Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi ( 18 - 24 Haziran 2018)

SDE Editör
25 Haziran 2018 09:30

PKK’nın lider kadrosunu ele geçirmek yada imha etmek maksatlı icra edilen Kandil operasyonu, son bir hafta içerisinde kamuoyunun gündemine oturdu. Lider kadrosundan etkisiz hale getirlenlerle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Dikkatle izlenen bir diğer önemli gelişme, Türkiye’nin Lockheed Martin firmasına sipariş ettiği F-35 uçakları ile ilgili gelişmelerdi. Lockheed Martin firması 21 Haziran’da, Dallas/Fort Worth’ta yaptığı bir törenle uçakları Türkiye’ye yeslim etti. Ancak, törene ABD’den üst düzey resmi katılım olmadı. ABD Temsilciler Meclisi'nde Mayıs ayında kabul edilen Yıllık Savunma Politikaları Yasa Tasarısı (NDAA) ‘nda Türkiye'ye "büyük savunma sanayi teçhizatlarının" (ifade F-35 savaş uçaklarını da kapsıyor) teslimatının dondurulması istenen tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı merakla bekleniyor.

İÇ GÜVENLİK

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 18-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenen operasyonlara ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, son bir haftada Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara unsurlarınca bin 542 operasyon düzenlendi. Terör örgütlerine yardım ettiği ve bunlarla irtibatlı olduğu değerlendirilen 664, uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından 2 bin 945 ve düzensiz göçle mücadele kapsamında 52 olmak üzere 3 bin 661 kişi gözaltına alındı.

Terör suçlarından gözaltına alınanların 395'inin PKK/KCK, 198'inin FETÖ/PDY, 68'inin DEAŞ ve 3'ünün aşırı sol örgütlere bağlantısı olduğu belirlendi. Düzenlenen operasyonlar sonucunda ise 12'si ölü, 7'si sağ ve 5'i teslim olmak üzere 24 terörist etkisiz hale getirildi.

Siber suçlarla mücadelede çalışmaları kapsamında 346 sosyal medya hesabıyla ilgili yapılan çalışmalarda tespit edilen 256 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Düzensiz göçle mücadelede 549'u denizlerde olmak üzere 3 bin 973 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurda girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 52 organizatör ise gözaltına alındı.

SINIRDIŞI OPERASYONLAR

Suriye’de Operasyonlar

Türk Silahlı Kuvvetleri 15-21 Haziran haftalık basın bilgi notuna göre; Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusunun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez ve Cerablus arasında bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.İdlib bölgesinde de 13 Ekim 2017'den bugüne kadar 12 gözlem noktası tesis edilerek faaliyete geçirildi.

Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 4509 oldu. Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 asker şehit olurken, 234 asker yaralandı.

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Türkiye arasında varılan Menbiç mütabakatı çerçevesinde YPG'nin 4 Temmuz itibari ile Menbiç'ten ayrılmaya başlayacağını açıkladı.

Kandil’e operasyon

19 Haziran 2018

Terör örgütü PKK’nın yuvalandığı Kandil’e doğru Kuzey Irak içlerinde ilerleyişini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) özel kuvvetleri ve seçkin operasyon birlikleri, bölgeye yönelik özel operasyon icra ediyor. PKK’yı yöneten lider kadronun yerlerinin tespit edilmesine yönelik olarak bölgede istihbarat çalışması da sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21 Haziran ‘da yaptığı konuşmada, Kandil'e düzenlenen hava operasyonlarında toplantı halindeki lider takımının etkisiz hale getirildiğini söyledi.

İtalya YPG/PKK'ya asker desteği gönderdi

24 Haziran 2018

Suriye'de terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon bünyesinde varlık gösteren ve sayıları tam olarak bilinmeyen İtalyan askerleri, Deyrizor'un Ömer petrol sahasındaki ABD üssüne konuşlandı.

İtalyan ordusu, DEAŞ'a karşı operasyonlarda ABD ve Fransa askerlerine destek vermek için bu ay başında Suriye'ye asker göndermişti.

İtalyan askerleri şimdilik çatışmalara doğrudan katılmıyor.

TATBİKAT

Türkiye ve KKTC Ortak Tatbikatı

19 Haziran 2018

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ortak gerçekleştirdiği "Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2018 Arama Kurtarma Tatbikatı" deniz safhasındaki arama kurtarma çalışmalarının ardından başarıyla tamamlandı.

