Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (12 Eylül - 18 Eylül )

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar,  savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
19 Eylül 2018 09:05

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Bu hafta içerisinde, iç güvenliğin tesisine yönelik operasyonlarda terör örgütüne ciddi kayıplar verdirilmeye devam edildi. İç güvenlik ve istihbarat birimlerinin ortak çalışması sonucu yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarda 2’si üst düzey olmak üzere 46 terörist etkisiz hale getirildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi ve sorgusunda ABD’li bir ismi de vermesi haftanın en dikkat çekici gelişmesi idi. MİT’in yürüttüğü sınırdışı nokta operasyonlar hızla devam ediyor.

Savunma Sanayinde her hafta yeni gelişmelere şahit olunuyor. Ata Silah’ın özgün tasarımla ürettiği 40 milimetre bomba atar için SSB ile sözleşme imzalaması, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi’nin Milli Muharip Uçağı'nın ilk prototip uçuşunu 2023'te yapmayı hedeflediklerini açıklaması bu gelişmeler arasındaydı.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

46 terörist etkisiz hale getirildi

17 Eylül 2018

İçişleri Bakanlığından, 10-17 Eylül'deki iç güvenlik operasyonlarında 2'si sözde üst düzey olmak üzere 46 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, terör örgütleriyle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince son bir haftada 2 bin 575 operasyon düzenlendi. Son bir haftada yurt içinde aralarında İçişleri Bakanlığı "Aranan Teröristler Listesi"nde gri kategorideki "Şervan Çevlik" kod adlı Fırat Dağdelen ile Sabri Kartal'ın da bulunduğu 2'si sözde üst düzey olmak üzere toplam 46 (16 ölü, 20 sağ/yaralı, 10 teslim) terörist etkisiz hale getirildi.

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadelede; 146 kilo 707 gram uyuşturucu ile 56 bin 987 uyuşturucu hap ve 974 bin kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Ayrıca, 285 bin 419 paket kaçak sigaraya ve 145 bin 83 litre kaçak akaryakıta el konuldu.

Siber suçlarla mücadelede; 376 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 261 kişi hakkında yasal işlem uygulandı.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında; 743'ü denizlerde olmak üzere 6 bin 86 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurt içine girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 91 organizatör gözaltına alındı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

Reyhanlı saldırganı Yusuf Nazik, sorgusunda bir ABD'linin isminin verdi

18 Eylül 2018

Reyhanlı'da 53 vatandaşın öldürülmesi olayının organizatörü Yusuf Nazik'in sorgusunda verdiği bilgiler MİT ve Terör Şube müdürlükleri ile istihbarat birimlerini alarma geçirdi. Silahlı terör örgütünün, Suriye istihbarat servisi El Muharebat ile bağlantısı hakkında konuşan Nazik'in, örgüt ile bağlantılı çeşitli isimler verdiği belirtildi.

Yusuf Nazik'e, saldırı öncesi Türkiye'ye gelerek kimlerle görüştüğü konusunda MİT ve emniyet istihbarat birimlerince temin edilen fotoğraflardan teşhis yaptırıldığı öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube müdürlüklerinden uzman personelin yer aldığı özel ekibin sorguladığı Yusuf Nazik'in verdiği isimler arasında bir ABD'li olduğu kaydedildi.

TSK: Turuncu listedeki terörist öldürüldü

14 Eylül 2018

TSK'dan yapılan açıklamaya göre önceki gün etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, turuncu listede aranan Ali Gever kod adlı Murat Akdoğan olduğu öğrenildi.

MİT Suriye'de 9 teröristi daha yakaladı

14 Eylül 2018

Zeytin Dalı Harekatı'nda 2 askerimizi şehit eden 9 terörist Suriye'de MİT tarafından yakalandı.

Hatay Valisi Erdal Ata, Zeytin Dalı Harekatı sırasında Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi ve akabinde Usta'nın naaşının kaçırılması olayına karışan 9 teröristin Afrin'in Raco beldesinde yakalanıp Türkiye'ye getirildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Suriye sınırında

14 Eylül 2018

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Suriye sınırında incelemelerde bulunmak için Hatay'a gitti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler Hatay Suriye sınırına incelemelerde bulunmak için gitti. Güler'in yanında ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar da vardı. İkili, Gaziantep ve Hatay'daki birliklerde incelemelerde bulunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib'te yaşanan çatışma durumlarına ve bombardımanlardan sonra oluşacak olan durumlara karşı sınır bölgelerine askeri sevkiyatta bulunmuştu.

