Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

SD DEĞERLENDİRME - FED Para Politikası Toplantısı Değerlendirmesi

SDE Editör
19 Eylül 2020 15:19

Fed’in başkanlık seçimlerinden önceki son toplantısında herhangi bir yeni adım atmasını beklemiyorduk ve ekonominin Covid-19'dan kurtulana kadar genişleyici para politikası ve düşük faiz oranlarına devam edeceğini tahmin ediyorduk.

Nitekim İki gün süren para politikası toplantısının ardından Çarşamba günü Fed ABD ekonomisi Covid-19 salgınının etkilerinden iyileşene kadar, işgücü piyasası toparlayana kadar ve enflasyon merkez bankasının %2 olan hedefini geçene kadar faiz oranlarını uzun bir süre sıfıra yakın tutacağını duyurdu.

Toplantının ardından Powell’ın çeşitli açıklamalarını izledik.

Öncelikle ekonomik teşvikin Kongre'den geçip geçmeyeceği sorulduğunda, merkez bankasının ekonomiyi canlandırmak için birçok aracı olduğu konusunda güvence verdi ve Cephanemiz bitmedi dedi. Her şeyden önce, birçok aracımız var, borç verme araçlarımız var, bilançomuz var, ileriye dönük rehberimiz var. Halen yapabileceğimiz çok şey var dedi. Halihazırdaki Faiz politikasının ekonomiyi desteklemeye uygun olduğunu belirtti.

Pandemi başladığından beri Amerika’da işten çıkarılanların yarısının istihdama yeniden kazandırılması ve tüketici harcamalarının toparlanmasıyla ekonomi Fed'in birkaç ay önceki tahminlerine göre daha hızlı iyileşiyor. Bu noktada Fed yetkilileri daralma tahminleri de aşağı yönde revize ettiler.

Ancak ekonominin seyahat ve eğlence sektörleri gibi alanlarının canlanmasının daha uzun sürecek olması milyonlarca kişinin halen iş bulmakta zorlanacağını gösteriyor. Pandemi nedeniyle 10 milyon üzerinde işssiz var. Bu duruma vurgu yapan Powell, toparlanmanın maliye politikası tarafından ek harcamalarla desteklenmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Para politikası karar metnine baktığımızda  Fed'in artık ekonomideki dalgalanmayı durdurmaktan ziyade ekonomideki toparlanmayı hızlandırma politikalarına ağırlık vermeye başlayacağını görüyoruz

Peki, FED ne yapıyor ya da neyi yapmıyor?

https://www.sde.org.tr/merve-karacaer-ulusoy/genel/fed-koronavirus-parasal-genisleme-ve-politikalar-kose-yazisi-16668

FED, 2008 yılındaki krizle mücadelesinde aslında pasif kalmıştı. Daha fazla niceliksel genişleme yapabilir, bankaların fazla rezervlerine faiz ödemesi yapmayı durdurabilir, bir süre için %2’ninüzerinde enflasyonu tolere edeceğini söyleyebilir ya da enflasyon hedefi %2’ye ulaşılıncaya kadar faiz oranlarını yükseltmeyeceğini taahhüt edebilirdi. FED’in yaptığı ise enflasyon hedefini tutturmamasına rağmen 2018 yılına kadar faiz oranlarını artırmak oldu.

Bugün ise FED COVID-19 ile mücadele kapsamında geçmişe kıyasla çok daha çeşitli hamlelerde bulundu. Faiz oranlarını sıfıra indirdi, parasal genişleme ile piyasayı desteklerden program kapsamında alım yaptığı varlık sınıfını da genişletti, yeni kredi imkanları sundu ancak yine de talebi ve enflasyonu yukarı yönde canlandırmada yeterli olmadı.

FED’in şu ana kadar yapmadığı şey ise %2 olan enflasyon hedefini değiştirmek. Özellikle şu günlerde parasal genişlemeyi artırmak ya da faiz oranlarını düşürmeye kıyasla bu tür bir politika değişikliği ekonomik aktiviteye daha yardımcı olabilir.

Enflasyon hedeflemesi yoluyla bir merkez bankası, fiyatların yükselmeye devam edeceği sinyalini verir ve gelecekte daha pahalıya mal olmadan önce tüketicinin bugün bir şeyler satın almasını sağlayarak ekonomiyi teşvik eder. Yatırımlar açısından da bugün ucuza alıp gelecekte daha pahalıya satacağı algısını verir. Aksi takdirde, tüketiciler fiyatların gelecekte düşeceği beklentisine kapılırsa satın alma tercihlerini ertelerler ve talep canlanmaz. Dolayısıyla sağlıklı bir ekonomide düşük ve yönetilebilir bir enflasyon oranı deflasyona tercih edilir