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir arama uçağı ve bir helikopter, Sahil Güvenlik'e bağlı 2 arama kurtarma gemisi, 4 bot, bir uçak, 3 helikopter ile KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma şirketinden Söndüren-10 Römorkörü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alan bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopter ve 3 sahil güvenlik botu katıldı. Tatbikat kapsamında kuru yük gemisi yakınlarında bulunan bir kazazede sahil güvenlik helikopterince kurtarılarak arama kurtarma gemisine intikal ettirildi.

SAVUNMA SANAYİİ

İlk F-35 uçakları teslim edildi

21 Haziran 2018

21 Haziran günü, Türk Silahlı Kuvvetler filosuna katılacak olan ilk 2 adet F-35 uçağı Lockheed Martin firması tarafından teslim edildi. İki jet, 13 Türk pilotu ve 225 teknik bakım ekibinin eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona'daki Luke Hava Üssü'ne gidecek. Türk F-35 pilotları ve bakım ekibi Kasım 2019’a kadar uçuş eğitimi yapacaklar.

ABD Mayıs ayında, Yıllık Savunma Politikaları Yasa Tasarısı (NDAA) ‘nda Türkiye'ye "büyük savunma sanayi teçhizatlarının" teslimatının dondurulması kararı aldı. Tasarı’nın Temsilciler Meclisi ve Senato versiyonları onaylandı. Tasarının onayı için önce Senato ve Temsilciler Meclisi'nin bir araya gelerek, ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlaması gerekiyor. Bunun sağlanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın onayına sunulacak ve tasarı yasalaşmış olacak.

Altıncı A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı teslim alındı

23 Haziran 2018

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı, düzenlenen törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. A400M Atlas stratejik ulaştırma uçağı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi 2 katına çıktı. A400M sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile TSK'nın dünyanın her yerinde harekat yapabilme özelliğine sahip olmasını sağlıyor.

1985 yılında Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya'nın katılımı ile başlatılan A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programına Türkiye 1988 yılında katıldı. Proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet uçak tedarik edilmesi planlandı. Bu kapsamda Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında ilki 12 Mayıs 2014 tarihinde envantere katılan A400M ATLAS uçağının altıncısı, üs personeli ve ailelerin katıldığı törenle envantere girdi.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

İran ve Çin'den Basra Körfezi'nde ortak tatbikat

18 Haziran 2018

İran deniz kuvvetleri ile Basra körfezinde bulunan Çin deniz kuvvetlerine ait deniz filosunun ortak askeri tatbikat düzenledi. İran'ın Bender Abbas liman kentine Perşembe günü demir atan Çin deniz kuvvetlerine ait 2 destroyer, bir kruvazör ve helikopter gemisinden oluşan filonun yanı sıra, İran deniz kuvvetlerine ait savaş gemileri, helikopterler ve 700'e yakın askeri personelin katıldığı belirtildi.

Rus gemileri Doğu Çin Denizi’nde tatbikat yaptı

19 Haziran 2018

Pasifik Filosu’na ait “Admiral Tributs”, “Admiral Vinogradov” gemileri ve deniz tankeri “Peçeng” 19 Haziran günü Doğu Çin Denizi’nde terörle mücadele tatbikatları yaptılar. 

Tatbikat sırasında küçük boyutlu hızlı hedeflerin saldırısını püskürtmek için alıştırma yapıldı, denizin dar kısımlarından geçerken gemilerin korunması organize edildi. Aynı zamanda, şüphe uyandıran gemilerin standart prosedürle sorguya alınmasına yönelik denemeler yapıldı.

Yunanistan, İsrail ve G. Kıbrıs'tan 'ortak ordu' girişimi

23 Haziran 2018

Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Savunma bakanları, Güney Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde bir araya geldi. 3 lider de, düzenli olarak gerçekleştirilen bu zirvenin, üç ülke arasındaki ilişkileri yeni bir seviyeye taşıdığına vurgu yaptı. İsrail Savunma Bakanı Avidgor Liebermann ise ''Bugün istikrar ve güvenliğimiz için çok önemli bir gün. Üç ülke arasındaki siyasi işbirliğini sanayi ve askeri işbirliğine dönüştürmek için harekete geçtik'' diye konuştu. 

DEAŞ liderlerinin toplantısına hava saldırısı: 45 ölü!

23 Haziran 2018

Irak sınırın Suriye tarafındaki Hacin'de terör örgütü DEAŞ'lı liderlerin toplantı yaptığı üç eve F-16 savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi, 45 terör lideri öldü.

 

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

25.06.2018