Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (28 Eylül- 4 Ekim 2020)

SDE Editör
05 Ekim 2020 13:50

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

 • Hafta içerisinde Jandarma komando, Jandarma Özel Harekat ve İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bağlı birlikler ile bölgede görevli Kara Kuvvetleri birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler.
 • Yurt içinde yapılan “Yıldırım” serisi operasyonlarında bugüne kadar 79 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlar aralıksız olarak devam ediyor.
 • Cumhuriyet savcılıkları ve TEM şube müdürlüklerince sivil ve askeri bürokraside FETÖ'ye karşı operasyonlarda 40 kişi gözaltına alındı. Yurtdışına kaçmaya çalışan 2 kişi Edirne'de sınırı geçerken yakalandı.
 • Hafta içerisinde HDP eski ve yeni milletvekillerinden bir kısmı ve bazı belediye başkanları gözaltına alındı. Gözaltına alınan eski milletvekillerinden bir kısmı tutuklandı. Şırnak, Siirt, Cizre'de PKK KCK'nın şehir yapılanmasına yönelik yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.
 • Konya, Adana ve Samsun'da DEAŞ terör örgütüne karşı yapılan operasyonda 10 kişi yakalandı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • Irak'ın kuzeyinde Pençe-1 pençe Kaplan operasyonları devam ediyor. Zap, Metina, Hakurk ve Haftanin bölgesinde yapılan hava destekli operasyonda 18 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Birliklerimiz Irak'ın kuzeyinde teşkil ettikleri kalıcı üslerden operasyonlarına devam ediyorlar. Suriye'de Barış Pınarı Harekatı bölgesine sızmaya çalışan 10 PKK/YPG'li terörist komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi.
 • İdlib'te sağlanan huzur ortamı devam ederken SMO güçleri ile rejim milisleri arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor. Türk ve Rus askerleri M-4 yolunda devriye görevlerini icra ettiler. TSK idlib’ te yeni gözlem ve kontrol noktaları oluşturmaya devam ediyor. TSK İdlib’deki güçlerini hafta içerisinde takviye etti.
 • Libya’da Culfa Sirte hattında UMH güçleri ile Hafter güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. TSK Vattiye, Misrata ve Okba Havaalanları’nda güvenlik görevlerini icra ederken havaalanlarının tamir ve onarım işlemleri aralıksız sürüyor. TSK'ya ait ikmal uçakları Vattiye üssüne seferler icra ediyor.
 • NATO karargahında Yunan ve Türk askeri heyetleri bir araya geldi. Müteakip toplantı 6 Ekim'de Brüksel'de yapılacak.
 • Azerbaycan ordusunun Karabağ'da başlattığı harekat başarılı bir şekilde devam ediyor. Ermenistan ordusunun kayıpları 2300 asker, 200 tank, 50 zırhlı araç olarak açıklandı. Azerbaycan ordusu bölgenin stratejik noktası olan Murov Dağı’nı ele geçirerek Karabağ Erivan arasındaki yolu tehdit etmeye başladı.
 • Afganistan'da Taliban askeri karakollara saldırdı, 14 asker hayatını kaybetti. Rejim ve Taliban arasındaki görüşmelerden henüz bir netice alınamadı.