Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (19 Eylül- 25 Eylül)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar,  savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Eylül 2018 10:50

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Bu hafta içerisinde, iç güvenliğin tesisine yönelik operasyonlarda terör örgütüne ciddi kayıplar verdirilmeye devam edildi. İç güvenlik ve istihbarat birimlerinin ortak çalışması sonucu yurtiçi operasyonlarda 33 terörist etkisiz hale getirildi. TSK’nın sınır dışı operasyonlarında Haftanin, Gara Avaşin-Basyan, Metina ve Zap bölgelerine düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda terörist ve sığınakları imha edildi.

Türkiye açısısndan haftanın en önemli gelişmesi, Putin ve Erdoğan’ın 17 Eylül’de Soçi kentinde İdlib üzerinde bie anlaşma sağlamaları idi. Bu Türkiye’nin büyük başarısı olarak değerlendirildi.

Diğer önemli gelişmelerden birisi, 15 asker taşıyan Rus savaş uçağının Akdeniz’de düşürülmesi ve bundan İsrail’i sorumlu tutan Rusya’nın cevap verme hakkını saklı tuttuğunu açıklamasıydı.

İran'ın Ahvaz kentinde düzenlenen askeri geçit törenine saldırı düzenlenmesi ve çok sayıda insanın ölmesi ve yaralanmasının ardından İran’ın saldırıdan ABD ve Körfez ülkelerini sorumlu tutarak intikam alacağını açıklaması bir diğer önemli gelişmeydi.

Dikkat çeken bir başka husus, Rus uçağının düşmesinin ardından Rusya’nın Suriye’ye S-300 yerleştirerek Doğu Akdeniz’de kontrolünü artırması, Kırım’a S-400 tümeni konuşlandırarak mevcut S-400 tümen sayısını üçe çıkararak Karadeniz’de hava hakimiyetini genişletmesiydi.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

33 terörist etkisiz hale getirildi

17 Eylül 2018

İçişleri Bakanlığından, 17-24 Eylül'deki  iç güvenlik operasyonlarında 33 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, terör örgütleriyle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince son bir haftada 2 bin 425 operasyon düzenlendi, 33 (20 ölü, 9 sağ-yaralı, 4 teslim) terörist etkisiz hale getirildi. Terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptıkları, örgütlerle irtibatlı oldukları gerekçesiyle 677 terör (PKK/KCK 160, sol 5, DEAŞ 34, FETÖ/PDY 478) şüphelisi gözaltına alındı.

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadelede; 753 kilo 96 gram uyuşturucu ile 339 bin 285 uyuşturucu hap, 159 bin 771 kök kenevir, 110 bin 731 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Siber suçlarla mücadelede; 430 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 344 kişi hakkında yasal işlem gerçekleştirildi.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında; 658'i denizlerde olmak üzere toplam 5 bin 979 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurt içine girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 178 organizatör gözaltına alındı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

Yusuf Nazik 100 kişinin adını verdi

23 Eylül 2018

MİT’in operasyonuyla Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilen Reyhanlı saldırısının faili Yusuf Nazik’in sorgusunda kendisi ve örgütle bağlantılı 100’e yakın kişinin adını verdiği öğrenildi.

İdlib sınırına obüs ve tanklar sevkiyatı

22 Eylül 2018

İdlib sınırındaki askeri birliklere gönderilen komandolar ile zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), obüs ve tanklar Reyhanlı'ya ulaştı.

MGK bildirisinde İdlib ve Münbiç mesajı

21 Eylül 2018

MGK toplantısı sonrası yayımlanan bildiride 'İdlib çatışmasızlık bölgesine yönelik saldırıların durdurulması konusunda Rusya ile varılan mutabakatın önemine işaret edildi' denildi.

Milli Güvenlik Kurulu sonrası yayıomlanan bildiriden öne çıkan başlıklar:

İdlib çatışmasızlık bölgesine yönelik saldırıların durdurulması konusunda Rusya ile varılan mutabakatın önemine işaret edildi.

Yurt dışında yakalanan teröristlerin Türk adaletine teslim edilmesi, Türkiye'nin kararlığının tezahürüdür, bu operasyonlar sürdürülecek.

