Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi ( 28 Mayıs – 3 Haziran 2018)

Bu analizde, 28 Mayıs – 01 Haziran 2018 haftasında yaşanan ekonomik gelişmelere dair haberler aşağıda ele alınmıştır.
SDE Editör
04 Haziran 2018 09:35

Prof. Dr. Abuzer Pınar ve Dr. Merve Karacaer Ulusoy

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM), 28 Mayıs Pazartesi günü internet sitesi üzerinden para politikasına ilişkin basın duyurusunda bulundu ve 1 Haziran 2018'den itibaren bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 16,5 ile bankanın politika faizi olacağını, geç likidite penceresinden fonlama yapılmayacağını, bununla birlikte gecelik borç verme ve gecelik borçlanma faiz koridorunun bir haftalık repo faizinin 150 baz puan altında/üzerinde olarak belirlendiğini duyurdu. Böylece eskiden yüzde 7,25 – 8 – 9,25 olan faiz koridoru yüzde 15 – 16,5 – 18’ e yükseltildi. Merkez Bankası’nın bu hamle ile tüm faiz oranlarını yükseltmesi, dar ve simetrik koridor oluşturması ve fonlamayı geç likidite penceresi yerine haftalık repo faizine yönlendirmesi ile birlikte banka para politikasında 7 Haziran’ı beklemeden önemli adımlar atmış ve bağımsızlığına dair yatırımcılara güven sağlamıştır. Böylece bir önceki hafta 4,90 seviyesinde olan Dolar/TL kuru haber sonrasında 4,55 seviyelerine kadar gerilerken Euro/TL kuru 5,31 seviyelerine gerilemiştir.

TCMB’nin faiz konusundaki sadeleşme adımı hem hükümet hem de reel sektör tarafından olumlu karşılanmıştır. Bu doğrultuda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “yüksek faiz ve enflasyon” ile mücadelenin her zaman devam edeceğinin altını çizerken, dolar ile ticaret yapan turizm sektöründe kuru sabitlenirken bazı sektörler de TL’ye dönerek ekonomiye destek vermiştir.

Ekonomide olumlu gelişmeler yaşanırken hafta ortasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin 2018 yılına ilişkin büyüme tahminini yüzde 4’ten yüzde 2,5’e düşürdüklerini açıklamış, “gelişmiş ve gelişen ekonomilerde, büyümedeki hızlanmanın yükselen borçlanma maliyetleri ve sıkı kredi koşulları ile sınırlı kalacağını” belirtmiştir. Buna karşılık Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD) Mayıs 2018 Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye ekonomisinin 2018 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 5,1 olarak belirtilirken, büyüme tahmininin ABD ekonomisi için yüzde 3, Euro Bölgesi için ise yüzde 2 seviyelerinde olduğu ifade edilmiştir. Raporda ayrıca, küresel ekonomide genel olarak pozitif görünümün hâkim olduğu; ancak yükselen petrol fiyatları, İtalya’daki siyasi kargaşa, varlık fiyatlarında ve borç seviyelerindeki artış, gelişen piyasalardaki volatilite ve Brexit konularının küresel ekonomiye yönelik risklerin oluşmasına sebebiyet verdiğinin de altı çizilmiştir.

Bu hafta yaşanan olumlu gelişmelerden bir diğeri ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’da yatırımcılar ile buluşarak piyasaya güven vermeleri olmuştur. Bu görüşme de TL’nin değer kazanmasına katkıda bulunmuştur.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) mayıs ayına ilişkin ihracat rakamlarının yüzde 12,2 artarak 14 milyar dolara ulaştığını belirtmiştir. İhracat rakamı aylık bazda bugüne kadarki en yüksek rakam olarak kayıtlara geçmiştir. 2018’in ilk 5 ayında ihracat toplamda yüzde 9,3 artarak 69 milyar dolara ulaşmıştır. İhracattaki bu artış Kasım 2016 tarihinden itibaren kesintisiz devam ederken, son 12 ayda bir önceki yıla göre yüzde 10,1 artarak 161,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu arada Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olan ‘Fatih’, Akdeniz’de yapılacak sondaj faaliyetlerine başlamak üzere Çanakkale Boğazı’ndan geçerek yola çıktı.

Haftanın son işlem gününde ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin beklenilenin üzerinde gelmesi, işsizlik oranlarının son 50 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve her ne kadar resmi olarak açıklanmasa da uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in bazı Türk bankalarını negatif izlemeye aldığı görüşünün piyasada yayılması ile birlikte TL kuru yeniden değer kaybederek dolar karşısında 4,64, euro karşısında ise 5,42 seviyesinin üzerinde seyretti.

Prof. Dr. Abuzer Pınar ve Dr. Merve Karacaer Ulusoy

05.06.2018