Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

SD DEĞERLENDİRME- Merkezi Yönetim bütçesi Ağustos ayında Ocak ayından bu yana ilk kez fazla verdi.

SDE Editör
19 Eylül 2020 15:14

Merkezi yönetim bütçesinde bir faaliyete ne kadar kaynak ayrıldığı, söz konusu tahsisin nasıl gerçekleştiğini gösterir. Geçen yılın Ağustos ayında 516 milyon TL fazla veren bütçe, bu yılın aynı döneminde 28,2 milyar TL fazla verdi. Bu dönemde kurumlar vergisi ve ÖTV gelirlerindeki hızlı artışlar dikkat çekiyor.  Kurumlar vergisi gelirleri ötelenen tahsilatların gerçekleştirilmesiyle yıllık bazda 10,9 milyar TL artış kaydederken, ÖTV gelirleri de 9,3 milyar TL arttı.

Değerlendirme :

Ağustos ayında bütçe giderlerindeki azalışta cari transferler (yani sosyal yardımlar, kamu şirketlerinin ve bankalarının görev zararları ile teşvik ve destek ödemeleri) ile sermaye giderlerindeki (yani yatırıma ayrılan tutar)hızlı gerileme öne çıktı. Sermaye giderleri altında izlenen gayrimenkul sermaye ve üretim giderlerindeki %50’lik düşüş dikkat çekti.

Beklentiler:

Ertelenmiş talebin devreye girmesiyle ekonomik aktivitede gözlenen toparlanmanın yanı sıra salgın sürecinde ötelenen vergilerin tahsilatı Ağustos’ta vergi gelirlerini hızla artırarak bütçe görünümünü destekledi. Önümüzdeki dönemde salgının gidişatı ve ekonomik aktivitenin seyrine yansımaları bütçe göstergeleri üzerinde etkili olmayı sürdürecek.