Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (2-8 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
09 Eylül 2019 15:16

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekât ve iç güvenlik harekâtında görevli piyade ve komando tugayları örgütün kış tertiplenmesini önlemek, yurt içerisinde ve sınır ötesinde (Irak ve Suriye’de) teröristleri arayıp bulmak ve yok etmek amacı ile gece ve gündüz aralıksız operasyonlarına devam ettiler. Suriye’de Fırat’ın doğusuna yapılacak muhtemel bir operasyon için TSK, birliklerinin sınır hattına intikallerine devam ediyor. Suriye’de İdlib kazasında bulunan silahlı grupları ılımlı muhaliflerin saflarına çekmek için Türkiye’nin çalışmaları devam ediyor. Ancak şu ana kadar istenen netice tam olarak alınamadı. Rejime bağlı güçlerin Rusya’nın hava desteğinde İdlib’de gerçekleştirdikleri hava saldırıları, çoğu çocuk ve kadın olan onlarca sivilin hayatını kaybetmesine sebep oldu. 

Hafta içerisinde Lübnan’da Hizbullah-İsrail gerginliği devam etti.

Yemen’de Suudi destekli Hadi güçleri ile Husiler arasındaki çatışmalar arttı.

Libya’da UMH güçleri ile isyancı General Halife Hafter güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Afganistan’da Taliban ile ABD ateşkes için anlaştı. ABD Afganistan’da bulunan 14000 askerinden 3500 askerini çekeceğini duyurdu.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

 • Jandarma Komutanlığı’na bağlı birliklerin Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırları içerisinde kalan bölgede icra ettiği operasyonda 5 PKK’lı terörist öldürüldü.
 • Hakkâri’de güvenlik güçlerinin ikna etmesi sonucunda 1 PKK’lı terörist teslim oldu.
 • Diyarbakır’da çocuklarının dağa kaçırılmasını protesto eden 3 kadın HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yaparak çocuklarının teslim edilmesini istiyorlar.
 • Kocaeli merkez ve 6 ilde yapılan operasyonda FETÖ’ye mensup 10 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
 • Van İl Jandarma Komutanlığı’nın iknaları sonucu 2 PKK’lı kadın terörist Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim oldu.
 • Jandarma Genel Komutanlığı tarafından planlanan ve icra edilen Kıran-2 operasyonu Mardin-Siirt-Batman il sınırları içerisinde devam ediyor.
 • MSB tarafından yapılan açıklamada yurtiçinde Ağustos ayında yapılan operasyonlarda 125 PKK’lı terörist etkisiz hâle getirildi.
 • Bingöl İl Jandarma Komutanlığı ve MİT’in ortak operasyonunda gri listede bulunan 1 terörist etkisiz hâle getirildi.

Uluslararası Savunma ve Güvenlik

 • Fransa’da terör paniği: Suriye’de PKK/YPG saflarında savaşan aşırı solcu militanların Fransa’ya dönmesi Fransız istihbaratında derin endişe yarattı. Militanların sembol yerleri hedef almasından korkuluyor.
 • Afganistan: Taliban ile ABD anlaştı. ABD 20 hafta içerisinde Afganistan’dan 5400 askerini çekecek. ABD’nin Afganistan’da 14000 askeri bulunuyor. ABD Taliban’dan ateş kesmesi ve barış görüşmelerinin başlamasını şart koşuyor. Son aylarda Taliban güçleri Afgan güçlerine büyük kayıplar verdiriyordu. Son Taliban saldırısında 20 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Ölenlerin çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor.
 • Yemen: Yemen’de Suudi destekli Hadi güçleri ile Husiler arasında çatışmalar devam ediyor. Son çatışmada Hadi güçlerinden 1500 kişi esir düştü. Yüzlercesi öldü. Husiler çok sayıda araç ve silahı ele geçirdi.
 • Lübnan: Lübnan’da Hizbullah ve İsrail arasındaki gerginlik devam ediyor. Hizbullah çıkacak bir çatışmada sivilleri hedef almayacağını açıkladı.
 • Libya: Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri ile isyancı General Halife Hafter’e bağlı güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. UMH güçleri henüz ülkede kontrolü sağlayamadı.
 • Doğu Akdeniz: Türkiye Cumhuriyeti’ne ait sondaj gemileri Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarına devam ederken, 3 savaş gemimiz bölgede bulunuyor ve 1 İHA bölgede uçuşlar yapıyor. KKTC Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana kapalı olan Maraş bölgesini basın mensuplarına açtı. Hafta içerisinde basın mensupları bölgeyi gezdi.
 • Filistin: Filistin’de İsrail polis ve askerlerinin sebep olduğu gerginlik devam ediyor.
 • ABD: Dynetics isimli şirket hem ordu hem de donanma için en az 20 ortak süpersonik füze imal etmek için 351 milyon dolarlık ihale kazandı. ABD Rusya ve Çin’in imal ettiği modern füzelere karşı bu füzeyi üretmek istiyor.

