Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi(26 Ağustos-1 Eylül)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
02 Eylül 2019 16:56

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekât ve iç güvenlik harekât bölgesinde görevli kara kuvvetleri birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler.

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı jandarma komando, jandarma özel harekât birlikleri ile polis özel harekât ve iç güvenlik korucularının katıldığı Kıran-2 ortak operasyonu Mardin-Şırnak-Batman il sınırları içerisinde 117 timin katılımı ile başlatıldı. Tunceli’de jandarma alay komutanlığına bağlı unsurların başlattığı operasyon devam ediyor. KKTC ve yurtiçinde FETÖ’ye karşı sivil ve askeri bürokrasi içerisinde yapılan operasyonda gözaltına alınanlar oldu.

Irak sınırları içerisinde 26-27 Mayıs’ta başlatılan Pençe-1 harekâtı Kandil Dağı istikametinde devam ediyor. Bu operasyona paralel olarak Zap batısında sınırlarımıza yakın Sinat-Haftanin kamplarında Irak sınırları içerisinde başlatılan Pençe-3 operasyonu Zaho, Batufa, Begova, Kanimasi, Darkarajam hattı ile Türkiye sınırı arasında kalan bölgede devam ediyor. Operasyonla bağlantılı olarak TSK’ye bağlı F-16 Metina, Zap, Gara Dağı bölgesinde tespit edilen PKK hedeflerini bombalarken silahlı helikopterlerimiz de Sinat-Haftanin-Sule bölgesindeki PKK mevzilerini vuruyor. Pençe-3 harekâtında 22 PKK’lı terörist öldürüldü.

Libya’da UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor.

Afganistan’da Taliban güçleri ile Afgan güçleri arasındaki çatışmalarda Taliban’ın psikolojik üstünlüğü devam ediyor.

Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturma görüşmeleri ABD ile Türkiye arasında devam ederken iki ülke askeri heyetleri ikinci gözlem uçuşlarını 30 Ağustos’ta gerçekleştirdiler.

İdlib genelde sakin geçerken rejime bağlı topçu ve uçaklar TSK’ye ait 9 ve 10 nolu gözlem noktalarına 1 km mesafedeki bölgeleri 28 Ağustos’ta bombaladı.

Fırat Kalkanı harekâtı bölgesinde bulunan Tel Rıfat’ta PKK/PYD ile ÖSO arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Yemen’de BAE ile Suud destekli güçlerin çatışması devam ediyor. BAE hava saldırılarını artırdı. Yemen’de Hadi hükümeti BAE ve Suud’u BM’ye şikayet etti.

Lübnan’da Hizbullah ile İsrail arasındaki gerginlik devam ederken Hizbullah İsrail’e karşı saldırılarının sivil değil askeri hedeflere olacağını söyledi. Lübnan hükümet güçleri 2 İsrail dronunu düşürdüklerini açıkladı.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

 • Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı unsurlar ile polis özel harekât ve iç güvenlik korucularının 117 timin katılımı ile Mardin-Şırnak-Batman il sınırları içerisinde başlatılan Kıran-2 operasyonu başarılı bir şekilde devam ediyor. Operasyonda PKK terör örgütüne ait sığınak, barınak ve mağaralar içerilerinde bulunan yaşam malzemeleri ile birlikte imha edilerek örgütün kış tertiplenmesi önleniyor. Operasyonda PKK’lı teröristler etkisiz hale getirilirken teröristlerle birlikte çok miktarda silah, teçhizat, mühimmat ve patlayıcı da ele geçiriliyor.
 • Tunceli bölgesinde il jandarma alay komutanlığına bağlı birliklerin gerçekleştirdiği operasyonda 4 PKK’lı terörist öldürüldü.
 • FETÖ’ye karşı yapılan operasyonda Malezya sorumlusu Arif Komiş MİT tarafından yakalanarak Türkiye’ye getirildi.
 • Siirt’in Baykan ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda ölen teröristin Harun Berxwedan kod adlı Uğur Dağlı olduğu anlaşıldı.
 • MSB FETÖ ile mücadelede ordudan 17 bin 498 kişinin ihraç edildiğini açıkladı.
 • İzmir’de DEAŞ terör örgütü adına faaliyet gösteren 6 Suriyeli gözaltına alındı.
 • Menemen’de PKK/KCK ile bağlantılı olarak hareket eden ve örgüt propagandası yapan 9 şüpheli gözaltına alındı.
 • Osmaniye’de şüphe ile durdurulan bir otomobilde PKK/KCK terör örgütüne ait olduğu iddia edilen 5 kg patlayıcı, susturuculu bir tabanca ve mermiler ele geçirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü tutuklandı.
 • Şırnak Çakırsöğüt’te iki kadın terörist teslim oldu.
 • FETÖ’nün sözde Türkiye imamı İstanbul’da yakalandı.
 • PKK çatısında birleşen TKP/ML, THKP-C/MLSPB, MKP Devrimci Komünist Partisi 1 Temmuz 20 Ağustos’ta gerçekleşen 20 sabotaj olayını üslendi.

