Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi - (05 Eylül - 11 Eylül 2018)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar,  savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
12 Eylül 2018 10:00

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Bu hafta içerisinde, iç güvenliğin tesisine yönelik operasyonlarda terör örgütüne ciddi kayıplar verdirilmeye devam edildi. İç güvenlik ve istihbarat birimlerinin ortak çalışması sonucu yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarda 3 üst düzey olmak üzere 35 terörist etkisiz hale getirildi.

Tahran’da yapılan Putin, Ruhani ve Erdoğan görüşmesinden somut karar çıkmayınca Türkiye, Rusya ve Rejim saldırısına maruz kalan İdlib’e asker sevkiyatına başladı ve ÖSO birliklerine savaşa hazır olmaları talimatını verdi. İdlib’in geleceği bu hafta itibariyle dünyanın bir numaralı gündemi oldu.

Çin’in de iştirakiyle 11-17 Eylül'de başlayan ve 300 bin askerin katıldığı Vostok-2018 tatbikatı Batı ülkelerini ürküttü.  NATO, ekim-kasım aylarında Norveç'te düzenleyeceği  geniş çapta bir tatbikat ile (Trident Juncture 18) buna cevap verme hazırlığına başladı.

Uluslar arası savunma ve güvenlik haberleri arasında Almanya öne çıktı. Almanya 2023'e kadar savunma harcamalarının yüzde 40 artırılmasını planlıyor. Önümüzdeki yıl 43 milyar avro olarak planlanan harcamaların 2024'e kadar 60 milyar avroya çıkarılması amaçlanıyor. Bu arada ABD,  halihazırda 34 bin 800 ABD askerinin bulunduğu Almanya'da bin 500 asker daha konuşlandıracaklarını açıkladı.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

35 terörist etkisiz hale getirildi

11 Eylül 2018

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, son bir hafta (3-10 Eylül)  içerisinde iç güvenlik operasyonlar çerçevesinde 2'si sözde üst düzey olmak üzere 35 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Ayrıca, 30 Temmuz 2018 tarihinde Tunceli'de gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen 10 teröristten birinin "Sözde Dersim Saha Sorumlusu" olan ve kırmızı kategoride aranan Çetin Kombat (Kod adlı) Musa Çetiner olduğunun tespit edildiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 2 bin 283 operasyon yapıldığını belirtildi. Açıklamada, bu operasyonlarda 445'i terörden toplam 4 bin 853 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, son bir haftada yurt içinde aralarında İçişleri Bakanlığı aranan teröristler listesinde bulunan, Gri kategoride aranan Brüks Belati (Kod adlı) Ömer Erdemir, ve Nurettin Canan adlı teröristlerin de bulunduğu 2’si sözde üst düzey olmak üzere toplam 35 teröristin etkisiz hale getirildiği, bu operasyonlarda ele geçirilen sığınak, barınak, mağara, silah, el bombası, patlayıcı madde ve  mayının imha edildi.

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadelede; 3 bin 176 operasyonun gerçekleştirilip 4 bin 307 kişi, sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 433 şüpheli gözaltına alındı.

Siber suçlarla mücadelede; Terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleriyle iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 467 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma başlatıldı, tespit edilen 226 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında; 7 bin 818 kişinin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine ve yurtdışına çıkmasına aracılık eden 150 organizatörün gözaltına alındı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekatı: 9 terörist öldürüldü

10 Eylül 2018

TSK'dan yapılan açıklamaya göre, Siirt kırsalıyla Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine dün hava harekatı düzenlendi. Harekat neticesinde, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen silahlı 9 terörist etkisiz hale getirildi.

Tahran'daki görüşmenin ardından TSK, İdlib'e askeri sevkiyat başlattı

09 Eylül 2018

Türk Silahlı Kuvvetleri, Yayladağı ve Atme arasında sınır kalkanı oluşturdu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında görev alan birlikler İdlib sınırına sevk edildi. Son 15 günlük süreçte sınır hattında konuşlandırılan zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarılırken, stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi.

TSK'dan ÖSO’ya sevkiyata hazır olun talimatı

09 Eylül 2018

Esed ve Rusya’nın İdlib’e yönelik bombardımanı sürerken, TSK’dan Afrin, Azez, Cerablus, El Bab ve Çobanbey hattındaki ÖSO birliklerine, “askeri sevkiyata hazır olun” talimatı gitti.

ÖSO'ya gönderilen talimatta asker sayıları, silah ve mühimmat miktarlarını rapor olarak sunmaları ve askeri sevkiyata hazır olmaları istendi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde oluşturulan Ulusal Ordu çatısı altında 30 bin ÖSO savaşçısı bulunuyor. Bunların 10 bini bölgede bekletilirken, 20 bini ise İdlib'e nakledilecek. İdlib'de tüm grupların birleşmesi ile oluşan ‘Vatan Cephesi' çatısı altında da 30 bin savaşçı bulunuyor.