Sınır Ötesinde Yapılan Operasyonlar

 • Pençe-1 Operasyonu: TSK tarafından 2 komando tugayıyla Irak sınırları içerisinde Hakurk-Kandil istikametinde 27-28 Mayıs’ta başlatılan operasyon başarılı bir şekilde devam ediyor. Pençe-1 operasyonu ile koordineli olarak TSK’ye bağlı F-16 Kuzey Irak sınırları içerisinde bulunan Bradost, Sidekan bölgelerinde tespit edilen PKK hedeflerini bombaladı.
 • Pençe-3 Operasyonu: PKK teröristlerin Sinat ve Haftanin kamplarında başlatılan operasyon devam ediyor. Sinat ve Haftanin kampları sınırlarımıza en yakın kamplar olması bakımından önemlidir. Pençe-3 operasyonu devam ederken, TSK’ya bağlı F-16lar Avaşin, Basyan, Metina, Zap bölgesinde tespit edilen PKK kampları imha edildi.
 • Kuzey Irak’ta Hakurk bölgesinde icra edilen operasyonda 5 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon TSK ve MİT’in ortak çalışmaları sonucu icra edildi.
 • İdlib: TSK gerginliği azaltma bölgesinde bulunan gözlem noktalarını, zırhlı araç, silah, mühimmat ve personelle takviye etti. İdlib bölgesinde Rusya destekli rejim güçlerinin saldırıları zaman zaman şiddetlenerek devam ederken, bölgeden kaçan insanlar Türkiye ve Ürdün sınırına doğru kaçmaya çalışıyor. İdlib’deki durumu görüşmek üzere Rusya, Türkiye ve İran önümüzdeki hafta bir araya gelecek. Rejim güçleri Han Şeyhun’da halkın mallarını gasp ediyor. ABD İdlib’deki El Kaide hedeflerini vurdu.
 • Cerablus bölgesinde PKK’lı teröristler bombalı araçla saldırı düzenledi. Saldırıda sivil halktan 3 kişi hayatını kaybetti.
 • Afrin: Afrin hafta içerisinde genelde sakin geçti. Bombalı eylem gerçekleştirmek isteyen PKK/YPG’li teröristler etkisiz hâle getirildi.
 • Suriye’de Tel Rıfat ve Azez bölgesinde PYD ve ÖSO güçleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Sınırda konuşlu top ve obüslerimiz ÖSO’ya ateşleri ile destek veriyor.
 • Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturmak için ABD ile Türkiye arasında görüşmeler devam ediyor. Akçakale’de müşterek harekât merkezi oluşturulmasına rağmen henüz istenilen netice alınamamıştır. TSK’ye bağlı kara kuvvetleri unsurları henüz Suriye topraklarına giriş yapmadı. ABD bu bölgede PYD/YPG teröristlerine eğitim vermeye devam ediyor.