Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (7-13 Eylül 2020)

SDE Editör
14 Eylül 2020 15:13

Yurtiçi Piyasalar

Tüketici Kredileri Vade Sınırı

BDDK, Cuma günü yayımladığı karar ile tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının 60 aydan 36 aya indirildiğini duyurdu.

Hazine nakit dengesi Ağustos ayında 30,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşerek Şubat ayından bu yana ilk defa fazla vermiş oldu.

İşgücü İstatistikleri

İşsizlik oranı Mayıs-Haziran-Temmuz aylarını kapsayan Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puan artarak %13,4’e yükseldi. İstihdam edilenlerin sayısı yıllık bazda 1,9 milyon kişi azalırken, istihdam oranı da 4 puan düşüşle %42,4 olarak gerçekleşti. İstihdamda en fazla düşüş, önceki dönemde olduğu gibi hizmet sektöründe gerçekleşti. Bu dönemde işgücüne katılma oranı da 4,3 puan düşüşle %49’a geriledi. Öte yandan Haziran 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,9 puan azalarak %31,3 olarak gerçekleşti. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puanlık artışla %26,1 oldu.

Moody’sTürkiye’nin kredi notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye kredi notunu B1'den B2'ye düşürdü. Yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altındaki bu not, 2001 krizi dönemi dahil Türkiye tarihinin en kötü kredi notu oldu. B1 ve B2 not seviyeleri, Moody’s tarafından yapılan sınıflandırmada “yüksek derecede spekülatif” olarak değerlendiriliyor. Kararın gerekçesinde "dış kırılganlıklarının bir ödemeler dengesi kriziyle sonuçlanması olasılığı artıyor" denirken, rezervlerdeki sert düşüşe ve Doğu Akdeniz'de artan gerilime de işaret edildi.

Yurtdışı Piyasalar

Fitch Eylül Ayı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yayımladığı Eylül ayı "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda 2020 yılı için dünya GSYH daralma tahminini yukarı yönlü revize etti. Kuruluş, küresel ekonomi için Haziran ayında -%4,6 olan daralma tahminini -%4,4 olarak güncellerken, bu dönemde Euro Alanı için daralma tahminini %8'den %9’a, İngiltere için %9’dan %11,5’e, Çin hariç gelişmekte olan ekonomiler için de %4,7’den %5,7’ye yükseltti. Fitch, Türkiye ekonomisinin bu yıl için daralma tahminini %3,9’dan %3,2’ye revize ederken, 2021 yılında %5 büyüyeceği tahminini korudu.

ABD Ekonomisi

ABD’de tarım dışı istihdam artışı Ağustos ayında 1,371 milyon kişi ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşirken işsizlik oranı bir önceki aya göre 1,8 puan gerileyerek %8,4 oldu. Fed Başkanı Powell, istihdam verilerinin olumlu bir görünüm sunduğunu, ancak, ekonomik aktivitenin tam olarak toparlanmasının uzun zaman alacağını belirtti.

Ağustos ayında ÜFE aylık bazda %0,3, yıllık bazda -%0,2 düzeyinde gerçekleşerek piyasa beklentisinin hafif üzerinde açıklandı.

İşsizlik maaşına başvuranların sayısı ise 5 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre değişmeyerek 884 bin kişi düzeyinde gerçekleşti.

Japonya Ekonomisi

Japonya’da ikinci çeyrek GSYH daralma verisi yatırım harcamalarındaki düşüşün etkisiyle yıllık bazda %27,8’den %28,1’e revize edildi.

Avrupa Ekonomisi

ECB dün gerçekleştirdiği Eylül ayı toplantısında, politika faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, 1,35 trilyon EUR tutarındaki varlık alım programının devam edeceğini açıkladı.

Petrol

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Aramco Ekim ayı petrol satışlarında fiyat indirimine gitti. Aramco’nun özellikle Asya ve ABD’ye gerçekleştirilecek olan petrol satışında fiyat indirimine gitmesi pandemi sebebiyle belirsiz seyreden talep koşullarında tekrar bozulma yaşanabileceğinin sinyallerini verdi. Ardından Brent türü ham petrolün varil fiyatı hafta ortasında 40 USD seviyesinin altına geriledi.

Öte yandan Moody’s küresel petrol ve doğal gaz sektöründe iyileşmenin 2021 yılı Haziran ayından itibaren gerçekleşeceğini öngörürken, fiyat ve talep koşullarının pandemi öncesi döneme geri dönmesinin beklenmediğini açıkladı. Moody’s, petrol fiyatlarının 2021 yılına kadar varil başına 40-45 USD arasında seyredeceğini tahmin ediyor