Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (31 Ağustos - 6 Eylül 2020)

SDE Editör
07 Eylül 2020 08:50

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat, İl Jandarma Alay Komutanlıkları, Polis Özel Harekat, İl Emniyet Müdürlükleri, sorumluluk alanlarında yurt içerisinde operasyonlarına devam ettiler. Korucular da Jandarma birliklerinin operasyonlarına iştirak ettiler. Hafta içerisinde İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’nın Yıldırım Serisi operasyonlarına devam ettiler.

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

 • İstanbul merkezli 30 ilde FETÖ’nün TSK’nın yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 76 şüpheliden 59 kişi yakalandı.
 • İzmir merkezli yapılan FETÖ operasyonunda Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı birliklerden 3 muvazzaf olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı.
 • Mardin, Ömerli, Savur arasında kalan bölgede başlatılan Yıldırım-8 operasyonuna 1831 personel katılıyor. Savur kırsal alanı Diyarbakır’a geçiş sağlanması nedeniyle hassas bir bölge.Yıldırım serisi operasyonlarında 38 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
 • İçişleri Bakanlığı DEAŞ’ın Türkiye Emiri Mahmut Özdere’nin yakalandığını duyurdu.
 • İzmir’in Çeşme ilçesinden kiraladıkları jetski ile Yunanistan’a kaçmaya çalışan 3 eski asker yakalandı.
 • İçişleri Bakanlığı Şırnak’ta 3 teröristin ikna sonucu teslim olduğunu açıkladı. Güvenlik güçlerine teslim olan terörist sayısı 144 oldu.
 • Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde devam eden Yıldırım -3 Cilo Operasyonunda terör örgütüne ait sığınaklarda 2600 adet uçaksavar mermisi ele geçirildi.
 • Muş, Bingöl, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlıklarınca Yıldırım-9 Şen Yayla operasyonu 72 TİM’in katılımı ile başladı. SEhi Ormanlarında 6 terörist etkisiz hale getirildi.
 • Van-Çatak kırsalında icra edilen operasyonda 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon devam ediyor.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • Güvenlik güçlerimizin Irak’ın kuzeyinde başlattığı Pençe serisi operasyonları devam ediyor. Operasyona katılan birliklerimiz Irak sınırları içerisinde 18-40 km derinlikte kalıcı üsler işgal ettiler. Operasyonlarına bu üslerden devam ediyorlar. TSK’nın bölgedeki başarılı operasyonları ABD’yi telaşlandırdı. ABD TSK’nın Kandil’e yapacağı operasyonlarda örgütün sözde lider kadrosunun imhasını önlemek, İran’a geçmelerini engellemek için Kandil’de bulunan teröristlerin, Süleymaniye, Halepçe arasındaki dağlık alana geçirmek için çalışma yapıyor.
 • TSK’nın Suriye’de kontrol altına aldığı bölgelerde sağladığı huzur ortamı devam ediyor. Bu bölgelerde SMO birlikleri ile PKK/YPG ve rejim milisleri arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. TSK’ya ait top ve obüsler SMO’ya (Suriye Milli Ordusu) ateş desteği sağlıyor. TSK ile Rus askerleri M-4 Karayolu’nda 24. Devriye görevini icra ettiler. TSK M-4 Karayolu’nda kalıcı üsler oluşturmaya devam ediyor. 
 • Libya’da UMH güçleri isyancı General Halife Hafter güçleri arasında sağlanan ateşkes devam ediyor. TSK’nın Vatiyye, Misrata Havaalanlarına uçuşları haftada 3 sefer devam ediyor. Türkiye Tunus sınırına 27 km mesafede bulunan Okba Hava Üssünün uçuşlara açılması için yerel güçlerle birlikte onarımını yapmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu hava üssü 2013’de Kaddafi döneminde NATO operasyonları ile bombalanmış Mayıs-2020 tarihine kadar darbeci Hafter güçlerinin kontrolünde kalmıştı.
 • Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları kararlı bir şekilde devam ediyor. ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimine (GKRK) silah ambargosunu kaldırmasından sonra Türkiye KKTC ile Kuzey Kıbrıs’ta Cengiz Topel tatbikatını başlattı. Tatbikat 6-8 Eylül tarihlerinde KKTC deniz ve hava sahasında icra edilecek. Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliği önlemek için NATO Genel Sekreteri’nin taraflarla görüşmeleri devam ediyor. Yunanistan bölgedeki durumu bir AB sorunu haline getirmeye çalışsa da bunu başaramadı.
 • Macron hafta içerisinde Irak’a giderek Cumhurbaşkanı Berham Salih’le görüştü. Bu gelişme yaşanırken IKBY Başkanı Neçirvan Barzani Türkiye’yi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi.
 • Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatı Nahcivan’da devam ediyor.
 • Mali’de 2 Fransız askeri öldürüldü. Macron Türkiye’nin Libya’daki varlığı nedeniyle Fransa’nın Afrika’da tutunamayacağını bölgeyi terk edeceğini anladığı için Türkiye aleyhindeki konuşmalarını sürdürüyor. Ancak Fransa artık Afrika’da da Ortadoğu’da da olmayacak. Zaman içinde Fransa’da iç kargaşaların çıkacağını Afrika kökenli Fransız vatandaşlarının Fransa’daki yaşam koşullarını gündeme getireceklerini değerlendiriyorum. Macron’u zor günler bekliyor.