Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (4-10 Ekim 2021)

SDE Editör
13 Ekim 2021 13:32

YURT İÇİNDE YAPILAN OPERASYONLAR

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekat ve kara kuvvetlerinin bölgede bulunan birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. İçişleri Bakanlığı Mart ayında başlayan bahar ve yaz operasyonlarının 1 Ekimde sona erdiğini, operasyon süresince 126 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini çok sayıda sığınak ve barınağın imha edildiğini açıkladı.

-Terör örgütlerine karşı 1 Ekim’den itibaren sonbahar ve kış operasyonları başlatıldı. Bingöl- Muş- Diyarbakır kırsal alanında başlatılan operasyon Bingöl- Genç, Muş- Şenyayla, Diyarbakır kuzeyi, Lice-Kulp bölgesinde devam ediyor.

-İçişleri Bakanlığı 2021 yılı içerisinde terör örgüt PKK’ya yurt içerisinden katılımın 53 kişi olduğunu açıkladı.

-Şırnak- Cudi, Gabar, Bestler Dereler bölgesinde gözetleme, arazi arama taraması şeklinde küçük çaplı operasyonlar devam ediyor.

-DAEŞ terör örgütüne karşı yapılan operasyonda Adana ve Ankara’da 2 kişi gözaltına alındı.

-FETÖ/PDY’ye yönelik sivil ve askeri bürokraside yapılan operasyonda FETÖ’nün jandarma yapılanmasında 51 kişi gözaltına alındı. Adalet yapılanmasında 13 hakim ve savcı görevden alındı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

-Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe serisi operasyonlar devam ediyor. Metina, Gara, Zap, Avaşin, Basyan bölgesine yapılan hava destekli operasyonlarda 17 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Birliklerimiz Irak’ın kuzeyinde halkın güvenliğini sağladı. Bu durum istihbaratımızın bilgi edinmesini arttırdı. Bu nedenle bölgede İHA ve SİHA’larla nokta operasyon sayımızı, imkan ve kabiliyetimizi arttırdı. Hafta içerisinde Kerkük- Süleymaniye arasında Çemçemal kırsalında PKK’nın sığınağına yapılan nokta operasyonunda 6 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Pençe operasyon bölgesinde 300’den fazla mezra, köy, kasabada yaşayan Irak vatandaşları insanlar, güven içerisinde hayatlarını devam ettiriyorlar.

-Suriye genelinde zaman zaman çatışmalar devam ediyor. Birliklerimizin bulunduğu bölgelerden Elbab’da teröristlerin roket atışında bir askerimiz şehit oldu. Resulayn, Talabyad bölgesinde ve Cerablus’da 17 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.

-ABD askerleri PYD/YPG’li teröristlere özel operasyonlar konusunda eğitim vermeye devam ediyor. ABD 2022 bütçesinde PYD/YPG’ye 200 milyon dolar ödenek ayırdığını açıkladı.

-Yunanistan ve GKRY’nin Doğu Akdeniz’de müşterek tatbikatı devam ediyor. Türkiye bölgede Navtex ilan etti.

-Yunanistan ve Fransa savunma ve güvenlik anlaşma görüşmelerine devam ediyorlar.

-İran, Azerbaycan sınırda askeri tatbikat başlattı.

-Afganistan’ın kuzeyinde Kunduz bölgesinde bir camiye yapılan bombalı saldırıda 40 kişi hayatını kaybetti. 100’den fazla kişi yaralandı. Saldırıyı DAEŞ üstlendi.

-Suriye’de Fırat Kalkanı harekat bölgesi Cerablus’da  45 yaşındaki bir kadın üzerinde patlayıcı bulunan bir yelek ve çok sayıda mermi ile yakalandı. İlk ifadesinde eylem için PKK/PYD’den 1500 dolar verildiğini açıkladı.

-Libya Dışişleri bakanı Necla el-Menguş, Rus paralı askerleri Wagner grubundan bir kısım paralı askerin bölgeden ayrıldığını açıkladı.