İran'ın başkenti Tahran'da yapılan üçlü görüşmenin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye sınırına ve İdlib'e askeri sevkiyat yaptı. Askeri konvoyun İdlib'e ulaştığı öğrenildi.

TATBİKATLAR

NATO, Norveç'te geniş çapta bir tatbikata hazırlanıyor. 

11 Eylül 2018

NATO, 29 müttefiki ve ortaklarıyla, ekim-kasım aylarında Norveç'te düzenleyeceği son yılların en büyük askeri tatbikatı olan Trident Juncture 18 için hazırlıklara başladı.

NATO Karargahı'nda Trident Juncture 18'i yürütecek olan Oramiral James G. Foggo, tatbikat hakkında basına bilgi verdi.

Tatbikatta, NATO'nun tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden 5'inci maddesinin bir senaryoyla canlandırılacağını anlatan Foggo, son yıllardaki en büyük askeri tatbikat olacak Trident Juncture 18'e tüm NATO üyeleri ile ortaklar Finlandiya ve İsveç'in katılacağını açıkladı.

Foggo, tatbikatın 40 binden fazla katılımcıyla NATO'nun kriz halinde ortak hareket etme kabiliyetini test etme şansı sağlayacağını kaydetti. NATO'nun askeri hareketlerine ilişkin şeffaf bir tutum takınma konusunda kararlı olduğunu söyleyen Foggo, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve NATO-Rusya Konseyinin tatbikat hakkında bilgilendirildiğini duyurdu.

Rusya Çin ile birlikte Vostok 2018 tatbikatına başladı

11 Eylül 2018

Rus ordusu, tarihinin en büyük askeri tatbikatı Vostok-2018 Çin askeri birliklerinin de katılımıyla başladı. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın doğusundaki topraklarda ve denizlerde 17 Eylül’e kadar sürecek Vostok-2018'e Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun komuta edeceği belirtildi.

Açıklamada, "Tatbikatın temel amacı, askeri yönetim organlarının planlamadaki hazırlık seviyesinin tespiti, uzun mesafelerde birliklerin yeniden gruplandırılmasının sağlanması, kara birlikleri ile deniz birlikleri arasında etkileşimin organizasyonu, komutanların ve birliklerin hazırlık ve askeri operasyon sırasında yeteneklerinin geliştirilmesidir." ifadeleri kullanıldı.

Çin ordusu da tatbikatta

Tatbikatta doğu ve merkez askeri bölgeleri birlikleri ile Kuzey Donanması, hava indirme birlikleri ve hava kuvvetlerinin yer alacağı hatırlatılan açıklamada, Tsugol poligonunda yapılacak tatbikata Çin ordusundan birliklerin de katılacağı bilgisi verildi.

Vostok-2018'e 300 bine yakın asker, binden fazla uçak, helikopter, insansız hava aracı, 36 bine yakın tank, zırhlı ve diğer askeri teknik araçlar ile 80’e yakın gemi katılıyor. Vostok-2018, Sovyetler Birliği döneminde 1981'de yapılan "Zapad-81" tatbikatından bu yana Rusya'nın tarihindeki en yüksek katılımlı askeri tatbikatı olacak.

Vostok 2018 tatbikatına NATO'dan yorum

1o Eylül 2018

Rusya'nın 11-17 Eylül'de 300 bin askerle gerçekleştireceği Vostok-2018 tatbikatının büyük ölçekli çatışmaya odaklandığı, bunun da Moskova yönetiminin son dönemde gösterdiği daha "agresif" davranış biçimiyle uyumlu olduğu NATO tarafından bildirildi.

NATO'nun Vostok-2018 de dahil tüm Rus tatbikatlarını "yakından takip ettiğini" belirten NATO Sözcüsü Oana Lungescu,"Vostok tatbikatı Rusya'nın büyük ölcekli çatışmaya odaklandığını gösteriyor. Bu da son dönemde gördüğümüz bir davranış biçimiyle uyuşuyor; Savunma bütçesi ve askeri varlığını artıran daha agresif bir Rusya." dedi.​.

TURAZ Şahini-2018 Tatbikatı devam ediyor

11 Eylül 2018

TURAZ Şahini-2018 Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, Azerbaycan Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımı ile 03 Eylül’de başladı ve 14 Eylül’e kadar 3. Ana Jet Üs Komutanlığı/Konya’da icra edilmeye devam ediyor.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri ile Türk Hava Kuvvetleri arasında başlatılan uçuş eğitimi konusunda birlikte çalışabilirliği geliştirerek, askerî iş birliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen tatbikata Azerbaycan Hava Kuvvetleri 2 adet MiG-29 ve 3 adet Su-25 uçakları ile katılıyor.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

Kuveyt'te düzenlenen Körfez askeri toplantısına Katar da katıldı

11 Eylül 2018

Körfez'de Katar üzerinden yaşanan krizin ardından yapılan askeri zirvelerde ilk defa Katar'ın da katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Mısır, BAE, Bahreyn ve Katar Genelkurmay Başkanları katıldı.