TSK'dan Kandil'e hava harekatı

13 Eylül 2018

TSK'nın Kandil'e gerçekleştirdiği askeri harekatta, teröristlerce kullanılan barınaklar, mühimmat ve akaryakıt depoları, İHA'larla tespit edilmesi üzerine imha edildi

MİT, Reyhanlı Saldırısının Planlayıcısını Türkiye'ye Getirdi

12 Eylül 2018

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Edinilen bilgiye göre, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik’in bulunduğu Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ

TSK'nın yeni yerli silahı için sözleşme imzalandı

18 Eylül 2018

Türkiye'nin önde gelen ateşli silah üreticilerinden Ata Silah, özgün tasarımla yerli ürettiği 40 milimetre bomba atar için SSB ile sözleşme imzaladı.

Ata Silah, SAHA EXPO 2018'de sergilenen ve 1,5 yıllık çalışmanın ürünü olan BA 40 Bomba Atar için SSB ile sözleşme imzaladı. Bu yıl başlaması planlanan teslimatların ardından bomba atarlar farklı birliklerin kullanımına sunulacak.

Dipçik aksamı takılarak tek başına kullanılabilen bomba atar, aynı zamanda MPT-76'nın altına takılabilecek şekilde tasarlandı. Tasarımı dolayısıyla aynı bomba atar, sağ ve sol elli personel tarafından kullanılabiliyor.

40 milimetre kalibre tekli bomba atar, ses fişeği, gaz fişeği, tahribatlı mühimmat kullanımına uygun geliştirildi. Bomba atarda görüş ve aydınlatma sistemleri takılabilecek tertibatlar bulunuyor.

Milli savaş uçağının prototipi 2023'te havalanacak

17 Eylül 2018

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'ni (UZAYTEM) ziyaret eden Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda savunma sanayi alanında Türkiye'de yaşanan gelişmelere dikkat çekti.

Tüfekçi, Türkiye'nin kendi savaş uçağını üretmesinin hedeflendiği Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Milli Muharip Uçağı'nın ilk prototip uçuşunu 2023'te yapmayı hedefliyoruz." dedi.

NATO'dan S-400 ve Türkiye açıklaması

17 Eylül 2018

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımına ilişkin yaptığı açıklamada, 'Askeri kapasitelerini geliştirme ülkelerin kendi ulusal kararıdır. NATO için önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde çalışabilmesidir' dedi.

'Türkiye ve Pakistan savunma iş birliği alanında büyük kapasiteye sahip'

14 Eylül 2018

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mücahid Enver Han Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında iki ülke arasında askeri alandaki iş birliğine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı, iki ülke arasında hava, kara ve deniz alanında askeri konularda sıklıkla bir etkileşim olduğuna değinerek, Türkiye ve Pakistan'ın, savunma ve güvenlik alanında paylaşılacağı çok fazla ortak noktanın olduğunu vurguladı.

Mücahid Enver Han, iki ülkenin savunma alanında farklı konularda güçlü özelliklere sahip olduğunu belirterek, "Türkiye ve Pakistan, savunma iş birliğini geliştirme konusunda büyük yetenek ve kapasiteye sahip." şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

Türkiye ve Rusya İdlib konusunda anlaşma sağladı

17 Eylül 2018

Putin ve Erdoğan, Rusya'nın Soçi kentinde yaptıkları görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında üzerinde mutabık kaldıkları anlaşmanın ayrıntıları açıklandı.

Buna göre, 15 Ekim tarihine kadar İdlib'de silahlı muhalif örgütler ile Suriye ordusu arasındaki temas hattında 15-20 kilometre genişliğinde silahtan arındırılmış bir bölge kurulacak.

Putin tarafından "radikal düşünceye sahip" gruplar olarak nitelendirilen El Nusra Cephesi gibi örgütlerin, oluşturulacak bu silahsız bölgeden çıkmaları öngörülüyor.

10 Ekim tarihine kadar tüm silahlı muhalif örgütlerin ellerindeki füze sistemleri, top ve tank gibi ağır silahları bölgeden çekmeleri planlanıyor.

Türk ve Rus ordusuna bağlı birliklerin, silahtan arındırılmış bölgede devriye gezmeleri de üzerinde anlaşmaya varılan bir diğer nokta oldu.

Alman Savunma Bakanı: Orta Doğu'da askeri rol üstlenmemiz muhtemel

16 Eylül 2018

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen cumartesi günü Ürdün'e yaptığı ziyaret sırasında Orta Doğu'da uzun vadeli bir askeri konumlanmanın ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Almanya'nın Suriye'ye müdahale etmesi konusunda iktidar koalisyonu ikiye ayrılmış durumda. Koalisyondaki Sosyal Demokrat Parti, Birleşmiş Milletler tarafından talep edilmediği sürece herhangi bir askeri müdahalenin yapılmamasını istiyor.