Sınır Ötesi ve Uluslararası Operasyonlar

 • Pençe-1 Operasyonu: TSK’nin 27-28 Mayıs’ta Sidekan-Hakurk-Brados-Kandil istikametinde başlattığı operasyon başarılı bir şekilde Kandil-İran sınırı istikametinde devam ediyor. Operasyonda örgüte ait çok miktarda sığınak, barınak ve mevziler imha edildi. Operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte bol miktarda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirildi.
 • Pençe-3 Operasyonu: Irak sınırları içerisinde Sinat-Haftanin kamplarına yönelik başlatılan operasyon devam ediyor. Operasyonda örgüte ait sığınak, barınak ve silah mevzileri imha edildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte çok sayıda silah, teçhizat ve mühimmat ele geçirildi. Sinat-Haftanin kampları PKK terör örgütünün sınırımıza yakın kampları olması bakımından önemli Pençe-3 operasyonu sınırlarımız dışında Zaho-Batufa-Begova-Kanimasi arasında kalan bölgede icra ediliyor. Bu operasyonla bağlantılı olarak F-16 uçakları Metina Dağı, Gara Dağı, Link Dağı, Zap bölgelerinde tespit edilen PKK hedeflerini vuruyor. Ayrıca silahlı helikopterlerimiz Sinat-Haftanin bölgesinde tespit edilen PKK’lı teröristleri vuruyor. Silopi’de konuşlu top ve obüsler de Cudi Dağı’nda Derebaşı, Kösreli bölgesini ateş altına alıyor.
 • Suriye:

İdlib: Geçen haftaya nazaran bu hafta daha sakin geçti. Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra kısmen ateşkes sağlandı. Ancak İdlib güneyinde bulunan 9 ve 10 numaralı gözlem noktalarımızın 2 km güneyi rejime bağlı topçu ve uçaklar tarafından ateş altına alındı. İdlib’deki silahlı grupları ılımlı muhaliflerin safına çekmek için Türkiye’nin çabaları devam ediyor. Ancak arzu edilen netice alınamadı. İdlib’de El Kaide bağlantılı HTŞ, Ahraru Şam, Kafkas kökenli gruplar, Doğu Türkistan kökenli gruplar bulunuyor. Bunlar içerisinde en etkili olanı HTŞ’dir. Türkiye bu grupları silahsızlandırmayı başaramazsa İdlib’de kanlı çatışmaların başlaması önlenemez bir hâl alacaktır. Bu da İdlib’den Türkiye’ye dolayısı ile Avrupa’ya 700-800 bin kişilik bir mülteci akımının başlaması demektir. Bu konuda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Batıyı özellikle Almanya’yı uyardı.

Fırat Kalkanı Bölgesi: El Bab’da sivil halk İdlib’deki durumu protesto etmek için yürüyüşler yaptı. Halk Türkiye’nin duruma müdahale etmesini istiyor. Tel Rıfat’ta PYD ile ÖSO güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Afrin’de durum genelde sakin geçti. PKK/PYD Afrin’de bombalı eylemler gerçekleştirmek istese de başarılı olmadı. Yerel güçler tarafından etkisiz hale getirildi.

 • Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasında çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. UMH henüz kontrolü tam sağlamış değil.
 • Lübnan: Hizbullah ile İsrail arasındaki gerginlik devam ediyor. Hizbullah çıkacak bir çatışmada sivil halkı değil İsrail askerlerini hedef alacaklarını açıkladı. Lübnan güçleri İsrail’e ait patlayıcı taşıyan bir dronu düşürdüklerini duyurdu.
 • Filistin: Filistin’de İsrail’in sebep olduğu gerginlik devam ediyor.
 • Doğu Akdeniz: Türkiye Cumhuriyeti’ne ait sondaj gemileri Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarına devam etti. Sondaj gemilerimize savaş gemilerimiz eşlik ediyor.
 • Yemen: Yemen’de BAE ile Suudiler arasındaki gerginlik devam ediyor. BAE hava saldırılarını artırdı. Yemen hükümeti her iki ülkeyi de BM’ye şikayet etti.
 • Afganistan: Afganistan’da Taliban ile Afganistan güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. Taliban Afgan güvenlik korucularının bulunduğu karakola baskın yaptı. Baskında 17 kişi hayatını kaybetti. Afganistan’da Taliban’ın psikolojik üstünlüğü devam ediyor.
 • ABD ve Polonya anlaşmaya vardı. ABD Polonya’da 6 bölgede konuşlanacak yeni ABD birliklerinin yeri hakkında anlaşmaya vardı.