Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (11-18 Eylül)

SDE Editör
19 Eylül 2020 14:44

Savunma Güvenlik

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği’nin Birleşik Krallık’ın toprak bütünlüğüne tehdit olduğunu söyledi.

İngiltere AB’nin kendisine yönelik uygulamalarından memnun değil. Özellikle AB’nin Kuzey İrlanda ile uygulamaları kendi birliğine yönelik bir tehdit olarak görüyor. Ayrıca AB’nin 40 yıl önce Kanada ile yapmış olduğu anlaşmayı kendisi ile yapmadığından şikayetçi. Johnson teorik olarak uluslararası bir örgütün, ki burada AB’yi kastediyor, ülkemizi bölmesine izin vermeyeceğini söyleyerek AB’yi bir anlamda suçlamaktadır. İngiltere AB ile kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmak niyetinde ve kendisini koruyacak bir İç Pazar Yasasıyla yasal bir güvenlik ağı oluşturmaya çalışıyor. İngiltere’nin ayrılmasının ardından ise AB güç kaybedecek gözüküyor.

MED7 Korsika Zirvesi nereye götürür?

AB’nin güney kanadını oluşturan yedi ülkenin (Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, GKRY ve Malta’nın Fransa’nın Korsika adasında yaptıkları zirvede Fransa tarafından istenilen karar çıkmadı. Yaptırım yerine kısıtlayıcı önlemler gibi bir terminolojinin kullanıldığı kararın herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Türkiye haksızlığın dayanışması olmaz tepkisinde bulundu. Ülkeler arasında görüş ayrılığı var ve bu ülkelerden bazılarının Fransa’nın bu bölgelerdeki artan etkisinden rahatsız olacağı açık gibi görülüyor. Nitekim Malta Başbakanı Abela, Türk Yunan geriliminde Malta’nın tarafsız olduğunu açıkladı. Fransa ekonomik nedenlerle savunma harcamalarında kısıntıya gidiyor ve Doğu Akdeniz bölgesindeki gerilimde bazı ülkelere silah ve teçhizat satarak ekonomik katkı sağlamayı hedefliyor.

ABD, Polonya’da İleri Komuta Merkezi kuruyor.

ABD’nin bundan sonraki döneme ilişkin olarak Rusya’nın giderek artan etkisini kurmak için çeşitli çalışmalar yaptığı dikkat çekmektedir. Bu anlamda Almanya’daki birliklerinin bazılarını Polonya’ya doğru kaydırdığı ve burada bir savunma merkezi oluşturmayı tasarladığı görülmektedir. Bunun dışında Romanya ve Bulgaristan’daki faaliyetleri ile Yunanistan Dedeağaç bölgesinde ve GKRY’de üsler edinme gayretleri ise ABD’nin yeni dönem yapılanmasının ip uçlarını vermektedir. Nitekim Yunan basınında ABD İncirlik’i Yunanistan’a taşıyacak iddiaları yer almıştır. Yunanistan ve GKRY’nin kendi topraklarını askeri üsler haline getirmesinin ise bu toplumlar açısından ileriye yönelik sorunlar yaratacağı da açıkça görülmektedir.

Belarus’u Avrupa Birliğine kaptırmak istemeyen Putin, Savunma Bakanı Şoygu’yu Minsk’e gönderdi.

Belarus ve Rusya askeri işbirliği anlaşması imzalamayı planlıyor. ABD ve Avrupa Birliğinin kendi yakın çevresini kontrol altına almasını istemeyen Rusya kuşatılmamak için bu bölgelerde tedbir alıyor. Önümüzdeki dönemde bu bölge ile ilgili karşılıklı gelişmeler beklenebilir.

PKK terör örgütü Başkanlık Konseyi üyesi Ali Haydar Kaytan’ın düzenlenen hava saldırısında öldüğü iddia ediliyor.

Terör örgütünün ideolojik eğitim ve propaganda sorumlusu olan Ali Haydar Kaytan’ın geçen yıl Eylül ayında bir hava harekâtında öldürüldüğü ancak bunun örgüt üzerinde moral çöküntüsü yaratmaması için bugüne kadar açıklanmadığı iddia edildi. Terör örgütünün son dönemde ağır kayıplar verdiği ve özellikle lider seviyesinde takip edildiği için bir dağınıklık içinde bulunduğu görülmektedir.

İsrail’li yetkililer BAE’ye güvenmiyor. Araya F-35 girdi!

İsrail bir taraftan küçük ülkelerle anlaşma imzalarken onlara güvenmemesi ve silah satışına engel olması bu ülkeler açısından değerlendirilmesi gereken bir husustur. Bu anlaşmaların tabanda bir karşılığı olmadığı ve İsrail ile anlaşma imzalayan bu ülkelerin yöneticileri ile vatandaşlarını birbirinden ayırmanın gerektiği düşünülmektedir. Nitekim İsrail ile ilişkilerini normalleştiren BAE’de darbe korkusu yaşandığı haberleri de bunu açıkça gösteriyor.

Kahire’ye giden Ermenistan Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye suçlama

Ermenistan Dışişleri Bakanı, Türkiye sınıra askeri yığınak yapıyor ve yabancı terörist gönderiyor suçlamasında bulundu. Ermenistan’ın saldırgan tutumları ve Lübnan’dan bölgeye savaşçı taşıması düşünüldüğünde kendi yaptıklarını gizleme amaçlı bir açıklama olduğu düşünülmektedir. İsrail ile Ermenistan işbirliği ise bu ülkelerin Türkiye aleyhine faaliyetlerini açıkça ortaya koymaktadır.

Facebook’ta veri mühendisi olarak çalışırken işten çıkarılan Sophie Zhang, medyaya gönderdiği bilgi notunda Facebook’un dünya çapında nasıl siyasi operasyonlar yaptığını anlattı.

Honduras Başkanlık seçimlerine müdahaleden, Brezilya ve Azerbaycan’da bazı faaliyetleri açıklayan bilgi notu Facebook’un siyasi operasyonlarda nasıl kullanıldığına açıklık getirmektedir. Bu tür siyasi operasyonların bundan sonra da devam edeceği düşünüldüğünde ülke güvenliği için ileriye yönelik tedbirlerin alınması uygun olacaktır.

Suriye'nin kuzeyinde Türk Kızılay'ına alçak saldırı: 1 şehit

Terör örgütleri Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin sağladığı huzur ve güven ortamından rahatsızlık duymakta ve halka yönelik yardımları engellemeye çalışmaktadır. Terör örgütü kayıpları arttıkça riski az eylemlere başvurmakta ve bu kapsamda sivilleri ve çocukları dahi hedef yapmaktan çekinmemektedir. Sivil kayıplardan bu terör örgütlerini destekleyen ülkeler sorumlu olduğundan uluslararası düzeyde davaların açılması uygun olacaktır.