Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (13-19 Eylül 2021)

SDE Editör
21 Eylül 2021 09:50

Hafta içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı jandarma komando, jandarma özel harekat birlikleri ile Kara Kuvvetleri’nin bölgede bulunan birlikleri kırsal alanda Eren serisi operasyonlarına devam etti. İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı unsurlar meskun mahallerde PKK/KCK, FETÖ, MLKP’ye yönelik operasyonlar yaptılar.

Kırsal alanda devam eden Eren-13 operasyonunda Siirt-Pervari ilçesi Herekol Dağı'nda tespit edilen 5 PKK'lı/KCK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında 102’si mahrem imam, 143 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Yurtiçinde kırsal alanda ve şehirlerde operasyonlar aralıksız olarak devam ediyor.

Sınır Ötesi Operasyonlar

-TSK'nın Irak'ın kuzeyinde başlattığı ucu açık PENÇE serisi operasyonlarımız birliklerimizin Hakurk, Sinat, Haftanin, Zap, Avaşin, Basyan, Metina bölgesinde teşkil ettikleri üslerden başarılı bir şekilde devam ediyor. Hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 12 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. PKK terör örgütünün Duhok-Akra yoluna döşediği el yapımı patlayıcının infilak etmesi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı 2 peşmerge yaralandı. Irak'ın kuzeyinde TSK'nın yaptığı operasyonlar nedeniyle barınamayan PKK'lı teröristler, Irak'ın daha güneyine çekilerek Sincar, Telafer, Akra, Köysancak güzergahının dağlık kesimini kullanmaya başladı. Nispeten düz olan bu bölgeyi peşmergeler kontrol altına alıyor.

-Suriye'de Barış Pınarı Harekat bölgesinde sağlanan huzuru bozmak için Resulayn ve Tel Abyad şehir merkezine sızmaya çalışan 14 PKK/YPG'li terörist Suriye Milli Ordusu (SMO) ve komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. İdlip'te gerginlik devam ederken Rus uçakları TSK kontrolündeki köylerin kırsal alanını bombaladı. Hafta içerisinde HTŞ ve İdlip'te bulunan terörist gruplar TSK ve Rus askeri devrelerine taciz atışı yaptı. TSK ile Rus Güvenlik güçleri M-4 yolunda uzun bir aradan sonra devriye görevi icra etti. Rusya Türkiye’den İdlip’te bulunan başta HTŞ olmak üzere yaklaşık 20 terörist grubun bölgeden çıkarmasını istiyor. Türkiye ile Rusya arasında görüşmeler devam ediyor. İdlip'te çıkacak bir çatışmada Türkiye sınırına yeni bir güç dalgasının başlaması kaçınılmaz olacaktır.

-Libya'da Aralık'ta yapılacak seçimler öncesi Libya-Mısır, Libya-Fransa, Libya-Türkiye arasında temaslar devam ediyor. Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne olan desteği devam ediyor.

-Rusya ile Belarus Silahlı Kuvvetleri'nin geçen hafta başlattıkları “ZAPAD-2021 Tatbikatı” sürüyor. Tatbikata 200 bin asker katılıyor. Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Özel Kuvvetleri’nin geçen hafta Bakü'de başlattığı “ÜÇ KARDEŞ-2021 Tatbikatı” sona erdi. Tatbikata 3 ülkenin özel kuvvetlerinden birlikler katıldı.

-Japonya'nın Öz savunma Kuvvetleri'nin Pasifik'te başlattığı operasyon devam ediyor. Tatbikat 30 yıl sonra icra edilen en kapsamlı tatbikat. Tatbikata 240 bin kara birliği, 120 uçak, 200 zırhlı araç katılıyor.

-Afganistan'da 20 yıl süren savaşı kazanan Taliban yeni hükümeti kurdu. Kabil Havaalanı’nın işletilmesi için Türkiye-Katar-Afganistan arasında görüşmeler sürüyor.

-ABD, İngiltere ve Avustralya AUKUS Paktı’nı kurdu. Yeni güvenlik iş birliğinin adı, Avustralya'dan “AU”, İngiltere'den “UK”, ABD'den “US” harfleri alınarak oluşturulmuştur. Avustralya'nın Fransa'dan alacağı 15 milyar dolar değerindeki denizaltıları almaktan vazgeçmesi ve bu denizaltıları almak için ABD ile anlaşması, Fransa-Avustralya arasında krize neden oldu.

-ABD'nin Afganistan'dan çekilirken NATO'ya ve AB’ye bilgi vermemesi nedeniyle başta Fransa olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa ordusu oluşturmayı değerlendiriyor ancak Türkiye olmadan Avrupa Birliği'nin ordu oluşturması imkansız görülüyor.

-Türk savunma sanayimizde modern silah, roket İHA ve SİHA çalışmaları başta ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi büyük şirketlerle sayıları her geçen gün artan küçük şirketlerin çalışmaları ile başarılı bir şekilde devam ediyor.