Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (2-8 Eylül 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
09 Eylül 2019 09:33

Türkiye Ekonomisi

Ekonomik Küçülmede Yavaşlama

TÜİK, yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Zincirlenmiş hacim endeksi verilerine göre 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ekonomide %1,5 oranında daralma olduğu gözlemlendi. Beklenti %1,8 ile %2 arasındaydı. Daralmaya sebep olan en büyük etken ise inşaat sektöründeki yatırımların gerilemesi oldu. Ancak mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre ekonomi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,2 oranında büyüme kaydetti. GSYH’yi oluşturan faaliyetlerden tarım sektörünün katma değeri %3,4 oranında artarken sanayi sektörünün %2,7, inşaat sektörünün ise %12,7 azaldı.

Enflasyonda Düşüş Eğilimi

Yurtiçi piyasalarda bu hafta enflasyon rakamları da açıklandı. Buna göre TÜFE aylık bazda %0,86 oranında artarken Yİ-ÜFE aylık bazda %0,59 oranında geriledi. Bütüne baktığımızda yıllık TÜFE artışı Ağustos ayında %15,01’e gerilerken Yİ-ÜFE %13,45 seviyesinde gerçekleşerek son 1,5 yıldaki en düşük seviyesine indi. Enflasyondaki iyileşme piyasada TCMB’nin bir sonraki toplantısında faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentileri artırdı. 

Dış Ticaret Performansı

Geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayına ilişkin ihracat hacmi yıllık düzeyde %7,9 artış gösterirken ithalat hacmi %8,5 oranında geriledi. Böylece, dış ticaret açığı Temmuz ayında bir önceki senenin aynı ayına kıyasla %46,9 daraldı.

Perakende Satışlar

Ağustos ayına ilişkin yurtiçi imalata PMI (şirketlerin mal ve hizmet satın alma eğilimleri) seviyesi açıklandı. PMI seviyesi son 1 yılın ardından 48’e yükselse de eşik olarak kabul edilen 50 seviyesinin altında kalarak imalat sektöründeki daralmayı destekledi.

Turizm Verileri

Taraftan turizm sektöründen gelen olumlu veriler piyasaları rahatlattı. Temmuz ayında ülkeye giriş yapan yabancı turist sayısında %16,7’lik artış söz konusu. Gelen ziyaretçiler arasında Rusya %15,8 ile en fazla paya sahip olurken onu %13,1 ile Almanya, %6,4 ile ise İngiltere izledi.

Dünya Ekonomisi

Çin Mallarına Ek Gümrük Vergisi

1 Eylül 2019 itibariyle ABD hükümeti önceden duyurduğu 110 milyar dolar tutarındaki Çin ürününe ek gümrük vergisini uygulamaya koydu. Ardından Çin Ticaret Bakanlığı Dünya Ticaret Örgütü nezdinde ABD aleyhine dava açıldığını açıkladı. Davaya gerekçe olarak uygulamaya konulan ek gümrük vergileriyle G-20 zirvesinde uzlaşmaya varan iki ülke liderlerinin haklarının ihlal edildiğini savundular.

ABD PMI Endeksi

ABD cephesinde ISM imalat PMI endeksinin Ağustos ayında son üç yılın ardından 49,1 ile ilk kez 50 eşik düzeyinin altına inmesi sektörde daralma olduğuna işaret ederken ülkede resesyon endişelerini kuvvetlendiriyor.  

Euro Bölgesinde Durgunluk

Euro bölgesinde ekonomik aktivitede durgunluk belirtileri artıyor. Ağustos ayına ilişkin PMI rakamları 47 değerini alırken sene başından bu yana imalat sektöründeki ivme kaybını destekledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın imalat PMI rakamları da 43,5 olarak gerçekleşerek ekonominin üçüncü çeyrekte de daralmanın devam ettiğini gösteriyor. Bu durum piyasada Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak adına bir sonraki toplantıda faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentilerin oluşmasına neden oldu. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın başına Christine Lagarde’ın geçmesi bekleniyor. Christine ekonomik aktiviteyi desteklemek adına genişlemeci para politikasının devam ettirilmesi gerektiğini savunanlardan.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları son 6 yılın zirvesine çıktı. Bu artışta başta ABD olmak üzere altın fonlarının alımı arttırmaları etkili oldu. ABD-Çin arasındaki ticaret tartışmaları, ek gümrük vergileri ve ABD’nin başta İran olmak üzere uyguladığı ambargoların da etkisi göz ardı edilemez. Ambargo nedeniyle dolar ile yapılan ticari işlemelerin alternatif ödeme yollarıyla yapılması doları daha da tartışmalı hale getirirken, güvenli liman olarak altın değer kazanmaya devam ediyor.