Suriye'nin diğer bölgelerinin de terörden arındırılmasına yönelik faaliyetlerin artırılarak sürdürülmesindeki kararlılık teyit edildi.

Suriye krizinin çözümünde uluslararası toplum, siyasi ve insani sorumluluklarını daha hızlı ve etkin yerine getirmeye davet edilmiştir.

Münbiç'in terör örgütünden temizlenmesi için mutabık kalınan yol haritasının hassasiyetle uygulanması beklenmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib silahsız bölge sınırları Ankara'da belirlendi

21 Eylül 2018

Milli Savunma Bakanlığı, Soçi'deki mutabakatın uygulama esaslarını görüşmek üzere Rus heyetiyle 19-21 Eylül'de Bakanlıkta toplantı düzenlendiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Toplantıda coğrafi yapı ve yerleşim alanlarının özellikleri dikkate alınarak İdlib'de silahlardan arındırılacak bölgenin sınırları belirlendi." denildi.

Saldırı hazırlığındaki teröristler etkisiz hale getirildi

21 Eylül 2018

TSK'dan yapılan açıklamada, Avaşin-Basyan, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan silah mevzisi, sığınak ve barınakların imha edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki silahlı 8 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Kuzey Irak'ta 8 terörist etkisiz hale getirildi

19 Eylül 2018

Irak'ın kuzeyindeki Haftanin ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekatında silahlı 8 terörist etkisiz hale getirildi

SAVUNMA SANAYİİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST’i ziyaret etti

22 Eylül 2018

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne Cumhurbaşkanı özel pilot kıyafetiyle katıldı.

Önce Savunma Bakanı Hulusi Akar F-16'yla, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan F-16'ların eşlik ettiği ATA uçağıyla TEKNOFEST'e geldi.

TEKNOFEST'te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Günümüzde gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır" dedi. Dijital güvenliğin bulunmaması durumunda gerçek anlamda özgür olunamayacağının altını çizen Erdoğan, dünyanın her yerindeki Türk bilim insanlarına çağrı yaptı.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

Yeni CIA başkanı: Türkçe bilen ajan işe alıyoruz

25 Eylül 2018

Mezunu olduğu Louisville Üniversitesi'nde konuşan CIA Direktörü Gina Haspel, 11 Eylül sonrasının denizaşırı terörle mücadele operasyonları sarmalından çıkacaklarını, 11 Eylül öncesine geri dönüş yapacaklarını ve yeniden ABD'ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine odaklanacaklarını duyurdu.

Casuslarla analistlerin en ağır, en zorlu meselelerle ilgili istihbarat toplamaya daha fazla odaklanacağını dile getiren Haspel, ''Rakip ulus devletlere odaklanmamızı keskinleştiriyoruz'' vurgusunu yaptı. Bu bağlamda özel olarak ülke adı anmayan Haspel, diğer yandan yabancı dil uzmanlığı olan ajanları ellerinde tutmak, yenilerini yetiştirmek ve saflarına katmanın öncelikleri arasında olduğunu belirtti. CIA Direktörü, özellikle Arapça, Çince, Farsça ve Türkçe konuşan ajan istihdam ettiklerinin altını çizdi.

Rusya Suriye'ye S-300 sistemleri konuşlandırılacak

24 Eylül 2018

İsrail uçaklarının Suriye füze savunma sistemlerinin hedefi haline getirmesi sonucu düşürülen İl-20 uçağı vakasının ardından Rusya'dan önemli bir hamle geldi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce İsrail'in talebi üzerine sevkiyatı askıya alınan S-300 hava savunma sistemlerini iki hafta içinde Suriye'ye göndereceklerini söyledi.

İran'da askeri geçit törenine saldırı

22 Eylül 2018

İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde düzenlenen askeri geçit törenine saldırı düzenlendi. Ölenlerin sayısı 29'a, yaralananların sayısı 57'ye yükseldi. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, saldırıdan 'ABD ve terörün bölgesel destekçilerinin sorumlu olduğunu' söyledi.

İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü General Ebulfezl Şikarçi, ''Saldırı 4 terörist tarafından gerçekleştirildi. Teröristler silahlarla halkı ve törene katılanları taradı. Olay yerinde bulunan güçler anında karşılık vermesi sonucu 4 teröristten 3’ü olay yerinde etkisiz hale getirildi. Yaralanıp hastaneye kaldırılan 4. terörist de hastanede öldü’’ açıklamasını yaptı.

Çin'den ABD'nin S-400 yaptırımına sert tepki: Hakkı yok, sonuçları olacak

22 Eylül 2018

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Rusya yapımı savaş uçakları ve S-400 hava savunma sistemi satın aldıkları gerekçesiyle yaptırım kararı alan ABD’yi uyardı: “Pekin’in Rusya ile savunma işbirliğine karışmaya hakkınız yok, bu yüzden bazı sonuçlarla karşı karşıya kalacaksınız” dedi.

ABD, Çin'e uygulanan S-400 yaptırımlarının diğer ülkelere mesaj vereceğini umuyor

21 Eylül 2018

Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alan Çin'in Savunma Bakanlığı çalışanlarına yaptırım kararı alan ABD'nin, bu yaptırımların Türkiye de dahil S-400 almayı planlayan diğer ülkelere mesaj olacağını umduğu kaydedildi.

Washington Examiner'e konuşan ABD yönetiminden bir yetkili, "Bu adımın eğilimlerimizin ciddiyeti hakkında net bir mesaj olacağını umuyoruz. Belki de bu, diğer ülkeleri Rusya ile savunma ve istihbarat alanında işbirliğinin uygunluğunu iyice düşünmeye sevk eder" ifadelerini kullandı.

Rus ordusu, Kırım'a 3. S-400 tümenini konuşlandırdı

21 Eylül 2018

Rusya'nın Karadeniz Filosu'ndan yapılan açıklamaya göre Rus ordusu, Kırım'ın hava sahasını korumak için Yevpatoriya kentine 3. S-400 tümenini hizmete soktu.

Rusya, Ocak 2017'de Feodosiya kentine, Ocak 2018'de de Sivastopol kentine S-400 tümeni konuşlandırmıştı.

Rusya, 2023 yılında 10 yıllık yeni silah programını kabul edecek

20 Eylül 2018

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in verdiği talimat üzerine 2023 yılında 10 yıllık yeni silah programının kabul edileceğini belirtti.

2027 yılına kadarki dönemi kapsayan mevcut silah programını bu yıl uygulamaya koyduklarını anımsatan Borisov, bu programda dünyadaki silah ve askeri teçhizat geliştirmeye yönelik modern eğilimlerin yanı sıra Rus silahlarının Suriye'deki kullanımı sonucu elde edilen deneyimin göz önüne alındığını vurguladı.

Putin'in ocak ayında onaylandığını duyurduğu 2018-2027 yıllarına ilişkin mevcut silah programı, silahların ve askeri teçhizatın 19 trilyon ruble (yaklaşık 2.9 milyar ABD doları) karşılığında modernize edilmesini ve 1 tilyon ruble tutarındaki yeni altyapıların inşa edilmesini öngörüyor.

ABD öncülüğündeki koalisyondan Menbiç açıklaması: YPG parçası olmayacak

18 Eylül 2018

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sean J. Ryan, ABD ile Türkiye'nin üzerinde mutabakata vardığı Menbiç yol haritasına ilişkin "Menbiç'te çok az YPGli var. Anlaşmaya bağlıyız, YPG Menbiç'in parçası olmayacak" ifadelerini kullandı.

Şoygu'dan Liberman'a: “Cevap verme hakkımızı saklı tutuyoruz”

18 Eylül 2018

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İsrailli mevkidaşı Avigdor Liberman'la yaptığı telefon görüşmesinde Rus uçağının 15 mürettebatıyla Akdeniz'de düşmesinin sorumlusunun İsrail olduğunu söyledi. Şoygu, İsrail'i daha önce Suriye'deki Rus güçleri için tehlike oluşturmama konusunda uyardıklarını, cevap verme hakkını elinde bulundurduklarını belirtti.

Akdeniz’de Rus uçağı düşürüldü

18 Eylül 2018

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu belirtildi. Açıklamaya göre İsrailli pilotlar uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.