Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (16 – 22 Haziran 2018)

SDE Editör
22 Haziran 2018 10:30

Prof. Dr. Abuzer Pınar ve Dr. Öğr. Üyesi Merve Karacaer Ulusoy

Dünya Ekonomisi

Ticaret Savaşları

Dış piyasada dikkat çeken en önemli gelişmelerden birisi ABD Başkanı Donald Trump’un Çin’e uygulayacakları ek 50 milyar dolarlık gümrük vergilerine misilleme yaparak karşılık vermesi sebebi ile 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulamak üzere girişimler başlattığını duyurması oldu. Trump, bu kararı uygulamalarındaki en büyük etkenin Çin’in Amerika’nın fikri mülkiyet haklarına ve teknolojilerine yönelik adaletsiz uygulamaları olduğunu belirterek bu durumun ivedilikle değiştirilerek Çin pazarının Amerikan ürünlerine açılmasının ve iki ülke arasında daha dengeli bir ticareti teşvik edecek tedbirler oluşturulmasının altını çizdi. Çin’in herhangi bir yeni misilleme yapması durumunda ise 200 milyar dolarlık ürüne daha ek gümrük vergisi uygulamaya hazır olduklarını vurguladı.

ABD’den Deutsche Bank’a Ceza

ABD, Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank’a, yerel mali yasaları ihlal ederek döviz piyasasında 2007-2013 döneminde borsada yaptığı manipülasyon yolsuzlukları nedeniyle 205 milyon dolar ceza verdi. Deutsche Bank da Amerikan maliyesinin kestiği cezayı ödemeyi ve iddia edilen usulsüzlüğü kabul ettiğini duyurdu.

Küresel Piyasalar

ABD ve Çin cephesinde devam eden ticaret anlaşmazlıklarının etkisiyle birlikte küresel piyasaları endişeler sardı. Trump’ın ek 200 milyar dolar gümrük vergisi açıklamalarının ardından S&P 500 Endeksi ile ABD sanayi şirketleri son üç haftanın en sert düşüşünü yaşarken Asya, Avrupa ve Çin hisse senetlerinde de hissedilir sert düşüşler yaşandı. Birçok yatırımcı ABD’nin para politikasında sıkılaşmaya gitmesi ve Avrupa’nın destekleyici para politikalarına son vermesi nedeniyle küresel piyasalarda büyümenin yavaşlayacağı algısı güçlendi. Tüm bu gelişmelerin etkisiyle dolar uluslararası para birimleri karşısında değer kazandı.

Petrol Piyasası ve OPEC Kararı

Petrol fiyatları yüksek seyretmektedir. Maliyetleri arttıran bu eğilim dolayısıyla dünya ekonomisinde daralma beklenmesi nedeniyle, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü)’in, Temmuz ayından itibaren ham petrol üretimini günde 1 milyon varil artırma konusunda ilke kararı aldığı yönünde haberler gelmektedir.

Türkiye Ekonomisi

Borsa ve Döviz

İç piyasada, seçimden önceki son hafta olması sebebi ile Borsa İstanbul haftaya satış baskıları ile başlarken, TL dolar ve euro karşısındaki kayıplarını sürdürdü. Uzmanlar, seçimler sonuçlanmadan uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmenin mümkün olmadığı görüşünü belirterek, son birkaç gündür gevşemiş olsa da, Dolar/TL’deki oynaklığın kısa vadede devam edebileceği değerlendirmesinde bulunmaktadır.

Sanayi Üretimi ve İmalat Sektörü

2018 yılının ilk çeyreğinde sanayi üretimi %9,8 arttı. Mart ayında en hızlı artış gösteren ana sanayi grubu dayanıksız tüketim malları oldu. Buna karşılık aynı dönemde gerileyen tek ana sanayi grubu dayanıklı tüketim malları üretimi oldu. İmalat sanayi ise %7,9 oranında büyüdü. Buna göre Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde %7 civarında büyüdüğü tahmin edilmektedir.

Lider konumundaki şirketlerin satınalma eğilimlerini ölçen endeks (PMI), Nisan ayındaki 48,9 düzeyinden Mayıs ayında 46,4’e geriledi. Etkili temel faktörün piyasadaki oynaklığın da etkisiyle azalan siparişler olduğu söylenebilir.

Gıda Fiyatları

Enflasyondaki genel artış eğilimi devam ederken, patates ve soğan fiyatlarındaki aşırı artışların bir manipülasyon olduğuna ilişkin algı nedeniyle, Rekabet Kurumu bu malları “rekabetin korunması hakkında kanun” kapsamında takibe aldı. Çok tüketilen mal grubunda olmaları nedeniyle fiyatlardaki aşırı artışlar, enflasyon düzeyini belirgin bir şekilde etkileyebileceğinden dikkate alınmasında yarar görülmektedir.

Borçların İflasa Karşı Sigortalanması

Türkiye’nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti (CDS) incelendiğinde 2012 yılından bu yana en yüksek seviyesine yükselerek 328.148 baz puan olarak gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Türkiye ekonomisi, dünyadaki gelişmelere ek olarak seçimlerin de etkisiyle hassas bir dönem yaşamaktadır. Yatırımcılar sağlıksız fiyatlamaların yapıldığı bu ortamda ihtiyatını sürdürmektedir. Amatör yatırımcıların daha dikkatli olmalarında yarar görülmektedir.