Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (10-16 Haziran 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
19 Haziran 2019 14:25

Türkiye Ekonomisi

Büyüme

Geçtiğimiz hafta Türkiye ekonomisine yönelik büyüme verileri açıklandı. Buna göre ekonomi 2019 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 1,3 oranında büyüme kaydetti. Böylece 2018 yılının ikinci çeyreğinden bu yana çeyreklik bazda daralma gösteren Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde pozitif büyüyerek teknik olarak resesyondan çıkmış oldu. 

Dış Ticaret

Nisan ayına ilişkin dış ticaret açığında daralma söz konusu. İhracat hacmi yıllık bazda %4,6 artarak 14,5 milyar USD olurken, ithalat hacmi %15,1’lik düşüşle 17,5 milyar dolara geriledi. Böylece, dış ticaret açığı geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %55,6 azalarak 3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

TCMB Finansal İstikrar Raporu

Geçen hafta TCMB Finansal İstikrar Raporu yayınlandı. Buna göre son dönemde ekonomide dengelenme eğiliminin devam ettiği, sermaye yeterliliğinin, özkaynak kârlılığının ve likit varlık düzeyinin bankacılık sektörünün dayanıklılığını desteklediği belirtildi. Küresel piyasalarda ise bir daralma olduğu ve jeopolitik risklerde artış olduğu, bunun da ekonomi politikalar üzerinde belirsizlik yarattığı vurgulandı. 

Fitch’in Türkiye Ekonomisi Açıklaması

Geçen hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye ekonomisine yönelik açıklamaları vardı. Bankacılık sektöründe daralma olacağını öngören kuruluş Türk bankalarının artan maliyetlere karşın dış piyasadan borçlanmaya devam ettiğini; Türkiye'nin S-400 füzelerini teslim alması halinde ABD'nin yaptırımlarının Türkiye'ye yönelik yatırımcı algısı üzerinde önemli etkisi olabileceğini vurguladı.

Otomotiv Sektörü

Sektöre ilişkin olarak açıklanan verilere göre otomobil ve hafif ticari araç satışları devam eden vergi indirimlerine rağmen Mayıs ayında yıllık bazda %54,6 daraldı.

Kur Hareketleri

USD/TL’de genel hatlar itibari ile bir oynaklık söz konusu. Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler ve Fitch’in açıklamaları buna neden oluyor. ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’nin Temmuz ayında S-400’leri alması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Bunun ardından Rusya, S-400’leri Türkiye'ye temmuz ayında teslim etmeyi planladıklarını açıkladı.

Dünya Ekonomisi

Dış Ticaret Tartışmaları

Geçtiğimiz hafta ABD deniz yoluyla gelen Çin malları üzerinden %25’lik vergi almaya başladı. Çin tarafı ise 5.140 ABD ürününün yarısından fazlasına %20-25 oranında ek vergi uygulamaya devam ediyordu. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının devam etmesi ile birlikte hem Asya borsalarının yanı sıra petrol talebinin azalacağı endişesiyle petrol fiyatlarında da düşüş söz konusuydu.

Öte yandan yuandaki değer kaybı dikkat çekiyor. USD/Yuan son altı ayın en yüksek seviyesinde. ABD Başkanı Trump’a göre Çin para birimini devalüe ediyor. Tabi bu durum ABD-Çin gerilimi açısından olumsuz bir tablo çiziyor.

Ticaret savaşı piyasalarda gündemdeki yerini korumaya devam ederken hafta başında ABD Başkanı Trump, Meksika ile gerçekleştirilen görüşmelerin anlaşma ile sonuçlandığını açıklarken, 10 Haziran tarihinden itibaren uygulanmaya başlaması planlanan ek vergilerin süresiz olarak kaldırıldığını ifade etti. Ayrıca, ABD’nin Çin’den ithal ettiği ürünlere koyduğu ek gümrük vergilerinin yürürlüğe gireceği tarihin de ertelendiği açıklandı.

ABD’de açıklanan Nisan ayı dış ticaret açığı verilerine göre ihracat yıllık bazda %3,1 ve ithalatın yıllık bazda %2,5 oranlarında gerilemesi, ticaret savaşlarının ABD’nin dış ticaret hacminin daralmasına yol açtığı şeklinde yorumlanıyor.

ABD İstihdam Verisi

Geçtiğimiz hafta ABD cephesinde açıklanan özel sektöre ilişkin istihdam verisinde işe alımlarda zayıflama olduğu gözlemlendi. Ayrıca geçtiğimiz hafta açıklanan mayıs ayına ilişkin ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin oldukça altında kaldı. Bu durum ABD ekonomisindeki ivme kaybının işgücü piyasalarını da olumsuz yönde etkilediğinin güçlü bir göstergesi olarak görülüyor. Verilerin ardından piyasada Fed’in 2019 yılı bitiminden önce faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentiler arttı. Bu durum da doların dış piyasada değer kaybetmesine yol açıyor.

Avrupa Merkez Bankası Toplantısı

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı gerçekleşti. Toplantı sonrasında herhangi bir faiz oranı değişikliğine gidilmezken faiz oranlarının, en erken 2020 yılının ikinci yarısına kadar ve %2 olan enflasyon hedefi doğrultusunda mevcut seviyelerde kalmasının beklendiği açıklandı.

Petrol Piyasası

Geçtiğimiz hafta ABD petrol sondaj kule sayısındaki azalma ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın OPEC’in üretim kısıntısının devam etmesi konusunda anlaşmaya yakın olduğunu ifade etmesinin ardından petrol fiyatları yönünü yukarı doğru çevirdi. Akabinde bu hafta ortasında Umman Körfezi’nde petrol tankerlerinin saldırıya maruz kalmasının ardından petrol fiyatları yeniden artış göstererek 63 dolar seviyesine yükseldi. ABD, petrol tankerlerinde meydana gelen saldırı için İran’ı suçlarken İran suçlamaları reddetti.