Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (18-25 Eylül 2020)

SDE Editör
25 Eylül 2020 12:53

Hafta içerisinde Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birlikler “Yıldırım” serisi operasyonlarına devam etti. Yıldırım operasyonları kapsamında son 2 ayda 75 terörist etkisiz hale getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince ve Cumhuriyet başsavcılıkları sivil ve askeri bürokraside icra edilen FETÖ'ye karşı yapılan operasyonlarda gözaltılar oldu. Samsun, Adana, Kayseri'de DEAŞ terör örgütüne karşı yapılan operasyonlarda Irak uyruklu 12 kişi gözaltına alındı. Yurt genelinde kırsal alanda ve meskun mahallerde operasyonlar devam ediyor.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • TSK'nın Irak'ın kuzeyinde icra ettiği “Pençe ve Pençe-Kaplan” operasyonları devam ediyor. Bu operasyonlar kapsamında TSK Irak’ın kuzeyinde tesis ettiği kalıcı üslerden PKK terör örgütüne karşı etkili operasyonlar icra ediyor. Tespit edilen terörist hedefler F-16 uçakları ve SİHA’lar tarafından etkisiz hale getiriliyor. Hafta içerisinde SİHA’lar Sincar bölgesinde tespit edilen ve içerisinde teröristlerin bulunduğu bir aracı imha etti.
 • Suriye Barış Pınarı Harekatı ile huzurun sağlandığı Telabyat ve Resulayn’a sızmaya çalışan PKK/YPG'den teröristler SMO güçleri ve komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi.
 • Afrin’de Temmuz ayında bombalı araçla eylem yapan ve 14 sivilin ölümüne sebep olan 2 PKK/YPG'li terörist yakalandı.
 • İdlib’te 5 Mart'ta Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmelerle sağlanan ateşkesten sonra Rus savaş uçakları 21 Eylül'de İdlib güneyindeki bölgeleri bombaladı. Türk ve Rus askerleri M4 yolundaki devriye faaliyetlerine devam ettiler. TSK M4 yolu üzerinde kontrol mevzileri oluşturdu. Bölgede rejim milisleri ile SMO güçleri arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor.
 • Libya’da TSK'nın Libya milli ordusunu oluşturma çalışmaları devam ediyor. Türkiye Vatiyye, Misrata ve Obra havaalanlarının tahrip edilen pistlerinin onarımını hızlandırdı. TSK’ya ait C-130 uçakları havaalanlarına uçuşlar gerçekleştirdi.
 • Yukarı Karabağ’ hukuksuz şekilde işgal eden Ermenistan Tovuz bölgesinde ateşkesi ihlal ederek bir Azerbaycan askerini şehit etti. Azerbaycan ordusu bir Ermenistan İHA'sını düşürdü.
 • Türk ve Yunanistan askeri heyetleri NATO karargahında bir görüşme gerçekleştirdi. ABD'nin Suriye özel temsilcisi PKK YPG'li terörist elebaşları ve Kürt Ulusal Konseyi temsilcileri ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin bölgeye operasyon düzenleyeceğini iddia etti.
 • Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ile konunun Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere uluslararası alandaki yansımaları devam ediyor. Lavrov “Rusya ve Türkiye Libya'daki ateşi acil olarak yasal bir çerçeve etmek için bir anlaşma üzerinde çalışıyorlar diye” açıklama yaptı
 • ABD Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılacak F-35’lerin İsrail radar sisteminde daha görünür olması için çalışmalar yürütüyorlar.
 • Türkiye İzmir istasyonundan yayımlanan Navtex mesajında Limni Adası'nın 1923 Lozan Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsünün ihlal edildiğini belirtti. Daha önce de aynı uyarı Sakız Adası için yapılmıştı. ABD iç güvenlik raporunda yurtiçi terörizmin ABD’yi tehdit bakımından İslamcı terörizmi geçtiği vurgulanıyor.
 • İstanbul'da Hamas heyeti ile Fethi hareketi arasında 22 Eylül'de başlayan görüşmeler devam ediyor.
 • Mali’de Fransa karşıtları sokak eylemlerine başladı. Fransa'yı Afrika'dan kovma süreci başladı.
 • Rusya'nın icra ettiği Kafkas 2020 tatbikatına karşı Ukrayna da 12000 asker, 1200 askeri araç ve uçakların, SİHA’ların da katıldığı bir tatbikat icra etti.