Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (20-27 Eylül 2020)

SDE Editör
29 Eylül 2020 12:51

Yurtiçi Piyasalar

Merkezi yönetim brüt borç stoku

Ağustos sonu itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku 1.810,4 milyar TL oldu. Borç stokunun 824,3 milyar TL düzeyindeki kısmı Türk Lirası, 986,1 milyar TL düzeyindeki kısmı ise döviz cinsi borçlardan oluştu. TCMB verilerine göre, Temmuz sonu itibarıyla vadesine bir yıl veya daha az kalmış kısa vadeli dış borç stoku ise 176,5 milyar USD.

TCMB politika faizini 200 baz puan artırdı

Merkez bu hafta gerçekleştirdiği toplantısında sürpriz yaptı ve politika faizini 200 baz puan artırarak %8,25’ten %10,25’e yükseltti. Böylece politika faizi ağırlıklı ortalama fonlama maliyetine yaklaşmış oldu. Merkez Bankası aslında öncelikli hedefinin enflasyon olduğunu gösterdi. Açıklamada, enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğinin öngörülmüş olduğu, ancak kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin enflasyonun öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemesinde etkili olduğu belirtildi. Bu nedenle enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlandırılması amacıyla söz konusu sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Yurtdışı Piyasalar

Amerika Ekonomisi

ABD’de federal hükümetin faaliyetlerini 11 Aralık’a kadar finanse edecek olan geçici bütçe tasarısı üzerinde anlaşmaya varıldı. Fed Başkanı Powell konuşmasında, ekonominin tamamen toparlanması için önünde uzun bir yol olduğunu ve ekonomik aktiviteyi desteklemek amacıyla daha fazla mali yardıma ihtiyaç duyulacağını tekrarladı. Daha önce uygulanan borç verme programların işlevsiz olduğunu söyledi. Küçük işletmelerin daha çok etkilendiğini de vurguladı.

Euro Bölgesi Ekonomisi

ECB Başkanı Christine Lagarde pandemi nedeni durgunluğun devam etmesi durumunda gerektiği takdirde parasal teşviğin artırılabileceği taahhüdünü yineledi.

Küresel Piyasalarda gelişmeler

Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından dün yayımlanan raporda, dünya genelinde çalışılarak kazanılan gelirlerin, 2020'nin ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla tahmini %10,7 (3,5 trilyon USD) gerilediği belirtildi. Bu durum pandemi nedeniyle istihdam piyasalarının olumsuz etkilendiğini kanıtlarken kayıt dışı işçiler başta olmak üzere gelişen ve gelişmekte olan ülkelerdeki işçilerin, geçmişteki krizlerle kıyaslandığında salgından çok daha fazla etkilendiğini de gösteriyor.