Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi(2-8 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
09 Eylül 2019 09:37

Eylül 2019 Adli Yıl Açılışı Yapıldı

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’nde ilk konuşmayı Metin Feyzioğlu yaptı. 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Törende ilk konuşmayı Türkiye Barolar Birliği Metin Feyzioğlu yaptı. Feyzioğlu konuşmasında "Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır. Biz o yüzden buradayız. Barolar Birliği sadece cumhuriyetin tarafındadır" dedi. Toplam 18 dakika boyunca  konuşan Feyzioğlu, avukatların sorunlarını anlattı ve çözüm önerilerinde bulundu.

İstanbul ve Ankara Barosu Metin Feyzioğlu’nu kınayarak seçim gündemli olağanüstü genel kurul' çağrısı yaptılar.

Demirtaş Bir Davadan Tahliye Oldu Diğerinden Hala İçerde

4 Kasım 2016'dan beri, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alınan HDP (Halkların Demokratik Partisi) eski başkanı Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi'nde yatıyor.

Demirtaş hakkında, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılandığı ana dava için 2 Eylül tarihinde tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş, hükümlü olduğu başka bir dava nedeniyle cezaevinden çıkamayacak.

Ak Parti MYK’den 4 İhraç Talebi

Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı için AK Parti MKYK kesin ihraç istedi. Partiden ihracı istenen vekiller Ak Partinin kuruluş ilkelerine dönülmesi gerektiğini şikâyetlerinin bu yönde olduğunu, partiden ihraç edilmelerinden çok bu ilkelere dönülmesi gerektiğine dair açıklamalar yaptılar.

Kürt anneleri HDP’ye kepenk kapattırdı.

HDP Binasının önünde Çocuğu PKK tarafından kaçırılan anneler eylem yaptılar. 3 Eylül günü HDP Diyarbakır İl Teşkilatı binasının önünde çocuğu PKK tarafından kaçırılan anneler eylem yaptılar. “Başlarım sizin Kürdistan davanıza, gençler ya hapiste ya da erin altında” açıklama yapan annelerin eylemi sonrasında HDP il binası kepenklerini kapattı. Yani Kürt anneleri HDP’ye kepenk kapattırdı. Hacire Anne ile başlayan eylemin devamında aile sayısı 8 Eylül itibariyle 15’e çıktı. HDP eylemcilerin polis tarafından yönlendirildiğine dair açıklama yaptı. Çocuklarının HDP il binası içindeki irtibatlı kişiler aracılığıyla kaçırıldığını belirten ailelerin açıklamalarından sonra HDP Diyarbakır il ve ilçe teşkilatları hakkında soruşturma başlatıldı.

Annelerin “Başlarım sizin Kürdistan davanıza, Diyarbakır’da genç bırakmadınız ya hapiste ya yerin altındalar”  açıklaması çok fazla ses getirdi. Türkiye’nin dört yanından destek yağdı, sanatçıların büyük kısmının sessizliği ise tepki çekti.

4 Eylül Sivas Kongresinin 100. Yıldönümü

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı kutlamalarında siyasiler bir araya geldiler.  CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Sivas’ta yaptığı konuşmada hükümete 5 başlıkta çağrıda bulundu:

CHP lideri Kılıçdaroğlu beş maddeyi şöyle açıkladı:

"1. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. 

  1. Güçler ayrılığı ülkesi. Güçler bir kişinin elinde, gücün kontrol edilmesi lazım. Devlet artık eski devlet değil. İki devlet var şu an Türkiye'de. Bir Saray devleti, bir de Türkiye Cumhuriyeti. Devlet içten içe çürüyor. Yargı bağımsızlığı... Yok bunlar.
  2. Devlet yönetiminde şeffaflık. 
  3. Ekonomik kriz var. Sorunu yaşayanları dinleyeceksiniz. Ekonomik Sosyal Konsey topla. Dertli insanları topla dinle. Sanayici, esnaf, çiftçi ne diyecek dinle. Ben dinlemem diyor. Ekonomik Sosyal Konsey Anayasa'da var. Kanun var. Son 5 Şubat 2009'da toplanmış. Peki derdi kimden öğreniyorsunuz. Damat mı söyleyecek? Damadın daha önemli işleri var.
  4. Dövizle verdiğiniz garantileri Türk Lirasına çevirin. Faturaları vatandaşlar ödüyor. Memur, vatandaş, sanayici ödüyor."

Yenikapı’daki araç sergisi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Yenikapı’da sergilenmeye başlanan "ihtiyaç fazlası kiralık araç sergisi" olarak gösterilen araçlar yeni bir tartışma yarattı. 1700’den çok ihtiyaç fazlası araç olduğu söylenirken 700 civarında aracın toplanması birçoğunun da halka hizmet sunan araç olma özelliğinin gündeme getirilmesi İmamoğlu’nun lüks ve israfı gösterme girişiminin çok da sonuç vermediğini gösterdi.

İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanacak mı?

İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanacak mı tartışmasını içişleri bakanı S. Soylu 8 Eylül tarihinde yaptığı açıklamalarla netleştirdi: Atanmayacak