kendi bildiğinizi ortaya koymalısınız. Bunların herhangi birinden yana değil, kendi tarafsızlığını ortaya koymanın içerisindesiniz. Böyle bir durum söz konusu. PKK bir kanadı CHP adayına destek veriyor. Cumhur ittifakının bunların hiçbiriyle ne ilgisi alakası yok. Böyle bir şey şu ana kadar böyle bir mesaj söz konusu değil. MHP kurmuş olduğumuz cumhur ittifakıyla bu süreci götürüyoruz. Bu konuyla ilgili olarak böyle bir desteğin gelemeyeceğini herkes biliyor. Buradaki bir liderlik mücadelesi var, bu mücadelede Öcalan dağa ve Demirtaş'a mesaj veriyor. Siyasetçi olarak ister istemez bir ilgimiz olur" diye konuştu.

Öcalan'ın avukatlarından yeni açıklama: Tarafsızlıkta ısrar edin

PKK’nın İmralı’da yatan lideri terörist Abdullah Öcalan’ın 23 Haziran seçimlerinde yaptığı tarafsızlık mesajı gündeme bomba gibi düştü. Öcalan’ın bu açıklaması HDP içerisindeki iktidar kavgasını da gün yüzüne çıkardı. Başkan Erdoğan da dün ortak canlı yayında yaptığı açıklamada HDP içerisindeki bu kavgaya dikkat çekmişti. Öcalan’ın avukatlarından bugün yeni bir açıklama geldi: “HDP şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmelidir”

Asrın Hukuk Bürosu'nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda Abdullah Öcalan'ın 18 Haziran'da kaleme aldığı mesaj paylaşıldı.

Öcalan mesajında HDP'nin tarafsız çizgisinde ısrar etmesi gerektiğini söyledi:

Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını gözü önünde bulundurularak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP'de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

Yıldırım ve İmamoğlu canlı yayını bitti tartışması devam ediyor

Moderatör İsmail Küçükkaya, yayının açılışını yaparken konuklarını "Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu" ifadeleriyle tanıttı.

Canlı yayında karşı karşıya gelen adayların performansı daha olağanüstü beklenti içinde olan seyirci kitlesi için yeterli bulunmazken, iki adayın da neredeyse hiçbir yeni söz söylemediği görüldü.

Türkiye'nin konuştuğu "ortak yayın" ile ilgili skandal bir gerçek ortaya çıktı. CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile programın sunucusu İsmail Küçükkaya'nın yayından 2 gün önce Taksim'deki The Marmara Hotel'de görüştükleri açıklandı. Binali Yıldırım’ın danışmanı ile telefonda görüşen Küçükkaya’nın İmamoğlu ile otelde görüşme yapması acaba sorular hakkında ön bilgilendirme yapıldı mı sorusunu akla getirdi.

İstanbul Seçimleri için Anket Tahminleri

Konda Araştırma

Konda araştırma şirketinin gerçekleştirdiği son ankete göre İmamoğlu oyların yüzde 49'unu alırken Yıldırım yüzde 40,9 oranında oy toplayacak.

Konda'dan yapılan açıklamada yüzde 9,4 kararsız veya oy kullanmayacak seçmen orantılı bir şekilde dağıtıldığında ise Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 54, Binali Yıldırım’ın ise yüzde 45 oy oranına ulaşacakları hesaplandı.

ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık

ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık'ın son anketine göre Ak Parti'nin adayı Binali Yıldırım yarışı yüzde 47 ile önde götürüyor. ORC'nin "23 Haziran'da kime oy vereceksiniz ?" sorusuna CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu diyenlerin oranı ise yüzde 46,7'de kaldı.

ORC'nin 31 Mart seçimleri için yaptığı ankette de Binali Yıldırım önde gösterildi. Buna göre Yıldırım oyların yüzde 50,9'unu alırken, İmamoğlu yüzde 46,6'da bulunuyor.

Optimar Araştırma

Optimar Araştırma şirketi, 23 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı son ankette CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Hilmi Daşdemir, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılan yeni araştırmanın da önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını belirtti.

ADA Araştırma

ADA Araştırma şirketinin yaptığı ankete katılanların verdiği cevaplara göre kararsızların dağıtılması sonucunda Binali Yıldırım yüzde 48,30 destek alırken, Ekrem İmamoğlu yüzde 50,64'lük oranla öne geçti.

Ankette Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar için destek yüzde 0,84 olarak belirlenirken, diğer adaylar için bu oran yüzde 0,22 seviyesinde kaldı.

MAK Danışmanlık

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre 23 Haziran'da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde.

15 ve 20 Mayıs arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor.

Kürtlerin oyu kime?

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) ve Rawest Araştırma şirketinin 22 Haziran tarihli seçim anketine göre, Kürt seçmenleri tercihi CHP adayı Ekrem İmamoğlu'dan yana olacak.

İstanbul’da yaklaşık 1,5 Milyon Kürt seçmen olduğu tahmin ediliyor. Rawest'e göre, 31 Mart’ta İstanbul’daki Kürt seçmenlerin yüzde 56'sı Ekrem İmamoğlu, yüzde 26'sı Binali Yıldırım’a oy vermişti. Sandığa gitmeyen Kürt seçmen oranının ise yüzde 18 olduğu ifade ediliyor.

Bu seçimlerde, sandığa gitmeyen Kürt seçmen oranının yaklaşık yüzde 8'e düşeceği öngörülüyor.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi ve Rawest Araştırma'nın son anketine göre, 23 Haziran’da İstanbullu Kürtlerin yüzde 65,6'sı Ekrem İmamoğlu’na, yüzde 24,7'si Binali Yıldırım'a oy verecek.

23 Haziran Seçimleri

Seçimlerin galibi Millet ittifakı adayı İmamoğlu oldu. Seçim sonuçları 19.15’de açıklandı ve aynı anda Yıldırım, İmamoğlu’nu kutlayan bir açıklama yaptı ve başarılar diledi. Sonuçların 15 milyon İstanbullu için hayırlı olmasını diledi. “Ekrem İmamoğlu’nun güzel hizmetler yapmasını temenni ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonucunun İstanbul’umuz için hayırlı olmasını dilerim, diyerek açıklama yaptı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, halkımızın iradesine güveniyoruz, hep beraber demokrasi destanı yazdık.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Milli irade ortaya çıkmıştır, seçim süreci kapanmalı, erken seçim süreci açmak büyük bir ihanettir. Cumhur ittifakı varlığını devam ettiriyor.

Ekrem İmamoğlu, herkese eşit mesafede olacağım diyerek cumhurbaşkanı ile uyumlu bir birliktelik sergilemek istediğini, beraber uyum içinde çalışabileceklerini söyledi.