Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (5-11 Ekim 2020)

SDE Editör
13 Ekim 2020 14:03

Yurt İçi Operasyonlar 

Hafta içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı jandarma özel harekât, jandarma komando, İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bağlı birlikler ile Kara Kuvvetlerinin bölgede bulunan birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Operasyonlar ağırlıklı olarak Tunceli, Diyarbakır/Lice, Kulp bölgesi, Mardin ve Hakkari kırsalında icra edildi.

  • İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yıl içerisinde içlerinde kırmızı ve turuncu listede aranan teröristlerin de bulunduğu 87 terörist etkisiz hale getirildi.
  • Cumhuriyet Savcılıkları ile İl Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı unsurlar sivil ve askeri bürokrasi içerisinde FETÖ'ye karşı operasyonlarını icra ettiler. 12 ilde icra edilen operasyonlarda gözaltına alınanlardan tutuklananlar oldu.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince DEAŞ terör örgütüne karşı Adana, Konya merkezli yapılan operasyonlarda 12 kişi gözaltına alındı. İstanbul terörle mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince MLKP terör örgütü propagandası yapan 24 kişiye yönelik operasyon düzenlendi.
  • İçişleri Bakanlığı terör örgütünün kış tertiplenmesine yönelik başlatılan operasyonların Nisan ayına kadar devam edeceğini açıkladı.

Yurt dışı operasyonlar

  • TSK'nın Irak'ın kuzeyinde başlattığı Pençe ve Pençe-Kaplan operasyonlarını icra eden birliklerimiz Hakurk, Haftanin,Sinat, Sidekan ve Metina Dağı'nın kuzeyinde işgal ettikleri kalıcı üstlerden istihbarata dayalı nokta operasyonlar icra ediyor. Birliklerimizin operasyonlarına silahla helikopterler İHA, SİHA ve F-16 uçakları atışları ile destek veriyor.
  • Suriye'de icra edilen Barış Pınarı harekât bölgesi Tel Abyad, Resulayn bölgesindeki huzur ortamını bozmak için kırsal alandan şehirlere sızmaya çalışan PKK/YPG'li teröristler, komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. Fırat kalkanı harekat bölgesinde Tel Rıfat’ta bulunan YPG'li teröristler etkisiz hale getirildi. Zeytindalı Harekatı ile huzurun sağlandığı Afrin'de yapılan operasyonda burada burada bombalı eylem gerçekleştirmek isteyen PKK/YPG'li 2 terörist yakalandı. idlib'de sağlanan huzur ortamı devam ederken rejim milisleri ile SMO güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSK ise bölgedeki birliklerini takviye etti. idlib'de Rus askerleri ve TSK, M4 yolu üzerinde yol devriyesi icra ettiler. Çatışmaların Culfa-Sirte hattında durmasından sonra UMH güçleri ile isyancı General Hafter güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSK'nın kontrolünde bulunan Vatiyye, Misrata ve Okba Havaalanlarının bakım ve onarımı devam ediyor. TSK'ya ait uçaklar ihtiyaç anında bu havaalanlarını kullanarak bölgedeki TSK’ya lojistik destek sağlıyor.
  • Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ'da Ermenistan'ın hedef gözetmeksizin ağır silahlarla ateş açması sonucu 20 Eylül 27 Eylül'de başlayan çatışmalar devam ediyor. Azerbaycan Ermeni işgalinde bulunan topraklarını kurtarmak için başlattığı taarruzla bugüne kadar birçok şehir, kasaba ve köyü Ermeni işgalinden kurtardı. Bölgede çatışmalar devam ediyor. Türk ve Yunan askeri heyetleri Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunları görüşmek üzere NATO merkezi Brüksel'de bir araya geldi.
  • Afganistan'da Afgan hükümeti ile Taliban arasında görüşmeler devam ederken Henüz bir netice alınmadı.
  • Mısır ve Rus askeri güçleri Karadeniz'de ortak tatbikat icra edecek.
  • S- 400 hava savunma füzeleri Sinop'ta test edilecek. Atışlarda Hedef olarak pilotsuz uçaklar kullanılacak.