Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (19-25 Ekim 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
27 Ekim 2020 17:27

Hafta içerisinde Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat, Jandarma Alay Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı unsurlarımız yurt içerisinde operasyonlarına devam ettiler. Jandarma Komando ve Jandarma Özel Harekat birlikleri kırsal alanda, Jandarma Alay Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlükleri meskun mahallerde operasyon icra ettiler. Son 1 ay içerisinde yapılan operasyonlarda yurt içerisinde 53, sınır ötesinde 66 olmak üzere toplam 119 terörist etkisiz hale getirildi.

Yurt İçerisinde Yapılan Operasyonlar

 • Metropollerde eylem yapma hazırlığında olan 4 PKK'lı terörist jandarmanın İstanbul ve Diyarbakır'da yaptığı eş zamanlı operasyonla yakalandı.
 • FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki mahrem imam yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda 21’i aktif görevde 34 astsubay gözaltına alındı.
 • Çobanbey Emniyet Müdürlüğü’nce icra edilen operasyonda 4 DEAŞ hücresi çökertildi. Burayla irtibatlı 11 kişi gözaltına alındı.
 • Tunceli Mazgirt kırsalında icra edilen operasyonda PKK terör örgütüne ait sığınaklarda tespit edilen yaşam malzemeleri, patlayıcılar imha edildi.
 • 2016 yılında Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerlere yapılan saldırının faillerinden PKK'lı terörist Ferhat Tekiner MİT Operasyonu ile Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Yurt içerisinde huzur ve güvenliği sağlamak için operasyonlar aralıksız olarak devam ediyor

Sınır Ötesi Operasyonlar

 • Irak’ın kuzeyinde Pençe-Pençe Kaplan operasyonlarını icra eden birliklerimiz işgal ettikleri kalıcı üs merkezlerinden Hakurk, Metina, Gara, Zap ve Haftanin bölgelerinde operasyonlarına devam ediyorlar. Birliklerimizin operasyonlarına F-16 uçakları, silahlı helikopterler ve sınırda konuşlu top ve obüslerimiz ateşleri ile destek veriyorlar.
 • Barış Pınarı Harekat bölgesinde sağlanan huzur ortamını bozmak için kırsaldan Telabyat ve şehir merkezlerine sızmaya çalışan PKK/YPG’li teröristler etkisiz hale getirildi. Kırsalda Suriye Milli Ordusu (SMO) ile PKK/YPG arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.
 • İdlib bölgesinde TSK tarafından inşa edilen gözlem noktalarından rejim kontrolündeki bölgede kalan gözlem noktaları başka bir bölgeye naklediliyor. Gözlem noktalarının taşınması için Türkiye ve Rusya arasında görüşmeler devam ediyor.
 • Libya’da Ulusal Mutabakat(UMH) ile Hafter güçlerinin askeri heyetlerinin Birleşmiş Milletler'de 5+5 prensibine dayanan görüşmelerde ateşkes kararı alındı. UMH güçleri ile Hafter güçleri Culfa-Sirte hattında operasyonlarını durdurdu.
 • Afganistan'da Taliban ile Afgan hükümeti arasında başlatılan görüşmelere rağmen bölgede çatışmalar devam ediyor. Taliban'ın hükümet güçlerine ait karakollara yaptığı saldırıda 21 Afgan askeri hayatını kaybetti. Taliban Afganistan'da etki alanını genişletiyor.
 • 27 Eylül'de başlayan Ermenistan Azerbaycan arasındaki Karabağ Savaşı sağlanan geçici ateşkese rağmen Ermenistan'ın sivil yerleşim yerlerine füze atışları yapması nedeniyle uygulanamıyor. Azerbaycan ordusunun başarılı taarruzları devam ediyor. Azerbaycan ordusu işgal altındaki topraklarının büyük bir kısmını ele geçirdi. Ermenistan ordu birlikleri verdikleri büyük zayiatlar nedeniyle bölgeden düzensiz bir şekilde çekilmeye devam ediyor.
 • Yunanistan elinde bulunan S-300 füzelerini aktifleştireceğini açıkladı. Türkiye'nin S-400’lerine karşı çıkan ABD ve NATO'nun alacağı tavır merak ediliyor.
 • TSK'nın envanterine yeni giren silahların da kullanıldığı tatbikatta ilk defa OMTAS orta menzilli tanksavar silah sistemi ve “Kargu” kamikaze İHA ile de hedefler imha edildi. Envantere yeni giren 4 silah sisteminin ilk defa yer aldığı tatbikatta 37 silah sistemi kullanıldı.