Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Güray ALPAR

SDE Başkan Yardımcısı - Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı

Güray ALPAR

Tümgeneral (E) Dr. Güray ALPAR

Gazi Üniversitesinde “Tarih” ve Yeditepe Üniversitesinde “Sosyal Antropoloji” alanlarında doktora yapmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı’nda Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, Denetleme Başkan Vekilliği, Plan ve Prensipler Başkanı, Personel Başkanı ve Bölge Komutanlıkları görevlerinde bulunmuş, 2018 yılında kadrosuzluk nedeniyle Tümgeneral rütbesinden emekli olmuştur.

Sosyal ve Kültürel Değişim, Strateji, Güvenlik ve Uluslararası İlişkiler konularında çeşitli akademik çalışmaları ve makaleleri ile Antropolojik Bakış Açısıyla Stratejik Dünya Tarihi, Uluslararası İlişkilerde Strateji ve Savaş Kültürünün Gelişimi, Değişen Güvenlik Anlayışı, Güvenlik Mimarisi, Güvenlik Felsefesi ve Batı Afrika Kabile Dilleri Wolofça isimli kitapları bulunmaktadır.

2018 yılından bu yana SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanlığı yapan Alpar, 6 şubat 2020'den itibaren ise Stratejik Düşünce Enstitüsü(SDE) Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir.