Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (15-22 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
23 Eylül 2019 15:29

HDP eylemine İran’dan dört aile katıldı

HDP Diyarbakır il binası önündeki eyleme İranlı Beş aile katıldı. Aileler çocuklarının PKK’nın İran kolu PJAK tarafından kaçırıldığını dile getirdiler. Bir günlük sembolik eylemden sonra aileler ülkelerine geri döndüler. 15. Günde eylemci aile sayısı 38 iken hafta sonuna doğru aile sayısı 44’ e yükseldi.

Aileleri Türkiye’nin birçok yerinden insanlar, STK’lar, spor kulübü temsilcileri vb. ziyarete ederek destek oluyorlar.

Son haftalarda yurt içinde ve yurt dışında terör örgütüne vurulan darbelerden sonra katılımın azalması bir yana örgütten çözülmelerin, kaçışların artması, ailelerin HDP binası önünde eylem yapa bilecek bir bilinç ve güven düzeyine ulaşmaları terör örgütü ve destekçileri karşısında psikolojik üstünlüğün kazanıldığının çok önemli bir göstergesi olarak görülmelidir. 

Ömer Çelik, "Erken seçim diye bir şey yok, seçimler bitti"

Bu hafta erken seçimin olmayacağına –olmaması gerektiğine dair iki açıklama yapıldı. Birisi iktidar partisinden diğer muhalefetten (İyi Partiden) geldi.

Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısının (18 Eylül) ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Vatandaşın beklentisi reformların yapılması, etrafımızdaki sorunların azaltılması ve önümüzde bakacak şekilde Türkiye'nin gelişmesine imza atılması için çeşitli politikaların ortaya konulması. Dolayısıyla bizim gündemimizde erken seçim yok."

Ağıralioğlu, “Milletin derdi geçimken ‘Seçim’ diyen tokat yer”

Meral Akşener liderliğinde toplanan Başkanlık Divanı’nın ardından gündeme dair açıklamalarda bulunan Ağıralioğlu, “Ekonomi bu durumdayken seçime gitmek intihardır,” dedi.

Erken seçim iddialarına ilişkin de konuşan Ağıralioğlu, “Hükümetin seçim konusunda rasyonel davranamadığını gördük. Hükümetin siyasi esnekliğini kaybettiğini düşünüyoruz. Ekonomi bu durumdayken seçime gitmek intihardır. 31 Mart seçimlerinden sonra da seçim yenilenmez diye düşünüyorduk. Öyle cümleler kurdular ki siyaset tecrübesi olan insanlar öyle konuşmazdı. ‘1 oyla olsa kazanmak kazanmaktırdan’, ’13 bin oyla kazanmak olmaz’a geldik. Henüz bir şey konuşmak erken. Meclis’teki siyasi aritmetik bozulursa bir seçim üzerinden konuşuluyor. Ekonominin böyle olduğu bir ülke seçim gündemini kaldıramaz. Geçen seçimden sonra da ifade ettik Milletin derdi geçimken ‘Seçim’ diyen tokat yer” diye konuştu.

Belediyelere kayyum

Erzurum'da, Karayazı Belediyesine, Kaymakam Mesut Tabakcıoğlu, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi. Erzurum'da hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtayca bir süre önce onanan HDP'li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu ile belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 31 Mart'tan bu yana başta 3 büyükşehir olmak üzere toplam 5 belediyeye kayyum atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada "En büyük adaletsizlik eğitim öğretim hayatındaki adaletsizliktir. Çünkü bunun telafisi çok zordur" dedi.

Erdoğan konuşmasında üniversite rektörlerini de uyarırken, "Bazı üniversitelerimiz istediğimiz yere ulaşamamış noktada. Rektörlerimizden çok daha fazla gayret bekliyorum. Rektör atama kriterlerimizi çok daha yükseğe çıkaracağımızı da belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yükseköğrenim alanında da özellikle son 17 yılda çok büyük bir başarıya imza attığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üniversite sayısının 76'dan 207'ye, öğrenci sayısının 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiş olması bu başarının en bariz ifadesidir" dedi.

Almanya'da yükseköğrenim çağındaki öğrenci sayısının 3 milyon olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bizde 8 milyon. Almanya'nın nüfusu bizim nüfusumuzla hemen hemen aynı. Sayın Şansölye bunu öğrenince 'Ben bunu bilmiyordum' dedi. Nitelik noktasında aşmamız gereken şüphesiz ki bir mesafe var ama dikkat edin öğretim üyelerimizin de sayısını da sürekli artırıyoruz.

Maklube Tartışması

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün “FETÖ’yle mücadele eden hâkim ve savcıların yerine ByLock’çular getirildi” iddiasına Adalet Bakanı Gül’ün “Düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi veremezler” yanıtı vermesiyle AK Parti içinde bir tartışma yaşandı.

Kadın cinayetleri.

Kadın cinayetleri bu hafta içinde de yine kendinden söz ettiren konu başlıkları arasında yer aldı. Türkiye’nin öncelikli sorunları arasında yer alan kadın cinayetleri adeta birbirini tetiklercesine peşpeşe cereyan etmeye devam ediyor. İçişleri bakanlığı KADES uygulaması ile ilgili kamu spotlarını Tv ekranlarında yayınlatarak kadınların bu konu hakkındaki bilinç ve haberdarlık düzeyini arttırmaya çalışıyor.