Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (11-17 Ekim 2021)

SDE Editör
20 Ekim 2021 15:39

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekat, Kara Kuvvetleri’nin bölgede bulunan birlikleri yurt içerisinde sonbahar-kış operasyonlarına devam ettiler. İl Jandarma Alay Komutanlıkları ve polis terörle mücadele ekipleri şehirlerde operasyonlarını icra ettiler.

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

-Yurt içinde yapılan sonbahar-kış operasyonunda Şırnak ili Gabar Dağı bölgesinde 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

-2017 yılında İzmir Adliyesi'nde polis memuru Fethi Sekin’in şehit edilmesinde bomba ve mermileri temin eden Suriye uyruklu KCK/PKK'lı terörist Delil Hıso yakalandı.

-Van'da yapılan operasyonda İranlı eski bir askeri İran'a kaçırmak isteyen ikisi İranlı 8 ajan, MİT ve Emniyetin ortak operasyonu ile yakalandı.

-TSK'nın Ege Denizi’nin uluslararası sularında başlattığı Anadolu Yıldızı-2021 Tatbikatı devam ediyor.

-İstanbul'dan MİT ve Emniyetin yaptığı operasyonda PKK/KCK içinde faaliyet gösteren ve 4'ü Suriye'nin Rakka kentinde TSK unsurlarlarına saldırı girişiminde bulunan hücre ile bağlantılı 20 kişi gözaltına alındı.

-İstanbul merkezli 15 ilde terör örgütü DHKP-C'ye yönelik yapılan operasyonda 126 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

-İçişleri Bakanlığı icra yolu ile 4 PKK'lı teröristin güvenlik güçleri teslim olduğunu açıkladı. 2020 yılında 166 terörist teslim oldu.

-Türkiye'de komando eğitimlerini tamamlayan Azerbaycan ordusu personeli için tören düzenlendi. Eğitimlerini tamamlayan Azerbaycan ordu mensupları ülkelerine döndü.

Sınır Ötesi Operasyonlar

-Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe serisi operasyonlarında hafta içerisinde 13 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Birliklerimiz bölgedeki operasyonlarına devam ediyor.

-Suriye'de Barış Pınarı Harekat Bölgesi olan Telabyad ve Resulayn’da sağlanan huzur ortamını bozmak için bölgeye sızmaya çalışan 17 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi. Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde Cerablus ve El Bab’a YPG’li teröristler havan atışı yaptı. Anında karşılık verilerek teröristler etkisiz hale getirildi. Bölgede YPG'li teröristlerle Suriye Milli Ordusu(SMO) güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

-İdlib'de Türk ve Rus askerleri M-4 ve M-5 yolunda devriye görevi icra ettiler. Suriye konusunda Rus ve Türk yetkililer arasında görüşmeler sürüyor.

-ABD ve Yunanistan savunma ve güvenlik anlaşması imzaladı. ABD’nin Semadirek Adası’nda üs kuracağı Yunan yetkililer tarafından açıklandı. PKK/YPG'li teröristler, Suriye'de Azez'in dış mahallelerine havan atışı gerçekleştirdi. Üst düzey bir Türk yetkili Azez Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

-İdlib’de TSK’ya ait bir araca yapılan saldırıyı Ensar Ebubekir Sıddık grubun üstlendi, saldırıda can kaybı olmadı.

-Afganistan'da Şii’lerin bulunduğu camiye yapılan saldırıda 44 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi yaralandı. Saldırıyı DEAŞ üstlendi. Taliban yönetimi Şii camilerinde güvenliğin sağlanacağını açıkladı.

-Afganistan'dan bir heyet; Dışişleri Bakanı, Kızılay Başkanı, AFAD Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Türk Özel Kuvvetler eğitimine dair muhtırayı onayladı.

-Akdeniz'de Oruç Reis, Karadeniz'de Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemileri ile Denar-2 gemisi Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarımızın refakatinde çalışmalarına devam ediyorlar.

-Afrin'de yapılan operasyonda 2 Hizbullah milisi etkisiz hale getirildi.

-Mülkiyeti belirsiz uçaklar Deyrezzor’un doğusundaki İran mevzilerine 7 hava saldırısı yaptı.

-Haseke'de bulunan PKK/YPG’lilerin kullandığı fabrikaya roketli saldırı düzenlendi.

-İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı General Kamar Cavid’in davetlisi olarak Pakistan'a gitti.

-Türkiye'nin ABD'den talep ettiği F-16 paketi yaklaşık 6 milyar dolar civarında. Biden yönetimi satışı olumlu karşılıyor ancak kongrenin onayı merak ediliyor.

-Karabağ'da Azerbaycan'ın güvenlik ve imar çalışmaları devam ediyor.

-Libya'da sağlanan huzur ortamı devam ederken Aralık'ta yapılacak seçimler ve oluşacak siyasi yapı Türkiye için de önemli.