Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Gökberk DURMAZ

Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Uzmanı

Gökberk DURMAZ

Dr. Gökberk DURMAZ

Doktora (2020) ve Yüksek Lisans (2017) derecelerini Japonya Çalışmaları (Uluslararası {Ülke/Bölge} Çalışmaları) alanında University of Tsukuba (Japonya)’dan almış, İngilizce ve Amerikan Tarihi/Kültürü çalışmalarını ABD’de University of Delaware’de; Japon Dili ve Kültürü konularını ise Tokyo Genki Japon Dil Kültür Okulu’nda tamamlamıştır (1416 Sayılı Kanuna tabi olarak MEB tarafından verilen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bursu ile). Lisans Derecesini ise Gazi Üniversitesi (Siyaset Bilimi ve) Kamu Yönetimi Bölümü’nden (2014) almıştır.

Adı geçen akademik çalışmaları sırasında, Japonya Çalışmaları, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Eğitim Sosyolojisi, Sosyal (Kültürel) Antropoloji, Yükseköğretim Çalışmaları ve Fenomenoloji alanlarında multidisipliner akademik çalışmalar ve saha araştırmaları yapan Dr. DURMAZ, ayrıca İngilizce ve Japonca dillerinde yeminli tercümandır. Japonya’nın  ve Japon yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşması konuları ise Dr. DURMAZ’ın adı geçen lisansüstü derecelerine konu olan akademik uzmanlık alanlarıdır.

Yazarın bu saha araştırmalarının çıktıları olarak yayımlanmış bilimsel kitapları ise: International Students, MEXT Scholarship, and Japan (Uluslararası Öğrenciler, MEXT Bursu ve Japonya); ve Highly-Skilled Immigrants, Science Cities, and Japan (Yüksek Nitelikli Göçmenler, Bilim Şehirleri ve Japonya)’dır.

Halen, ASBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Dr.Öğr.Gör. olarak akademik çalışmalarını sürdüren Dr. DURMAZ; Kimlik, Kültür ve Çatışma (Yüksek Lisans); Asya'da Göç (Yüksek Lisans); Kamu Diplomasisi ve Kültürel Diplomasi (Lisans); Türk Siyasal Düşüncesi (Lisans) derslerini vermektedir.