Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (9-15 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
16 Eylül 2019 15:51

Hafta içerisinde jandarma özel harekât, jandarma komando birlikleri ile bölgede görevli piyade ve komando tugayları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. İl jandarma alaylarına bağlı birlikler de polis özel harekât timleri ile müşterek operasyon yaptılar. Şehirlerde FETÖ’ye karşı operasyonlar devam ediyor. TSK’nin sınır ötesinde başlattığı operasyon Hakurk’ta devam ediyor.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

Yurtiçinde yapılan operasyonlar ağırlıklı olarak Mardin Ömerli kırsalı, Batman, Diyarbakır kuzeyi Lice-Kulp-Sason, Bingöl, Muş Şenyayla bölgesinde icra edildi.

 • Şanlı Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 1 PKK/PYD’li terörist yakalandı. Alınan bir istihbaratı değerlendiren güvenlik güçleri Suriye’den Türkiye’ye geçerken silahı ile birlikte yakaladı.
 • Mardin’de MİT ve polisin ortaklaşa çalışması sonucunda bombalı saldırı düzenlemek için keşif yapan PKK mensubu ile ona yardım ve yataklık eden bir kişi yakalandı. Bu kişilerin yapılan sorgulaması neticesinde Batman’da da 6 şüpheli yakalandı.
 • Diyarbakır Görese bölgesinde yapılan operasyonda 2 terörist etkisiz hâle getirildi. Teröristlerden birinin Savur sorumlusu Azat kod isimli terörist olduğu anlaşılmıştır. Mardin bölgesinde operasyon devam ediyor.
 • Konya merkezli 28 ilde yapılan FETÖ’ye yönelik operasyon 59 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ’nün ankesör soruşturması kapsamında 50 muvazzaf astsubay ile 3 mahrem imam için gözaltı kararı verdi.
 • Van’ın Gevaş ilçesi kırsalında yapılan aramada 3 sığınak ve bu sığınaklarda bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Çatak ilçesinde 1 terörist teslim oldu. Gürpınar ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hâle getirildi.
 • Malatya’da Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen operasyonda FETÖ terör örgütünün ankesör soruşturması kapsamında 8 muvazzaf, 3 ihraç, 1 emekli astsubay olmak üzere 12 kişi gözaltına alındı.
 • Muş, Kulp, Solhan ilçeleri sınırlarında yer alan Şenyayla bölgesinde başlatılan operasyon devam ediyor. Atak helikopterleri operasyona ateşleri ile destek veriyor. Bölgenin çok dağlık ve ormanlık olması operasyonda birliklerin görüş ve ateş sahalarına engel teşkil ediyor. Şenyayla PKK’lı teröristlerin terk etmediği bir bölgedir.
 • Mardin merkez Artuklu ilçesi kırsalında yapılan operasyonda 1 terörist öldürüldü. 3 terörist sağ olarak ele geçirildi.
 • Edirne’nin Enez ilçesinden Yunanistan’a yasadışı yollarla geçmeye çalışan 2 PKK’lı terörist tutuklandı.
 • Ağrı’nın Patnos ilçesinde düzenlenen operasyonda 1 terörist ölü olarak ele geçirildi.
 • Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde yola yerleştirilen EYP sivil minibüsün geçişi sırasında patlatıldı. Patlamanın etkisi ile minibüs şarampole yuvarlandı. Olayda 8 kişi hayatını kaybetti. 7 kişi ağır şekilde yaralandı.
 • Diyarbakır’da çocukları dağa gönderilen annelerin HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemi devam ediyor. Bir kısım komutan ve aşiretler annelerin eylemlerine destek vermek için HDP il binasının önüne gelerek desteklerini ifade ettiler.

Sınır Ötesi ve Uluslararası Operasyonlar

 • TSK’nin 27 Mayıs’ta Sidekan, Bradost, Hakurk, Kandil istikametinde başlattığı operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor. İhtiyaç halinde F-16 uçakları ve silahlı helikopterler operasyona destek veriyor. Operasyonla koordineli olarak F-16 uçakları Zap, Metine, Gara Dağı bölgesinde tespit edilen PKK’lı terörist, sığınak ve barınakları vuruyor.
 • Güvenli bölge kapsamında Akçakale’de oluşturulan müşterek harekât merkezinde görevli personel bölgede havadan helikopterlerle, karadan zırhlı ve mekanize birliklerle devriye görevi icra ediyorlar.
 • Libya’da Rus spetsnaz ve benzeri güçlerin Hafter’e bağlı milislerle birlikte görüldüğü bir kısım basın organlarında yer aldı. UMH ile isyancı General Halife Hafter güçleri arasında çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. UMH güçleri inisiyatifi elinde bulundurmasına rağmen henüz etkili bir üstünlük sağlamış değil.
 • İdlib’de gerginlik devam ediyor. Ateşkes sağlanmasına rağmen rejim güçleri ve Rus uçakları İdlib kırsalında bazı bölgeleri bombalıyor. TSK’nin İdlib’de bulunan gözlem noktaları görevlerine devam ediyor.
 • Afrin’de Zeytin Dalı harekâtı ile sağlanan güven ve huzur ortamı devam ediyor. Hafta içerisinde bölgede herhangi bir terör olayı meydana gelmedi. Ancak Cuma günü sivillerin bulunduğu bölgede meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.
 • Fırat Kalkanı harekât bölgesinde Tel Rıfat hariç bölgede sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Tel Rıfat bölgesinde PKK/PYD ile ÖSO güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSK’ye bağlı obüsler ateşleri ile destek veriyor.
 • Taliban’ın Afganistan’daki başarıları ABD ile Taliban’ın barış görüşmelerini başlattı. ABD 18 yıl önce işgal etmek için gittiği Afganistan’dan büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak askerlerini çekmek için hazırlık yapıyor. Afganistan operasyonu ABD’nin askeri kayıplarının yanında çok büyük de bir ekonomik kaybına sebep oldu. ABD’nin Afganistan arazisini ve Afgan gerilla güçlerinin tecrübe ve savaşma azmini dikkate almadan başlattığı savaş, ABD’nin kaybetmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak değerlendirilmelidir.
 • İsrail-Filistin arasındaki gerginlik Netanyahu’nun açıklamaları ile daha da gerginleşti. Netanyahu’nun yaklaşan seçimler nedeni ile Gazze ile ilgili yaptığı açıklamalara Filistinli yetkililer çok sert cevap verdi.
 • İran ve ABD arasındaki gerilim devam ediyor.