Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi(26 Ağustos-1 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
03 Eylül 2019 15:58

Türkiye Ekonomisi

Ekonomide Güven Artıyor

Geçen hafta yurtiçi piyasalara baktığımızda mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre 5,5 puan artış göstererek 102,1 seviyesine yükselirken, kapasite kullanım oranı 0,3 puan artarak %76,2’ye yükseldi.

Ekonomik güven endeksi ise Ağustos ayında aylık bazda %7,9 oranında artarak 87,1 oldu. Böylece endeks Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Doğalgaz Zammı

Yurtiçi tarafta dikkat çeken gelişmelerden birisi de 1 Eylül tarihinden itibaren doğal gaz fiyatlarına %14,9 oranında zam yapılması oldu. Enflasyonda gevşeme olurken, yapılan zamların özellikle enerji zamlarının enflasyona etkisi olumsuz yönde olacaktır. Diğer yandan genel fiyat düzeyindeki artış eğiliminin zayıflaması zammı kolaylaştırmaktadır.

Hazine İç Borçlanma Stratejisi (Eylül-Kasım)

Geçen hafta Hazine Eylül-Kasım dönemine ilişkin üç aylık borçlanma stratejisini açıkladı. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı sözkonusu dönemde 18,5 milyar lire borçlanacak. Buna karşılık aynı dönemde 38,8 milyar borç servisi gerçekleştirilecek. Aradaki farkın borçlanma dışı kaynaklardan temin edilerek borç stokunun düşürülmesi bekleniyor.   

Dünya Ekonomisi

Ticaret Tartışmaları Güveni Zayıflatıyor

Geçen haftanın önemli gelişmelerinden birisi de ABD-Çin arasında süregelen ticaret savaşına ilişkin karşılıklı yeni kararlar alınması oldu. Çin hükümeti ABD’den ithal edilen tarım ürünleri, otomotiv ve petrolün de bulunduğu toplamda 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getirileceğini açıkladı. Ardından Başkan Trump, Çin'den ithal edilen toplamda 550 milyar dolar değerindeki ürüne %5 ek gümrük vergisi uygulanacağını duyurdu. Bu gelişmelerin ardından küresel borsa endekslerinde sert düşüşler meydana gelirken gelişmekte olan birçok ülkenin para birimi üzerinde baskı oluştu. USD/yuan kuru 2008’den bu yana en yüksek seviyesi olan 7,1850’yi test ederken USD/TL kuru da yükselişe geçti.

Ticaret savaşında gerilimin iyice tırmanması ve tarafların bir türlü anlaşmaya varamamasının ardından uluslararası derecelendirme kurulu Moody’s Çin ve Japonya’nın yanı sıra toplamda 16 Asya ülkesi için büyüme tahminini aşağı yönde revize etti.

Almanya Ekonomisinde Yavaşlama

Avrupa’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Almanya’da ekonomik aktivitenin yavaşladığına dair veriler gelmeye devam ediyor. Almanya ekonomisi 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,1 oranında daraldı. Yılın ikinci çeyreğinde ihracatın ithalattan daha fazla gerilediği ve net ihracatın ekonomik büyümeyi 0,5 puan aşağıya çektiği dikkat çekerken piyasalarda Almanya’nın üçüncü çeyrekte de daralarak resesyona girebileceği endişesi hakim.

Brexit’in Siyasete Yansıması

Anlaşmasız Brexit ihtimali, Başbakan Boris Johnson’ın Kraliçe 2. Elizabeth'ten Eylül ayında açılması planlanan Parlamento'yu 14 Ekim’e kadar askıya almasını talep etmesi ve bu talebinin onaylanmasıyla başka bir boyut kazandı. Bu gelişme sadece AB’den çıkmak değil, siyasal sonuçları itibariyle de ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor. Sadece muhalefet partisi değil, iktidarın içerisindeki muhalif parlamenterlerden de gelebilecek itirazların ciddi olduğu görünüyor.