Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (23-30 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
30 Eylül 2019 16:33

Berlin’de 21. Yüzyılın Jöntürkleri Toplandı!

Almanya’nın başkenti Berlin’de farklı türden muhaliflerin (gazeteci, yazar, sanatçı, siyasetçi vb.) ve Can Dündar gibi yurtdışına kaçan gazetecilerin bir araya geldiği bir toplantı yapıldı. Konu başlığı, “Demokratik Türkiye İçin Toplumsal Sözleşme Arayış Konferansı”, olan toplantıya farklı etnik köken ve farklı görüşlere sahip (mevcut iktidara muhalif) insanlar bir araya geldi.  Bu toplantı da tıpkı geçen hafta CHP’lilerin IMF yetkilileriyle yaptığı gizli görüşme gibi önemli bir tartışma konusu oldu. Berlin’deki toplantı ne konuşulduğundan çok konuşmacılarıyla dikkat çekti, CHP’li vekil Ali Şeker, HDP’li vekil Mithat sançar, Saadet Partili vekil Cihangir İslam, yurtdışına kaçan gazeteci Can Dündar vb. dikkat çeken isimler arasındaydı. Toplantı sonrası barış, özgürlük, demokrasi, çoğulculuk vb. söylemleri dile getiren sonuç bildirisi yayınlandı.

Millet İttifakıyla Katolik nikâhı!

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu,  CHP’nin politikalarını ima ederek eleştirel bir açıklama yaptı: “Millet İttifakı’na Katolik nikahı ile bağlı değiliz… Her politikasını beğensek CHP’li oluruz… CHP, HDP ile devam edeceğim diyebilir, ama biz bu bileşen içinde olmayız.”  Bu ifade İyi Partinin Büyük Birlik Partisi (BBP)nin devamı olmadığı belirtilerek (Yavuz Ağıralioğlu’nun BBP kökeni ima edilerek) eleştirildi. İyi Partinin CHP’yi eleştiren ve Ak Parti ve Cumhur ittifakına göz kırpıyor şeklinde yorumlanan bu açıklamaları Ak Parti içinde çıkacak iki yeni partinin çalışmalarının sürdüğü bugünlerde daha da önemli bir okumaya tabi tutuluyor. Tüm bu tartışmalar sürerken İyi Parti başkanı Meral Akşener ise millet ittifakını rahatlatacak şu açıklamayı yaptı: “Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçer de parlamenter sisteme yönelik bir adım atılırsa o zaman bambaşka bir Türkiye ile karşılaşacağız. O günün şartları neyi getirir bilmiyoruz, ben onu söylüyorum, ama bugün yapılan işbirliğinin sürdüğünü söyleyebilirim.”

Anlaşılan o ki Sol tarafta HDP anahtar parti pozisyonunda olduğunu dile getirirken sağ tarafta da İyi Parti anahtar parti olduğunu belirtiyor.

Yeni Kurulması Konuşulan Partiler ve Anket Sonuçları

Bu hafta açıklanan anket sonuçlarına göre Davutoğlu ve Babacan’ın partilerinin alacakları oy oranları açıklandı. Piar Araştırma Şirketine göre Babacan’ın kuracağı partinin yüzde 8-9, Ahmet Davutoğlu’nun partisinin de yüzde 3 oy potansiyeline sahip. Bu partiler aldıkları oyu yüksek oranla Ak Partiden alıyor görünüyorlar araştırma şirketine göre. Bu durum da %51’e kilitlenen yeni sistemin siyaseti daha da ısındıracağına dalalet ediyor.

 Devlet Bahçeli Hastaneye kaldırıldı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, hafta başında (23 Eylül) sabah saatlerinde rahatsızlanması üzerine Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’ne getirildi. Bahçeli, hastanede yapılan muayene ve tetkiklerin ardından tedaviye alın ve sonrasında hastaneden ayrıldı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, hastane önünde basın mensuplarına Bahçeli’nin sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı, “Mide bulantısı şikayetiyle hastaneye geldi. İddia edildiği gibi beyin kanaması ya da kalp hastalığı yoktur. Şu anda şuuru açık, konuşabilir durumdadır, istirahat etmektedir. Sayın genel başkanımızın sağlık durumu iyi ve mükemmel durumdadır” dedi.

Emniyetten KHK ile 33 bin kişi ihraç edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Emniyet teşkilatından 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sonrasında sadece KHK yoluyla ihraç edilenlerin sayısı yaklaşık 33 bindir. Gerçekleştirdiğimiz alımlarla bu gerilemeyi kapattık ve artıya geçtik. Şu an emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan personel sayımız 306 bin kişidir." dedi.

Soylu, “2016'dan itibaren yeni alımlar yaptık ve bugüne kadar ülke genelinde 19 bin 600 bekçiyi göreve başlattık. Eski dönemden kalanlarla halen bekçi sayımız 21 bin 300'dür. 8 bin 242 arkadaşımızın da alım süreci devam etmektedir. Bu sayede 30 bine yaklaşmış olacağız” dedi.

Yeni personel alımının yanında hırsızlık oranlarının azaldığını belirten Soylu şunları söyledi: "Bu yılın 8 ayı itibarıyla günlük ortalama evden hırsızlık 176'ya düşmüştür. Büyükşehirlerimiz bazında bakınca aynı periyotta daha keskin düşüşler görüyoruz. Günlük evden hırsızlık ortalamasında İstanbul'da yüzde 38, Ankara'da yüzde 79, İzmir'de ise yüzde 56 oranında azalış söz konusudur."

İmamoğlu Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gazetecilerin ısrarlı "Cumhurbaşkanlığına aday mısınız?" sorularına Habertürk canlı yayınında yanıt verdi. İmamoğlu konuya ilişkin ilk soruya "Ben çok sağlıklı bir belediye başkanı olarak önüne 5 yıllık planı yapmış işine her sabah aşkla başlayan, işine odaklanan bir belediye başkanıyım. Ben bu süreci çok keyifle yönetiyorum. Zihnine başka bir düşünceyi koyan insan hiçbir başarı elde edemez. Yarın ne olacağım diyen insan başarılı olamaz. Size ait olmayan bir sürece dair tanımda bulunmak sizi tamamen yanlışa sürükler. Dünyada en başarılı belediye başkanlarından birisi olmayı başarmak istiyorum. Mart 2024 ayına kadar belediye başkanıyım." diye yanıt verdi. Programın kapanmasına dakikalar kala "Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?" sorusu yine soruldu. İmamoğlu soruya bu kez "Türkiye’miz için inşallah seçimi az hizmeti bol yıllar olsun" diye yanıt verdi.