Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (27 Eylül- 3 Ekim)

SDE Editör
04 Ekim 2021 11:15

Hafta içerisinde jandarma, komando, JÖH, PÖH ve kara kuvvetleri birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. İçişleri Bakanlığı EREN serisi bahar ve yaz operasyonlarının sona erdiğini açıkladı. Bahar ve yaz operasyonlarında 176 teröristin etkisiz hale getirildiği, 8995 barınak ve sığınağın imha edildiğini açıkladı.

-1 Ekim’den itibaren başlatılan sonbahar ve kış operasyonlarında Şırnak’ta Bestler dereler bölgesinde çıkan çatışmada 2 terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirildi. Bu yıl 53 kişi PKK örgütüne katıldı.

-Terör örgütüne karşı EREN operasyonları kapsamında Diyarbakır, Bingöl, Muş kırsalında sonbahar- kış operasyonları başlatıldı.

-Bingöl’ün Genç ilçesinde elektrik arızasını tamire giden ekip aracının geçiş güzergâhına yerleştirilen el yapımı patlayıcının patlaması sonucu 2 sivil işçi şehit oldu.

-Türkiye, Doğu Akdeniz’de yeni bir NAVTEX ilan etti.

-Ankara Cumhuriyet Savcılığı FETÖ/PDY’nin savunma sanayi alanındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 8 ilde 26 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

-Ankara’da savunma sanayi yapılanmasına yönelik MİT destekli soruşturma kapsamında TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi kurumlarda çalışan 3’ü aktif görevde 13 mühendis hakkında gözaltı kararı verildi.

-Ankara’da DAEŞ terör örgütü il irtibatlı olduğu tespit edilen yabancı uyruklu 15 kişi TEM şube müdürlüğünce gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alındı.

-Diyarbakır merkezli 5 ilde PKK/KCK yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda 11 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların kaldıkları yerlerde yapılan aramada patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ve silah yedek parçaları ele geçirildi.

-Diyarbakır’da HADEP il binası önünde annelerin eylemleri devam ediyor. Eylem süresince 23 anne çocuğuna kavuştu.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyinde başlattığı PENÇE serisi operasyonlar devam ediyor. Hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 17 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerini bölgede yaptığı operasyonlar sayesinde Irak’ın kuzeyinde yaklaşık 300 köy ve mezrada yaşayan Irak vatandaşı PKK’nın baskısından kurtuldu. Tarlalarını rahatlıkla ekip biçebiliyor. Çocukları okula gidebiliyor. Halk rahatlıkla ZAHO, Duhok gibi merkezlerdeki hastanelere giderek tedavi olabiliyor. Türkiye ve Irak bölgede müşterek bir merkez oluşturmak için çalışmalar başlattı. PKK terör örgütü Iran destekli HAŞDİ ŞABİ güçleri ile Sincar’a yerleşmeye çalışıyor. Terör örgütü Sincar’da 52 çocuğu kaçırdı.

-Suriye’de Barış Pınarı harekat bölgesi kırsalındaki PKK/YPG teröristleri ile Suriye Milli Ordusu güçleri arasında çıkan çatışmada 17 PKK/YPG’li etkisiz hale getirildi. Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’li teröristleri ile Suriye Milli Ordusu güçleri arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri top ve hava atışları ile Suriye Milli Ordusu güçlerine ateş desteği sağlıyor.

-İdlib’de başta Heyet Tahrir el-Şam ve 30 civarında değişik cihatçı grup henüz ağır silahlarını Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmedi ve ılımlı muhalifler safına geçmedi. Bu durum Türkiye ve Rusya arasında yapılan görüşmelerde sıkça gündeme getiriliyor. Hafta içerisinde Soçi’de yapılan Putin- Erdoğan arasında yapılan görüşmenin ana konuları arasındaydı.

-Bu grupların taciz atışları ve yollara döşedikleri patlayıcılar nedeniyle Suriye için hayati öneme haiz M-4 karayolunda trafik güven içerisinde olamıyor. M-4 karayolu, M-5 ile beraber Halep- Lazkiye- Şam vilayetlerini birbirine bağlayan stratejik bir güzergâh olması nedeni ile önemli.

-Hafta içerisinde ABD ve bir kısım koalisyon güçleri YPG’li teröristlerle Suriye’de bir tatbikat gerçekleştirdiler. ABD’nin PYD/YPG’ye desteği devam ediyor.

-İran, Azerbaycan sınır hattında tatbikat başlattı. İran, Azerbaycan- Ermenistan arasındaki Karabağ savaşında da örtülü de olsa Ermenistan’a destek vermişti. Azerbaycan ve Türkiye’yi birbirine bağlayacak olan Bakü- Nahcivan- Türkiye karayolu İran’ı rahatsız ediyor.

-Libya’da sağlanan huzur ortamı devam ederken Aralık’ta yapılacak seçimlerde kurulacak siyasi iktidar Türkiye için de çok önem arz ediyor.

-Mali’de Fransız karşıtlığı devam ediyor. Geçen hafta Mali’de bir Fransız askeri öldürülmüştü.

-Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz’de müşterek tatbikat başlattı. Türkiye’nin bölgede ilan ettiği NAVTEX Yunanistan’da telaş yarattı. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini her türlü şartta korumaya kararlı olduğunu Dışişleri Bakanlığınca açıkladı.