Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (12-18 Ekim 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
19 Ekim 2020 13:31

Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekat ve il jandarma komutanlıkları sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Kara Kuvvetleri birlikleri ihtiyaç duyulan bölgelerde jandarma komando birliklerinin operasyonlarına destek verdi.

Yurt içinde yapılan operasyonlar

  • Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı TEM şube ekipleri Cumhuriyet savcılıkları ile birlikte FETÖ'ye karşı sivil ve askeri bürokraside operasyonlar icra etti. Operasyonlar Konya, Balıkesir ve İzmir merkezli olmak üzere icra edildi. Operasyonlarda ankesörlü telefonla haberleşen silahlı kuvvetlerde halen görevde olan 12 muvazzaf asker gözaltına alındı.
  • Terör örgütü PKK’nın kış yapılanmasını bozmak, terör örgütü üzerindeki baskıyı devam ettirmek amacı ile güvenlik güçleri operasyonlarına devam ettiler. İçişleri Bakanlığı yurt içindeki operasyonların nisan ayına kadar aralıksız olarak devam edeceğini açıkladı. Operasyonlar ağırlıklı olarak Tunceli, Pülümür, Ağrı arasında Mardin, Diyarbakır-Lice, Kulp, Sason, Kars arasında icra edildi. Hafta içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’nca Şırnak, Siirt, Hakkari, Van arasında kalan bölgelerde 16 Ekim'de Yıldırım-12 operasyonu başlatıldı. Hafta içerisinde icra edilen hava destekli operasyonlarda 18 terörist etkisiz hale getirildi.
  • İstanbul'da yapılan operasyonda MLKP üyesi 4 kişi gözaltına alındı.

Sınır Ötesi Operasyonlar

  • Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe ve Pençe-Kaplan operasyonları başarılı bir şekilde devam ederken Pençe operasyonlarına katılan birliklerimiz Sidekan-Hakurk bölgesinde tesis ettikleri kalıcı üslerden Sidekan-Hakurk- Hacı Ümran bölgelerinde istihbarata dayalı nokta operasyonlar icra ediyorlar. Birliklerimizin operasyonlarına İhtiyaç anında F-16 uçakları,SİHA, İHA’lar, sınırda mevzilenmiş olan top otobüslerimiz atışları ile destek veriyorlar. Pençe-Kaplan operasyonuna katılan birliklerimiz Sinat-Haftanin bölgesinde tesis ettikleri kalıcı üslerden operasyonlarını icra ediyorlar. Irak’ın kuzeyinde icra edilen operasyonlarda 24 terörist etkisiz hale getirildi.
  • Suriye'de Barış Pınarı Harekat bölgesinde sağlanan huzur ortamı devam ediyor. Resulayn, Telabyat yerleşim yerlerine sızarak eylem yapmak isteyen YPG/PKK’lı teröristler komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. İdlib’de rejim milisleri ile SMO güçleri arasında zaman zaman taciz atışları şeklinde çatışmalar yaşanıyor. İdlib M4 yolunda TSK ile Rus askerleri planlı devriye faaliyetlerine devam ediyorlar.
  • Doğu Akdeniz’de Oruç Reis gemisi sismik araştırma yapmak için 15 Ekim'de bölgeye gitti. Yunanistan ve Türkiye karşılıklı olarak navtex ilan ettiler. Oruç Reis’e savaş gemilerimiz refakat ediyor.
  • Libya’da Culfa-Sirte hattında UMH güçleri ile Hafter güçleri arasında sağlanan geçici ateşkes devam ediyor. TSK'nın kontrolünde bulunan Vattiye, Misrata ve Okba Havaalanlarının tahrip olan pistlerinin onarımı devam ediyor. TSK’ya ait C-130 uçakları bu havaalanlarına lojistik destek için uçuşlar gerçekleştiriyor.
  • Ermenistan-Azerbaycan arasında 27 Eylül'de başlayan çatışmalar, Moskova'da sağlanan ateşkese rağmen Ermenistan'ın ateşkese uymaması nedeniyle devam ediyor. Azerbaycan ordusunun taarruzları başarılı bir şekilde devam ediyor. Azerbaycan ordusu işgal altında bulunan topraklarının yüzde 7'sini ele geçirdi.
  • Afganistan'da Taliban ile Afgan hükümeti arasında başlayan görüşmelere rağmen Taliban, hükümet güçlerine yaptığı baskınlarla kontrol altında bulundurduğu toprakları genişletiyor. Afganistan'da bulunan ABD askerleri çekilmeye devam ediyor. Pakistan Afganistan sınırında çekilen ABD konvoyu yakıldı.
  • TSK 16 Ekim'de Sinop'ta pilotsuz uçaklarla S-400’lerin testlerini yaptı. Test atışlarında 3 füze ateşlendi. Tüm hedefler başarı ile vuruldu.