Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi(20-26 Eylül 2021)

SDE Editör
27 Eylül 2021 16:20

Hafta içerisinde jandarma komando, JÖH, PÖH, il jandarma komutanlıkları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Hafta içerisinde devam eden EREN SERİSİ operasyonlarında herhangi bir çatışma yaşanmadı.

- IŞİD’in uyuyan hücrelerini hayata geçirmek için Suriye’den giriş yapanlara yönelik operasyonda Adana 12,  İstanbul’da 2 kişi göz altına alındı.

- FETÖ’ye karşı  Ankara merkezli 18 ilde yapılan operasyonlarda 14 aktif görevde 27 emekli personel 51 kişi gözaltına alındı .

- Irak’ın kuzeyinde devam eden PENÇE  serisi operasyonlarında 12 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Bir asker şehit oldu.

- Suriye’de Barış Pınarı harekat bölgesine sızmaya çalışan 5 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi. Suriye Milli Ordu güçleri Aynisada PKK/YPG mevzilerini ve tespit edilen tünelleri imha etti.

- İdlib’de gerginlik devam ediyor. Heyetu Tahriru'ş Şam ve 30 değişik örgüt zaman zaman Türk ve Rus devriyelerine pusu ve uzun menzilli roketlerle vurmaya devam ediyor. Türkiye bütün çabalarına rağmen terör örgütlerinin ılımlı muhalifler safına çekemedi. Bu konu Türkiye ve Rusya arasında sıkıntılı bir durum yaratmaya devam ediyor. 29 Eylül’de Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşmelerde en önemli konulardan biri İdlib meselesi olacaktır.

- Suriye Kurtuluş Cephesi Afrin’in güneyine yaptığı operasyonda 2 PKK/YPG’li teröristi etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

- Topçularımız Elbab doğusundaki ve Azez güneyindeki PKK mevzilerini vurmaya devam ediyor.

- Dedağaçtaki sivil uçuşlar için kullanılan Demokritos hava alanı Parmenion 2021 askeri tatbikatında kullanılıyor. Yunanistan silahlı kuvvetlerine ait Apache UH-1, Chinook helikopterleri alanı kullanarak ikmal yapıyor, tatbikat alanında atışlar gerçekleştiriyor.

- Makine ve Kimya Endüstrisi’nin İDEF fuarında sergilediği 76 mm top atışlarını Ekim ayında Karapınar’da yapacak.

- Türkiye Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilan etti. Türkiye’nin yeni NAVTEX ilanı Yunan basınında endişe yarattı.