Kuveyt Genelkurmay Başkanlığının resmi daveti üzerine gerçekleşen toplantıda söz konusu ülkeler arasındaki askeri iş birliği ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ışığında mevcut tehditlerle mücadele konularını ele aldılar. KİK bünyesindeki Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Bahreyn ve Katar genelkurmay başkanları, ortak savunma ve askeri iş birliğini güçlendirme yollarını görüşmek üzere dün Kuveyt'te toplanmıştı.

ABD, Yapay Zekalı Silah Teknolojilerine 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

10 Eylül 2018

ABD Savunma Bakanlığı'nın son teknoloji araştırma kolu, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) direktörü, ABD silahlarına yönelik yapay zeka (AI) sistemlerinde bugüne kadarki en büyük yatırımı yapma sözü verdi. Gelecek beş yıl içerisinde 2 milyar dolara ulaşabilecek olan bu yatırım, yapay zekalı sistemleri askeri yetkililer tarafından güvenilir ve kabul edilir hale getirmeyi hedefliyor.

Yapay zekanın askeriyedeki kullanım alanının genişletilmesi, makinelerin insanlardan daha hızlı aksiyon alabildikleri gerekçesiyle Savunma Bilimi Kurulu tarafından 2016'da onaylanmıştı. 

ABD Savunma Bakanı Mattis Afganistan'da

8 Eylül 2018

Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı James Mattis'in, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile bir araya gelerek "Taliban'la devam eden süreci" ele aldığı bildirildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin sözcüsünün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ikili arasındaki görüşmede "barış süreci, Afgan güvenlik güçlerinin reformu, yaklaşan seçimler, terörle mücadele ve Pakistan'la diyalog" gibi konu başlıklarının ele alındığını yazdı.

Afganistan ziyaretinde Mattis'e ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'ın da eşlik ettiği belirtildi.

ABD'nin Afganistan'da yaklaşık 14 bin askeri bulunuyor. Geçen yıl "Afganistan için yeni strateji" vadinde bulunan Trump yönetimi, bu açıklamanın ardından bu ülkeye 3 bin ilave asker göndermişti.

ABD Almanya'da askeri varlığını artırıyor

8 Eylül 2018

ABD ordusu, halihazırda 34 bin 800 ABD askerinin bulunduğu Almanya'da bin 500 asker daha konuşlandıracaklarını açıkladı. Wiesbaden'da bulunan ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, askerlerin Almanya'da Eylül 2020'ye kadar konuşlandırılacağı belirtildi. Açıklamada, kararın "ABD'nin NATO'ya bağlılığının devamlılığı ve Avrupa güvenliğini destekleme noktasındaki kollektif kararlılığının göstergesi" olduğu belirtildi.

Açıklamada, "ABD ordusu güçlendirilirken, bu güçlendirmenin önemli bir kısmı, NATO müttefiklerini savunma misyonu kapsamında Avrupa'da gerçekleşecek. Aynı zamanda saldırganlığı caydırmak öncelik olarak kalacak" denildi

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen kararı memnuniyetle karşıladı. "ABD'nin Almanya'daki askeri varlığını güçlendirme kararı, Transatlantik ilişkilerin canlılığı için memnuniyet vericidir" diyen von der Leyen, kararın ABD'nin "ortak güvenliğe bağlı olduğunu" gösterdiğini söyledi.

Rusya ve Suriye İdlib'i vurdu

07 Eylül 2018

İran, Türkiye ve Rusya’nın katılımıyla yapılan Tahran Zirvesi’nin ardından Rusya ve Suriye Devletine ait savaş uçakları, İdlib’i vurdu. Savaş uçakları, saldırıda varil bombaları kullanırken Suriye ordusu, Hama’nın kuzeyinden İdlib’e doğru top atışı düzenledi. Reuters haber ajansı Idlib’deki Abdeen kasabasında üç sivilin öldürüldüğünü bildirdi.

'S-400 füzeleri 2019 ortasında Türkiye'de olacak'

7 Eylül 2018

Rus askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS'nin başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye'ye Rusya yapımı hava savunma sistemi S-400 bataryalarının teslimatının planlandığı gibi 2019'da yapılacağını söyledi.

Almanya savunma harcamasını arttırıyor

5 Eylül 2018

Almanya savunma harcamalarını orduya daha fazla asker alınması ve mevcut silah sistemlerini moderleştirmek için 43 milyar avrodan 60 milyar avroya çıkarmayı hedefliyor.

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, bakanlık 2023'e kadar savunma harcamalarının yüzde 40 artırılmasını istiyor. Önümüzdeki yıl 43 milyar avro olarak planlanan harcamaların 2024'e kadar 60 milyar avroya çıkarılması amaçlanıyor.

Almanya'nın savunma harcamaları geçen yıl gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) 1,24'üne denk gelirken, söz konusu harcamaların 60 milyar avroya çıkmasıyla bu oran yüzde 1,50'ye yükselmiş olacak.